سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
معاون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی: تنفس یک ساله برای تسهیلات گردشگری و صنایع دستی پیشنهاد شد

معاون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی: تنفس یک ساله برای تسهیلات گردشگری و صنایع دستی پیشنهاد شد

به گزارش تور مسافرتی معاون سرمایه گذاری و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: پیشنهاد تنفس یک ساله برای استمهال وام های دریافتی در حوزه گردشگری و صنایع دستی به معاون اول رئیس جمهور داده شد.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، محمد امید ـ معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در کارگروه روستایی و عشایری ستاد مدیریت کرونا که ۲۵ فروردین ماه در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد، اظهار داشت: با عنایت به شرایط کنونی روستاها و وضع عشایر کشور باید تبعات اجتماعی و اقتصادی شیوع کرونا بررسی و در این حوزه تصمیم گیری و درباره ابعاد اقتصادی برنامه ریزی شود، به این منظور جلسه کارگروه روستایی و عشایری ستاد مدیریت کرونا برگزار گردید تا دستگاه های مختلف گزارش هایی درباره اقداماتی که در زمان شیوع کرونا انجام دادند، ارائه نمایند و پیشنهادهای خویش را برای جبران خسارت کسب وکارها در روستاها عرضه کنند.
وی افزود: پیشنهادهای سازنده و خوبی توسط معاون سرمایه گذاری و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی عنوان شد و در دستور کار دولت و ستاد مرکزی مدیریت کرونا قرارگرفته است ما هم این پیشنهادها را پیگیری می نماییم.

درخواست از معاون اول رئیس جمهور:

تنفس یک ساله برای تسهیلات گردشگری و صنایع دستی
ساسان تاجگردون ـ معاون سرمایه گذاری و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ در ادامه این سخنان اظهار داشت: هرچند دولت چند بسته حمایتی شامل تعویق سه ماهه پرداخت اقساط تسهیلات، مالیات، بیمه تأمین اجتماعی کارفرمایان و حامل های انرژی برای صنایع دستی و تأسیسات گردشگری اختصاص داد و کارکرد خوبی هم داشت اما در نامه ای که به دکتر اسحاق جهانگیری نوشتیم، تقاضا کردیم تا در مورد استمهال وام های دریافتی در حوزه گردشگری و صنایع دستی تنفس یک ساله اعلام نماید.
او افزود: همان گونه که می دانید بخش عمده ای از حوزه های روستایی و عشایری در حوزه وزارتخانه قرار دارد و افراد متفاوتی در بخش اقتصادی آن فعال می باشند، به علت شرایط خاصی که عموماً به علت فاصله گذاری اجتماعی اتفاق افتاده سبب شده تا به تبع آن زنجیره تولید در این بخش بخصوص تولیدات صنایع دستی صدمه ببیند و فروش بازار هم در این شرایط با بحران روبرو شود، در نتیجه شاهد کاهش تقاضای مصرف بودیم که در جامعه برای تمام صنوف اقتصادی اتفاق افتاده است.
تاجگردون اضافه کرد: سه سال پیش دولت با نگاهی که در زمینهٔ پشتیبانی از بخش های اشتغال روستایی و عشایر داشت توانست با کارکرد مناسب خود بخش عمده ای از جمعیت این جامعه اثرگذار اقتصادی را خوب مدیریت کند. تسهیلاتی با نرخ بهره کم به متقاضیان اختصاص داد حالا که به شرایط تولید رسیده است با شیوع کرونا بخشی از تولیدات آنها قابل فروش نیست و بیشتر گرفتار بحران اقتصادی شدند.
وی اظهار داشت: تقاضای این وزارتخانه را در مورد ایجاد تنفس یک ساله برای استمهال وام گیرندگان در بخش های مختلف چه در حوزه اشتغال روستایی و چه در سایر بخش ها به شکل مکتوب عرضه کردم. همینطور تقاضای تسهیلات بلاعوض شده است.
معاون سرمایه گذاری و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه کرد: سهم درآمد خانوار روستایی یک دوم درآمد شهری بوده و به تبع آن متأسفانه سهم نرخ تورم هم بالاتر از نرخ تورم شهری است، این مورد به این معنا است که اقتصاد و معیشت در روستا به علل مختلف گرفتار بحران بوده و با انتشار کرونا هم این مشکلات مضاعف شده است.
تاجگردون اظهار نمود: دولت توجه ویژه ای برای استمهال وام ها دارد و ۷۵۰ هزار میلیارد ریال برای خسارت کسب وکارهایی که از شیوع کرونا صدمه دیدند، اختصاص داد خوشبختانه رویکرد مناسبی است برای اشتغالی که سه ماهه به خواب رفته است. اما باید تسهیلات بگونه ای اختصاص یابد تا حداقل خسارت های فعالان اقتصادی تأمین و جبران شود. تبصره ۱۸ هم مسیر خویش را طی می کند.
وی ادامه داد: ما منتظریم ببینیم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سران سه قوه در چارچوب کسب وکارها پرخطر و کم خطر، چه میزان سهم برای صنوف مختلف همچون صنایع دستی و گردشگری تعیین می کند. به صورت یقین سیستم کارا برای این بحث احیا می شود اما اساسا مردم با همبستگی که دارند از این بحران عبور می کنند. البته ما باید شرایط لازم را برای عبور از کرونا آماده و از همین حالا مدیریت نماییم اما مهم ترین مبحث تحریک تقاضاست.
معاون سرمایه گذاری و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره تحریک تقاضا، اظهار داشت: از مدیران ارشد تقاضا دارم تا این مورد را در تصمیم گیری های ملی لحاظ کنند، بدون شک معیشت خیلی از فعالان اقتصادی براثر رفت وآمد مردم در بخش های مختلف جغرافیایی تأمین می شود و زنجیره تولید احتیاج به حمایت همه جانبه دارد. دولت در یک فرصت مناسب باید ادارات را تعطیل کند تا برای تمام اقشار مختلف امکان سفر فراهم گردد. همینطور وام های ارزان قیمت در چارچوب سفر کارت اختصاص دهد.
تاجگردون اضافه کرد: حتما جامعه روستایی و عشایری پس از کرونا، فضا را مدیریت می کنند و بوم گردی های هم فعال و سهم بسیاری در حوزه اشتغال روستا و عشایر خواهند داشت.

وام ۱۲ درصد انگیزه ایجاد نمی کند

از محل قانون اشتغال پایدار روستایی فکری شود
اصغر نورالله زاده ـ مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید ـ در ادامهگفت: در سال های ۹۷ و ۹۸ در حوزه گردشگری، بوم گردی و صنایع دستی ۳۰۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به مناطق روستایی پرداخت کردیم، در مجموع ۳۰ هزار میلیارد ریال در حوزه روستایی به آنها اختصاص داده شد.
او افزود: این سه ماهی که استمهال پرداخت اقساط تعویق افتاد، علیرغم این که خیلی از رسته ها مشمول این طرح نبودند، تصمیم گرفتیم شامل تمام اقساط شود. به این منظور ۴۵۰۰ میلیارد ریال موجودی تحت تاثیر این تعویق قرار گرفت.
نورالله زاده اظهار داشت: برای تحریک تقاضا دو کار می توان انجام داد. بهرحال تصمیماتی که دولت در ارتباط با عرضه تسهیلات با نرخ ۱۲ درصد گرفته تا از بخش تولید حمایت کند، انگیزه زیادی ایجاد نخواهد کرد به این منظور پیشنهاد می کنم از محل قانون اشتغال پایدار روستایی برای این کسب وکارها فکری شود و اگر احتیاج به آئین نامه دارد، تدوین شود.
او اضافه کرد: برای تحریک تقاضا باید فروش اعتباری محصولات را بخصوص در حوزه صنایع دستی راه اندازی نماییم.
مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید اظهار نمود: برای تحریک تقاضا باید فروش اعتباری محصولات را بخصوص در حوزه صنایع دستی راه اندازی نماییم تا اگر تولیدکنندگان محصولاتی دارند که در گذشته تولیدشده و امکان فروش آن هم اکنون نیست، فروش اعتباری درست نماییم و مسؤولیت وصول آن هم با ما باشد و مابعد آنرا از خریدار را دریافت می نماییم. حتی بعضی ها آمادگی دارند محصولات خویش را به شکل اقساطی بفروشند اما نمی دانند از چه راهی باید این کار را انجام دهند.
وی افزود: یکی دیگر از طریق های تحریک تقاضا ایجاد یک خط اعتباری از محل قانون اشتغال پایدار روستایی است تا بتوانیم یک درصدی از آنرا برای خرید محصولات روستاییان اختصاص دهیم. متقاضیان از واحدهای تولیدی روستایی محصول موردنظر خویش را می خرند و ما یک خط اعتباری برای پرداخت آنها اختصاص می دهیم تا تحریک تقاضا ایجاد نماییم.

۹ میلیارد ریال کمک بلاعوض برای صنایع دستی
فرهاد غلامعلی فلاح ـ سرپرست دفتر آموزش و پشتیبانی از تولید صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ درباره اقدامات انجام شده در معاونت صنایع دستی برای پیشگیری از شیوع کرونا اظهار داشت: تمام کارگاه های صنایع دستی را ضدعفونی کردیم و اقلام بهداشتی مورد نیاز آنها را در حد توان خود میان آنها توزیع کردیم و پروتکل های بهداشتی هم برای آنها ارسال شد. همینطور بازارچه های صنایع دستی که احتمال خطر بیشتری داشتند تعطیل و میزان خسارت روستایی و شهری را بررسی کردیم.
او اضافه کرد: خوشبختانه با پیگیری های وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و معاون سرمایه گذاری و امور مجلس ۶۲۲۰ میلیارد ریال تسهیلات برای جبران خسارت در بخش صنایع دستی اختصاص داده شد که به امید خدا در ایام آینده عملیاتی می شود با استانداری های مختلف برای اعلام خسارت هایشان مکاتبه کردیم.
فلاح افزود: برخی از کارگاه های تولید صنایع دستی روستایی خط تولید خودشان را به تولید ماسک اختصاص دادند و برای پشتیبانی از آنها کمپین عیدانه مجازی صنایع دستی را به شکل آنلاین راه اندازی کردیم تا هنرمندان شهری و روستایی بتوانند محصولات خویش را در این کمپین بفروشند البته بازخوردهای خوبی هم داشت.
سرپرست دفتر آموزش و پشتیبانی از تولید صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: در یک اقدام فوری برای کارگاه های صنایع دستی روستایی که با مشکل زیادی روبرو بودند با حمایت دکتر مونسان توانستیم از نیمه دوم اسفند سال ۹۸ تا ۲۴ فروردین ۹۹ حدود ۹ میلیارد ریال کمک بلاعوض جذب نماییم.
وی ادامه داد: کارگاه های صنایع دستی روستایی با عنایت به وسع مالی خود احتیاج به حمایت ویژه دارند و تقاضا داریم ما را در کمک رسانی به این کارگاه ها کمک کنید.

گردشگری شاید تا نوروز ۱۴۰۰ پا نگیرد
لیلا اژدری ـ مدیرکل دفتر همکاری و توافق های گردشگری ـ در ادامه این نشست اظهار داشت: بوم گردی ها در صنعت توریسم جزء مشاغل نوپا هستند. اولین مجوزها جهت راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی در سال ۹۳ صادر شد، این واحدها مکمل مشاغل اصلی روستایی هستند و احتیاج به حمایت ویژه دارند تا به اقتصاد و رونق روستا کمک کنند.
او افزود: حدود ۲۲۶۳ واحد بوم گردی در سرتاسر کشور داریم که استان اصفهان با ۴۵۳ واحد در این مورد پیشتاز است و استان های کرمان و آذربایجان شرقی در رتبه های دوم و سوم قرار دارد.
اژدری اظهار نمود: با عنایت به این که گردشگری بر پایه حرکت قرار دارد و خدمات در محل عرضه می شود. با افقی که سازمان بهداشت جهانی عرضه می دهد و با پیشبینی های سازمان جهانی گردشگری و بررسی هایی که خودمان انجام دادیم در خوش بینانه ترین حالت، شیوع کرونا تا خرداد کاسته می شود، در نهایت با این شرایط، واحدهای گردشگری بتوانند برای نوروز سال آینده برنامه ریزی کنند به این منظور نیاز است به آنها کمک نماییم.