سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
در روزهای کرونایی هر روز یک موزه را ببنید کوچ موزه ها به آپارات

در روزهای کرونایی هر روز یک موزه را ببنید کوچ موزه ها به آپارات

به گزارش تور مسافرتی مدیر اداره کل موزه ها خبر داد: ۱۳ روز نخست تعطیلات نوروز، ۱۳ موزه ی تهران در وب سایت آپارات معرفی می گردند.
محمدرضا کارگر در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به شرایط پیش آمده برای موزه های زیر نظر وزارتخانه میراث فرهنگی پس از شیوع کرونا ویروس، اظهار نمود: بر طبق تصمیماتِ گرفته شده برای تعطیلی موزه ها به خصوص در تعطیلات نوروز، به باز بودن یک پنجره ی ارتباطی بین مردم و موزه ها فکر شد تا بتوان این ارتباط را به صورت مستمر نگه داشت.
وی به فعالیت ویژه ی برخی موزه های مهم دنیا در شرایط کنونی علاوه بر تورهای مجازی، بعنوان ایجاد یک جریان خاص اقتصادی برای موزه ها اشاره نمود و اظهار داشت: برخی موزه ها مانند لوور، بازدیدهای ویژه ای را تعریف کرده اند، به شکلی که اگر گروه هایی اصرار به بازدید از موزه داشته باشند با پرداخت هزینه های خیلی ویژه و خاص می توانند موزه را ببینند.
او با بیان این که وزارتخانه میراث فرهنگی برای باز نگه داشتن دریچه ارتباطی اش با مردم، با استفاده از فضای مجازی، از برگزاری تورهای مجازی برای برخی موزه ها آگاهی داد و اظهار داشت: بر همین مبنا و باتوجه به هماهنگی هایی که با وزارت ارتباطات صورت و شبکه آپارات انجام شده است، این دریچه باز می ماند.
وی توضیح داد: بر این اساس مقرر است تا از روز نخست فروردین ۱۱۳۹۹تا ۱۳ فروردین، هر روز یک موزه، از ساعت ۱۳ تا ۱۵ در سایت آپارات و به صورت آنلاین شود و در صورت استقبال مردم از این اقدام، اساسا می توانیم این کار را تداوم دهیم.
به قول کارگر، احیانا در این بازدیدهای مجازی، آثار یا بخش هایی از موزه می توانند به معرض نمایش گذاشته شود که در یک بازدید معمولی امکان بازدید آن آثار وجود ندارد.
او موزه هایی مانند «ملی ایران»، «کاخ جهانی گلستان»، «کاخ سعدآباد»، «کاخ نیاوران»، «موزه فرش»، «موزه آبگینه و سفالینه های ایران»، «موزه رضا عباسی»، «موزه هنرهای ملی» را در فهرست موزه های تایید شده تا کنون اعلام نمود و اظهار داشت: در صورتیکه هماهنگ شود وزارتخانه میراث فرهنگی تمایل دارد تا این بازدیدهای مجازی از موزه هایی مانند «موزه علوم و فنون»، «موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس» و «موزه و کتابخانه ملی ملک» نیز صورت گیرد.

منبع: