سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
۲۰ اثر تاریخی استان مرکزی در انتظار ثبت ملی

۲۰ اثر تاریخی استان مرکزی در انتظار ثبت ملی

به گزارش تور مسافرتی مرکزی معاون میراث فرهنگی استان مرکزی اظهار داشت: ۲۰ اثر تاریخی استان مرکزی در انتظار ثبت ملی هستند.
محسن رحمتی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه استان مرکزی دارای دو هزار اثر تاریخی شناخته شده است، اضافه کرد: آثار تاریخی ثبت ملی شده بیش از ۸۷۰ اثر است و آثار طبیعی ثبت شده نیز به ۱۹ اثر می رسد.
وی با اشاره به اینکه استان مرکزی دارای ۴۶ اثر ثبت شده ناملموس است، بعضی از این آثار را شامل “داستان خوانی تیلیم خان و مهری در ساز عاشیق های منطقه ساوه”، “دانش تهیه ماماتک و کاربرد آن در طب سنتی منطقه بزچلو”، “هنر و مهارت درویشی دوزی یا تفرشی دوزی شهرستان تفرش”، “رقص هالای در ایل شاهسون بغدادی ساوه” و “مهارت تولید فولاد جوهری در شهرستان اراک” عنوان نمود.
رحمتی تعداد آثار تاریخی در انتظار ثبت ملی در استان مرکزی را ۲۰ اثر بیان کرد و اظهار داشت: یکی از مهمترین آثار تاریخی استان مرکزی که در میراث جهانی یونسکو ثبت شده، قنات تاریخی ابراهیم آباد اراک است.
وی اظهار داشت: ۱۱ قنات در یونسکو به ثبت جهانی رسیده اند که هرکدام به لحاظ قدمت، نوع معماری، عمق، طول و… شاخصه های خاص و ویژه ای دارند و یکی از این قنوات، قنات ابراهیم آباد اراک است که قدمت آن به قرن ششم و هفتم هجری قمری باز می گردد و با طول ۱۱ کیلومتری آب مورد نیاز شرب و کشاورزی روستای ابراهیم آباد را تامین می کند.
معاون میراث فرهنگی استان مرکزی با اعلان اینکه استان مرکزی به لحاظ تاریخی و آثار کهن، استانی شاخص است که می تواند گردشگران بسیاری را به خود جلب نماید، اضافه کرد: مسجد جامع ساوه با قدمتی هزار ساله، بازار تاریخی و ۲۰۰ ساله اراک بعنوان قطب و مرکز اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی این شهر، حمام موزه چهار فصل اراک که مربوط به اواخر دوره قاجار است، محوطه های تاریخی همچون خورهه محلات، آوه در ساوه، ذلف آباد در فراهان و…، خانه های تاریخی مانند خانه حسن پور در اراک، قلعه سالار محتشم در خمین، غار نخجیر در دلیجان، بازار تاریخی نراق و… همچون میراث کهن و فرهنگی استان مرکزی است که می توان با معرفی آنها علاوه بر نمایش قدمت این سرزمین، گردشگران بسیاری را نیز میزبان بود.

منبع: