سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
اکتشافی که تاریخ هنر را به چالش کشید

اکتشافی که تاریخ هنر را به چالش کشید

به گزارش تور مسافرتی محققان با کاوش در یک از غارهای جزیره «سولاوسی» اندونزی به دو سنگ نگاره مینیاتوری ۲۰ هزار ساله دست پیدا کردند.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا و به نقل از آرت نت، باستان شناسانی که در اندونزی مشغول کاوش بودند، دو سنگ نگاره گاومیش و اجرام آسمانی ۲۰ هزار ساله کشف کردند که در نوع خود اولین مورد اکتشاف در خارج از اروپا محسوب می شوند.
بر روی یکی از این سنگ نگاره ها که از جنس سنگ رسوبی است، تصویر یک «گاومیشک» – نوعی گاومیش کوچک منطقه «سولاوسی» – دیده می شود.
یکی دیگر از این سنگ نگاره ها که از جنس سنگ آهک است هم تصویر جرم آسمانی و پرتو نور اطراف آنرا به تصویر می کشد.
محققان معتقدند، سنگ نگاره «جرم آسمانی» بعنوان اولین نوع از یک اثر «نقش برجسته» متعلق به دوران ماقبل تاریخ به حساب می آید که در آسیا کشف شده است. بدین سان فرضیه پیشین که این مردمان اروپای غربی بودند که برای اولین بار به هنر روی آوردند، به چالش کشیده می شود.
«میشل لانگلی» یکی از محققان این اکتشاف بیان نمود: «مردم این منطقه همزمان یا شاید کمی زودتر از (مردمان غرب اروپا) آثار هنری خلق می کردند.»
تصویر سنگ نگاره گاومیش به دلیل فرسایش در ابتدا حدودا غیر قابل تشخیص بود. تصویری که در وهله اول به نظر می آمد، مجموعه ای از خطوط معنادار بود.
هرچند نتایج تحقیقات درباره این دو سنگ نگاره هفته گذشته در ژورنال «طبیعت رفتار انسان» به چاپ رسیده است اما، این آثار در سال ۲۰۱۷ و در بین انبوهی از آثار باستانی همچون ابزارهای باستانی، استخوان های حیوانات و… کشف شدند که البته تمامی این آثار بر این مورد دلالت دارد که این مکان در اواخر عصر یخ مرتبا بعنوان مکانی برای اسکان شکارچیان فصلی مورد استفاده قرار می گرفته است.
در سال ۲۰۱۴ هم همین گروه دیرینه شناسی مجموعه ای از نقاشی های باستانی را در یکی از غارهای جزیره «سولاوسی» کشف کرد. سال قبل هم نقاشی های مشابهی توسط همین گروه در جزیره «بورنئو» واقع در اندونزی کشف شد که قدمت آثار هر دو جزیره حدود ۴۰ هزار سال تشخصی داده شد.