سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
یک باستان شناس ایتالیایی: ترامپ ذره ای میراث فرهنگی ایران را نمی شناخت

یک باستان شناس ایتالیایی: ترامپ ذره ای میراث فرهنگی ایران را نمی شناخت

به گزارش تور مسافرتی پروفسور کالییِری دیرینه شناس ایتالیایی تخت جمشید اظهار داشت: ترامپ از ویرانی میراثی سخن می گوید که ذره ای آنرا نمی شناسد؛ چونکه اگر می شناخت؛ به خود اجازه این اظهارات و تهدیدات را نمی داد.

به گزارش تور مسافرتی به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نشست «یک میراث فرهنگی در خطر؛ سایت های ایران در لیست جهانی یونسکو» در پاسخ به تهدید حمله رئیس جمهور آمریکا به میراث فرهنگی ایران، به ابتکار رایزنی فرهنگی کشورمان در ایتالیا و با مشارکت انجمن بین المللی مطالعات مدیترانه و شرق؛ در کتابخانه “وَلّیچِلیانا” شهر رم برگزار گردید.
در این نشست با حضور حمید بیات سفیر ایران در ایتالیا، اکبر قولی رایزن فرهنگی؛ طاها هاشمی سفیر ایران در واتیکان آدریانو رُوسّیمدیر انجمن بین المللی مطالعات مدیترانه و شرق؛ و پروفسور پیِر فرانچسکو کالییِری استاد دانشگاه بلونیا، برگزار گردید.
در این نشست، رُوسّی؛ مدیر انجمن بین المللی مطالعات مدیترانه و شرق، با نمایش تصاویری از واکنش جوامع دانشگاهی و فرهنگی در سراسر جهان نسبت به تهدید حمله رئیس جمهور امریکا به میراث فرهنگی ایران اظهار داشت: اظهارات ترامپ خشم ایران شناسان سراسر دنیا را برانگیخت و استولپر؛ ایران شناس برجسته امریکایی، اطلاعیه ای را در محکومیت اظهارات ترامپ منتشر نمود که در مدت ۴۸ ساعت اعضا جامعه بین المللی ایران شناس، آنرا امضا و انجمن ایران شناسان اروپا هم با صدور بیانیه جداگانه ای در سایت خود، اظهارات ترامپ را محکوم و سخنان ترامپ را به عملکرد داعش تشبیه کردد و ما ایران شناسان ایتالیایی نیز، با همکاری رایزنی فرهنگی سفارت ایران در ایتالیا، این نشست را برای محکوم کردن این تهدید برگزار کردیم. ما که هنوز خسارت های میراث بشری در جنگ ایران و عراق؛ و حمله طالبان به مجسمه بودا را فراموش نکرده ایم؛ چگونه می توانیم اجازه دهیم؛ خسارات و ویرانی بیشتری به میراث بشری وارد شود.
ارتقا درک متقابل، با هدف تحکیم صلح و دوستی میان ایران و ایتالیا
در ادامه، حمید بیات؛ سفیر ایران در رم اظهار داشت: برخورداری دو کشور ایران و ایتالیا از فرهنگ و تمدنی غنی؛ قدمت مناسبات فرهنگی؛ و میراث و ریشه های تاریخی مشترک؛ باعث شده؛ در بسیاری موارد دیپلماسی فرهنگی راهگشای دیگر مناسبات ایران و ایتالیا باشد؛ تا آن جا که، مقامات عالی رتبه دو کشور در سفرهای متقابل بر روابط فرهنگی تاکید فراوان داشته؛ مناسبات را فرهنگ محور ارزیابی کرده؛ و ارتقا درک متقابل، با هدف تحکیم صلح و دوستی میان دو ملت و دولت را، همواره مد نظر قرار داده اند.
بیات، سپس با عرضه آمارها در مورد میراث ایران در لیست جهانی یونسکو، و یادآوری همکاری ایران با انجمن بین المللی مطالعات مدیترانه و شرق در کاوش و مرمت بعضی از آنها اضافه کرد: برگزاری چنین نشستی، گواه دیگری از جایگاه والای فرهنگ و تمدن دو کشور، بعنوان میراث مشترک بشری است. مکان ها و آثار فرهنگی و تمدنی شاید از لحاظ تاریخی و جغرافیایی متعلق به یک قوم یا ملت باشند، اما از لحاظ نقشی که در بازشناسی هویت بشری و انباشت لایه های تاریخی معرفت دارند؛ متعلق به همگان و فارغ از جغرافیا و مکان هستند ازاین رو شایسته است؛ از مفهوم میراث مشترک بشری برای توصیف این دستاوردهای بشری بهره ببریم. احترام به آثار فرهنگی و تمدنی، در واقع رعایت حرمت انسانی، و کرامت ذاتی انسانی است و نقطه مقابل آن؛ یعنی حمله به اموال و میراث فرهنگی، حمله به انسانیت؛ حمله به روح بشریت؛ و حمله به تاریخ است.
وی همچنین، با اشاره به کنوانسیون های بین المللی در مورد حفاظت از میراث فرهنگی و تاکید بر لزوم التزام بین المللی به آنها اظهار داشت: امروز، نه تنها از جانب برخی گروه ها و جریان های افراط گرا آثار و ارزش های فرهنگی و تمدنی در معرض تهدید و خطر قرار دارد؛ بلکه اخیراً شاهد اقدامات و اظهارات رئیس جمهور آمریکا بودیم؛ که مردم و فرهنگ و تمدن ایرانی را مورد تهدید قرار داد. تهدید رئیس جمهور امریکا برای نابودی مراکز فرهنگی و تمدنی ایران، مصداق بارز تروریسم فرهنگی بین المللی است؛ و ادامه قانون شکنی آمریکا برای شکستن مقاومت مردم ایران است؛ که از یک سو، با تروریسم اقتصادی، با صراحت منابع تأمین غذا و داروی مردم مقاوم ایران را مورد هدف قرار داده است؛ و از جانب دیگر، به تهدیدات نظامی و فرهنگی مبادرت می کند. امریکا باوجود ادعای خود بارها نشان داده؛ که اعتقادی به مذاکره و پایبندی به تعهدات قبلی و فعلی ندارد؛ و دشمنی با فرهنگ؛ و حتی خصومت با یک ملت نیست؛ بلکه مخاصمه و مبارزه با ارزش های مشترک فرهنگی، و دستاوردهای تمدنی ملل مختلف جهان است.
سفیر ایران گفت میراث فرهنگی نقش به سزایی در تقویت عناصر معنوی و مادی تحقق صلح و توسعه پایدار دارد. آثار تاریخی میراث گذشتگان و امانت آیندگان است. ایران بعنوان وارث یکی از تمدن های کهن، همواره منادی تعامل و همکاری فرهنگ ها و گفت و گوها بوده؛ تا نسل های آینده از بالندگی و پویایی و تعامل فرهنگی برخوردار باشند و نسل کنونی از بلای افراط و خشونت رها شود.
۸ محوطه تاریخی ایران با همکاری ایتالیا کاوش مرمت معرفی و به ثبت رسیده است
پروفسور کالییِری استاد دانشگاه بولونیا که در تخت جمشید هم بعنوان استاد دیرینه شناسی با تیم ایرانی همکاری می کند در این جلسه اظهار داشت: صحبت های ترامپ در مورد حمله به مراکز فرهنگی ایران، در جامعه بین المللی ایران شناسان؛ به خصوص ایران شناسان آمریکایی؛ که در زمره برترین ایران شناسان دنیا هستند؛ نگرانی عمیقی ایجاد کرد.
وی اضافه کرد: ایران بین کشورهای جهان رتبه نهم و در آسیا رتبه سوم برخورداری از میراث فرهنگی بشری را دارد و سرمایه گذاری زیادی در مورد حفظ معرفی و ثبت میراث خود در لیست میراث فرهنگی بشری کرده است. از ۲۴ سایت ثبت شده در این فهرست؛ ۸ سایت با همکاری ایتالیا کاوش؛ مرمت؛ معرفی و به ثبت رسیده؛ که مهم ترین آنها هم بوده اند و این سبب افتخار کشور ایتالیا و ایران شناسان آن است تحریم ها تاثیر زیادی بر روند امور در عملیات شناسایی؛ حفاری؛ و مرمت آثار باستانی ایران داشته و برای ما هم مشکلات عدیده ای ایجاد کرد ترامپ از ویرانی میراثی سخن می گوید که ذره ای آنرا نمی شناسد؛ چونکه اگر می شناخت؛ به خود اجازه این اظهارات را نمی داد. فعالیتهای ایران شناسان ایتالیایی در ایران، همیشه نزد ایرانی ها و مسؤلین میراث فرهنگی ایران ارج یافته و برای آن احترام خاصی قائل هستند بسیار مفتخر هستیم که توانسته ایم؛ اطمینان و احترام ایرانی ها را جلب نماییم.
این نشست با حضور خبرنگاران؛ همچون خبرنگار صدا و سیمای ایران در شهر رم؛ خبرنگار خبرگزاری رسمی ایتالیا “آنسا”؛ روزنامه رِپوبلیکا و پوشش تصویری بخش خبر بیست و چهارساعته تلویزیون سراسری ایتالیا RAI 24، برگزار گردید.