سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
معاون میراث فرهنگی مازندران با اشاره به آسیب غار دژ اسپهبد: کرونا اجازه تخمین صدمه های انفجار را نمی دهد

معاون میراث فرهنگی مازندران با اشاره به آسیب غار دژ اسپهبد: کرونا اجازه تخمین صدمه های انفجار را نمی دهد

به گزارش تور مسافرتی معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مازندران می گوید: هم اکنون به واسطه شرایط کرونایی، نمی توان صدمه های وارد شده به حریم غار دژ اسپهبد را به ریال تخمین زد، اما بهره برداری سنگ از آن معدن متوقف شده است.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، یکی از شرکت های معدنی فعال در سواد کوه مازندران، درست در روز یکم فروردین سال جاری برای بهره برداری بیشتر از معدن سنگ خود، مبادرت به انفجار در عرصه و حریم درجه یک محوطه غار اسپهبد خورشید کرد، آن هم در شرایطی که برای قطع زنجیره ی انتقال ویروس کرونا فعالیتهای نه چندان مهم در کشور تعطیل شده اند، اما متاسفانه بعضی از شرکت­های معدنی بدون تعطیلی و بی­ وقفه به اقدامات خود در این محوطه به سنگ شکنی در دل کوه ها مشغول هستند.
مهدی ایزدی – معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان مازندران – در گفتگو با ایسنا می گوید: این اداره کل از سال قبل با طرح شکایت از معدن کارانی که در عرصه و حریم مجموعه غار دژ اسپهبد خورشید فعالیت دارند، پیگیر است تا همه ی پروژه های آن محدوده متوقف شود، هر چند هم اکنون هیچ معدنی در عرصه ی غار اسپهبد فعال نیست.
او از اولین نتایج این پیگیری ها را صدور دستور دادستان در خصوص تعطیلی فعالیت معادن کاران در این محدوده می داند و ادامه می دهد: از جانب دیگر چون تاریخ صدور مجوز فعالیت بعضی از این معدنکاران پیش از تصویب حریم مصوب منطقه بوده است، دادستان مجبور به اجازه ی فعالیت آنها شد تا در اسرع وقت جابجایی معادن و تعطیلی کامل آنها اتفاق بیفتد.
وی افزود: جابجایی معادن باید از راه منابع ملی و طبیعی صورت گیرد اما میراث فرهنگی در هر صورت پیگیر است تا هر چه سریع تر این اتفاق رخ دهد.
وی با تاکید بر این که فعالیت معادنی که سبب انفجار در محدوده غار دژ اسپهبد شده اند در طول روزهای گذشته متوقف شده است، ادامه می دهد: نیروهای یگان میراث فرهنگی جلو ادامه ی فعالیت آنها را گرفتند، اما هنوز در نقاطی که جزو حریم مجموعه است و با محوطه فاصله دارد، برخی بهره برداری ها به دستور دادستانی به صورت موقت و با تایید ضابطه های میراث فرهنگی ادامه دارد تا سریع تر مکان جدیدی برای آنها جایگزین شود.
ایزدی با بیان این که نمی توان صدمه وارد شده به محوطه را در شرایط کنونی تخمین زد، تاکید می کند: وقتی سنگی از یک محوطه ی تاریخی جابجا می شود، نمی توان صدمه وارد شده به آنرا حتی به ریال هم تخمین زد.