سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
نمایشگاه گوهر گره در کتابخانه و موزه ملی ملک افتتاح شد

نمایشگاه گوهر گره در کتابخانه و موزه ملی ملک افتتاح شد

تور مسافرتی: نمایشگاه گوهر گره گزیده آثار اهدایی زنده یاد استاد حسین زمرشیدی چهره ماندگار ایران در عرصه معماری سنتی در کتابخانه و موزه ملی ملک برپا شد.

به گزارش تور مسافرتی به نقل از روابط عمومی مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، نمایشگاه گوهر گره با حضور غلامرضا خواجه سروی مدیرعامل موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، دکتر حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، شماری از استادان دانشگاه، معماران و پژوهشگران معماری، اعضای خانواده زنده یاد استاد حسین زمرشیدی و دوستداران فرهنگ و هنر اسلامی- ایرانی، هم زمان با برگزاری آئین گرامی داشت میلاد حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در کتابخانه و موزه ملی ملک افتتاح شد.
بیش از ۴۰ تابلوی گزیده از مجموعه آثار هنری استاد حسین زمرشیدی که خانواده این معمار، پژوهشگر، نویسنده و استاد برجسته معماری سنتی ایران چندی بعد از درگذشت او به کتابخانه و موزه ملی ملک اهدا کرده اند، در این نمایشگاه «گوهر گره» به نمایش درآمده است. کتابخانه و موزه ملی ملک این نمایشگاه را با هدف تجلیل از سال ها تلاش زنده یاد استاد حسین زمرشیدی در گستره معماری سنتی اسلامی- ایرانی، معرفی گزیده ای از آثار طراحی این استاد که به شیوه دستی یا شیوه کامپیوتری در بازه زمانی سال های ۱۳۶۹ تا ۱۳۹۱ خورشیدی به مناسبت های گوناگون مذهبی و فرهنگی پدید آمده اند، همین طور با هدف ترویج سنت نیکوی وقف و اهدا و نقش آن در نگاهبانی و نگاهداری آثار فرهنگی- تاریخی برپا کرده است.
تابلوهایی مانند «متن اثر با تزئینات خط شش بندی یک رگی (خانه به خانه)»، «متن اثر با تزئینات خط مکرر معقلی و خط کوفی نمای شش و شمسه» و «متن اثر با تزئینات خط نیم گلپرین معقلی بادبزنی» در این نمایشگاه به چشم می آید. همین طور تابلوهایی از عکس ها و زندگی نامه زنده یاد استاد حسین زمرشیدی عضو فرهنگستان هنر و هیأت علمی دانشگاه شهید رجایی برای آگاهی بیش تر بازدیدکنندگان به نمایش درآمده است.
زنده یاد استاد حسین زمرشیدی از چهره های ماندگار ایران در گستره معماری به شمار می آید. این مدرس و پژوهشگر معماری سنتی در سال ۱۳۸۳ نشان درجه سه دانش از ریاست جمهوری اسلامی ایران گرفت. ریاست جمهوری اسلامی ایران همین طور در سال ۱۳۸۷ از این استاد برجسته معماری در جایگاه پدیدآورنده هنرهای قدسی و الهی معماری اسلامی برای قرآن کریم بعنوان خادم برگزیده قرآن کریم تجلیل و قدردانی نمود.
حسین زمرشیدی زاده سال ۱۳۱۸ در مشهد بعد از دهه ها کوشش، درس آموزی و تدریس در زمینه معماری در بهمن سال ۱۳۹۷ در تهران از دنیا رفت. خانواده این استاد برجسته به سفارش او کتابخانه شخصی و مجموعه آثار هنری اش را به کتابخانه و موزه ملی ملک اهدا کردند تا در دسترس همگان باشد.
نمایشگاه گوهر گره تا اختتام نوروز ۱۳۹۹ خورشیدی هر روز جز روزهای جمعه ها و تعطیل رسمی، از ساعت ۸: ۳۰ تا ۱۶: ۱۵ (پنج شنبه ها تا ساعت ۱۵: ۱۵) در کتابخانه و موزه ملی ملک به آدرس «تهران، میدان امام خمینی (ره)، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد (میدان مشق) برپا است و از دوستداران فرهنگ و هنر اسلامی- ایرانی میزبانی می کند.

منبع: