سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
مونسان خبر داد: رشد ۱۴ برابری موزه ها پس از پیروزی انقلاب

مونسان خبر داد: رشد ۱۴ برابری موزه ها پس از پیروزی انقلاب

به گزارش تور مسافرتی وزیر میراث فرهنگی اظهار داشت: الان بالغ بر ۷۰۰ موزه فعال در کشور داریم که این عدد نسبت به پیش از پیروزی انقلاب ۱۴ برابر شده است.

به گزارش تور مسافرتی به نقل از مهر، علی اصغر مونسان اظهار داشت: حوزه گردشگری همگام با سایر بخش های اقتصادی کشور رشد داشته به صورتی که در دهه فجر سال جاری ۲۰۱۶ میلیارد تومان پروژه در اقصی نقاط کشور به بهره برداری رسیده، درحالی که در گذشته در این مقیاس این تعداد پروژه نداشته ایم، این نشان دهنده رشد صنعت گردشگری می باشد. سال قبل ۱، ۹۰۰ میلیارد تومان پروژه گردشگری افتتاح کردیم و سال جاری روند رو به رشدی شاهد می باشیم.
مونسان خاطرنشان کرد: حجم سرمایه گذاری در این بخش بزرگ است به صورتی که الان ۲۴۵۱ پروژه گردشگری در کشور در حال انجام می باشد و خوشحال هستیم اقتصاد حوزه گردشگری، اقتصاد مردم پایه است، یعنی این وزارتخانه کمتر پروژه اجرا می کند و بیشتر پروژه ها به مردم واگذار می شود، در حقیقت ما از آنها حمایت می نماییم و تسهیلات ارزان قیمت در اختیارشان قرار می دهیم. همگرایی در این بخش اتفاق افتاده است.
رشد ۱۴ برابری تعداد موزه ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان نمود: الان بالغ بر ۷۰۰ موزه فعال در کشور داریم که این عدد نسبت به پیش از پیروزی انقلاب ۱۴ برابر شده است، در حوزه ثبت آثار جهانی پیش از انقلاب سه اثر داشته ایم اما حالا به ۲۴ عدد افزایش پیدا کرده است. پیش از انقلاب اثر ثبت شده جهانی نداشتیم، اما حالا ۲ اثر طبیعی در لیست آثار جهانی به ثبت رسیده است.
او اضافه کرد: پیش از انقلاب تعداد آثار ثبت ملی شده، اندک بود اما حالا به ۳۵ هزار اثر رسیده است. در حوزه گردشگری پیش از انقلاب ۲۶۲ هتل داشتیم اما حالا به ۱۴۵۰ هتل رسیده و حدود ۵۹۰ هتل نیز در حال ساخت داریم.
مونسان بیان نمود: حدود ۴۵۰ هزار میزان توریست ورودی به کشور پیش از پیروزی انقلاب داشتیم، اما حالا در ۱۰ ماه نخست سالجاری هشت میلیون توریست خارجی وارد کشور شد، امید داشتیم تا آخر سال به ۱۰ میلیون توریست ورودی برسیم اما اتفاقات اخیر اثرات منفی گذاشت اما به صورت یقین با تلاش فعالان حوزه گردشگری از این شرایط عبور خواهیم کرد.
صادرات ۶۰۰ میلیون دلاری صنایع دستی در سال ۹۷
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاطرنشان کرد: در بخش صنایع دستی پیش از انقلاب آمار مشخصی از اقدامات انجام شده نداریم اما خوشبختانه سال قبل ۶۰۰ میلیون دلار صادرات صنایع دستی به شکل چمدانی و از راه مبادی گمرک داشتیم روند رو به رشدی را در این بخش تجربه می نماییم به دنبال این هستیم صادرات ما به ۲ میلیارد دلار برسد.
وی اضافه کرد: ۲ هزار پروژه مرمتی را در کشور داریم و ۲ هزار پروژه را هم مردم در حال انجام دادن آن هستند، با ساز و کاری که اخیرا در حال انجام می باشد حق بهره برداری بناهای تاریخی را به مردم واگذار می نماییم، مردم پول و سرمایه را می آورند و تحت نظارت این وزارتخانه کار مرمت و بازسازی را انجام می دهند، تبدیل به فضای کسب و کار می شود و در اختیار گردشگری کشور قرار می گیرد، ازاین رو در حوزه میراث فرهنگی اقدامات خوبی در حال انجام می باشد.
اجرای برنامه های متنوع در نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی تهران
مونسان بیان نمود: سیزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و سی و سومین نمایشگاه ملی صنایع دستی از بیست و سوم بهمن تا بیست و ششم بهمن برگزار می شود، که این نمایشگاه بزرگترین رویداد بین المللی گردشگری کشور است. برنامه های متنوعی اجرا می شود و مردم در این نمایشگاه می توانند مقاصد سفر خویش را انتخاب کنند.
او درباره تهدید ترامپ برای حمله به مراکز فرهنگی ایران اظهار داشت: خیلی عجیب و غیر قابل باور بود. بنابر اعلام کنوانسیون جهانی مراکز فرهنگی در زمان جنگ هم باید مورد حمایت و حفاظت قرار بگیرند، و تمام جهان نسبت به این مورد واکنش نشان دادند و این مبین آن است که میراث فرهنگی چقدر مهم بوده و نشان دهنده هویت یک کشور است.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاطرنشان کرد: کشور ظرفیت خوبی در همه بخش ها دارد، اما بخشی که به شکل جدی دنبال آن هستیم و جزو ظرفیت ذاتی کشور به حساب می آید، حوزه گردشگری می باشد برای اینکه همه مؤلفه های جذب توریست در کشور را داریم. هر گردشگر خارجی ۱۴۰۰ دلار درآمد دارد. سهم این صنعت در تولید ناخالص ملی ۱۱.۷ میلیارد دلار برپایه آمار سازمان جهانی جهان گردی است همینطور این آمار در بانک مرکزی هم ثبت شده است.
راه اندازی بیشتر از ۲ هزار اقامتگاه بوم گردی
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان نمود: در ابتدای دولت دوازدهم ما ۴۰۰ اقامتگاه بوم گردی داشتیم اما حالا از ۲ هزار واحد عبور کردیم، ازاین رو با سرمایه اندک تمام اقشار می توانند در بخش گردشگری حضور پیدا کنند و از درآمدهای آن استفاده کنند حتی در محروم ترین نقاط کشور از عوائد گردشگری برخوردار می شوند.
او اضافه کرد: ترکیب هنر و صنعت را در بخش صنایع دستی داریم، کارهای خوبی در این بخش تولید می شود. خیلی از رشته هایی که از بین رفته بود توسط بخش آموزش معاونت صنایع دستی احیا شد. اتفاق خوب دیگر ورود جوانان به این بخش است و ما شاهد روند رو به رشد در این حوزه هستیم.
مونسان اظهار نمود: سعی کردیم تا باردیگر صنایع دستی به زندگی مردم باز گردد و الان شاهد می باشیم در گران ترین ساختمان های پایتخت برای طراحی داخلی شأن از هنر دست صنعتگران استفاده می نمایند و کاربردی شده و سبب ایجاد بازار بزرگ در این بخش شده است.
هتل ها و مراکز اقامتی در روزهای نوروز افزایش قیمت نخواهد داشت
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تاکید کرد: کنترل قیمت در روزهای نوروز سال ۹۹ خواهیم داشت و تمام تلاشمان را می نماییم تا خدمات با کیفیت بالا به مردم عرضه شود.
او اضافه کرد: در تمام نقاط کشور فضای اقامتی وجود دارد به صورتی که در دوردست ترین نقاط کشور حداقل یک فضای بوم گردی داریم همینطور برای نقاط محروم مانند غرب کشور برنامه های ویژه ای را اجرا کردیم تا آمارهای گردشگری آنها بالا برود، تمام تلاش مان را می نماییم تا توزیع یکنواخت گردشگری داشته باشیم.
فاز اول سند برند ملی گردشگری کشور رونمایی می شود
او اضافه کرد: سند توسعه گردشگری کشور آماده شده و بزودی امیدواریم در هیئت دولت به تصویب برسد، این سند برای آینده گردشگری کشور راهگشا خواهد بود و سند برند ملی گردشگری کشور که سند مهمی است فاز اول آن آماده شده بزودی رونمایی خواهد شد. سعی کردیم تا در این حوزه نظرات اقشار مردم را داشته باشیم.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از معافیت مالیاتی هنرمندان صنایع دستی اطلاع داد و اظهار داشت: معافیت مالیاتی صنایع و هنرهای دستی در مجلس شورای اسلامی تصویب گردید و بر طبق این مصوبه هنرمندان از پرداخت مالیات معاف شدند.
مونسان درباره روند طرح بیمه هنرمندان صنایع دستی اضافه کرد: موضوع بیمه هنرمندان در دست پیگیری است و امیدواریم با تأمین بودجه این طرح اجرا می شود.
او احیای هنرهای کهن سنتی را از دیگر اولویت های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دانست و اضافه کرد: برنامه های آموزش صنایع دستی قدیمی به منظور احیای این هنرها سال آینده نیز با قوت اجرا می شود.

منبع: