سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
بازدید از موزه ملی ایران نوبت بندی شد

بازدید از موزه ملی ایران نوبت بندی شد

تور مسافرتی: مدیر کل موزه ملی ایران از نوبت بندی زمان بازدید از این موزه با رعایت پروتکل های بهداشتی عمومیِ همه موزه ها و پروتکل اختصاصی موزه ملی ایران آگاهی داد.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، به دنبال دستور رئیس جمهور در خصوص آغاز فعالیت موزه ها و بناهای تاریخی، موزه ملی ایران نیز علاوه بر رعایت پروتکل عمومی پژوهشکده حفاظت و مرمت، با تهیه ی پروتکل اختصاصی، بازدید از موزه مادر ایران را که از ۲۹ اسفند برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا تعطیل شده بود در هفت نوبت، طبقه بندی کرد.
جبرییل نوکنده ـ مدیر کل موزه ملی ایران ـ توضیح می دهد: باتوجه به بحران ویروس کرونا محدودیت هایی در بازدیدها اعمال شده و بمنظور حفاظت پیشگیرانه در سلامت کارکنان، بازدیدکنندگان و همین طور صیانت آثار موزه ای دستورالعمل ویژه بازدید در موزه ملی ایران تدوین و اجرایی می شود که لازم است همه ی بازدیدکنندگان قبل از مراجعه به موزه ملی ایران این پروتکل را دقیق مطالعه کرده و موارد آنرا رعایت نمایند.
او با بیان این که بازگشایی کامل همه ی بخش های موزه، شاید در بحران کرونا امکان پذیر نباشد، ادامه می دهد: در تلاش هستیم تا به صورت تدریجی و پلکانی سالن های نمایشی موزه را بازگشایی نماییم. در اولین مرحله از چهارم تا ۹ خرداد فقط «نمایشگاه کشفیات دیرینه شناسی سال ۱۳۹۸» گشایش یافته و از دهم خرداد موزه ایران باستان از دوره آغاز عیلامی تا اختتام دوران ساسانی در طبقه همکف قابل بازدید می شود.
او با بیان این که انتظار می رود مخاطبان و علاقمندان موزه ای این دفعه با مسئولیت اجتماعی بیشتری به بازدید از موزه ها بیایند و در پاسداری از میراث فرهنگی و جلوگیری از گسترش این بیماری همگام باشند، ادامه می دهد: بازدیدکنندگان حتما باید پیش از مراجعه به موزه ملی ایران پروتکل یاد شده را به دقت مطالعه کرده و نسبت به بازدید در مسیرهای از پیش تعیین شده و به نشانه گذاری های نصب شده، توجه نمایند.

پروتکل اختصاصی بازدید از موزه ملی ایران
به گزارش روابط عمومی موزه ملی ایران؛ پروتکل ویژه بازدید از موزه ملی ایران برای مدت زمان بحران بیماری کرونا تدوین شده و بطور متناوب بروز رسانی می شود، به این شرح است:
– تهیه بلیت به صورت اینترنتی از سایت تفریحاتی و اپلیکیشن تاپ و تعیین وقت قبلی صورت می گیرد. ورود به موزه ها تنها با تعیین زمان از قبل امکان پذیر است.
– بلیت ها دارای نوبت مشخص هستند وترتیب نوبت بازدید (سانس) باید رعایت شود. در زمان شیوع ویروس کرونا تعیین وقت قبلی بلیت رایگان برای آن دسته از بازدیدکنندگانی که از کارت­های دارای امتیاز بازدید رایگان استفاده می­کنند نیز ضروری می باشد. ارائه کارت و مدرک معتبر درباب بهره مندی از این امتیاز به بخش کنترل بلیت لازم است.
– بازدید بصورت نوبتی انجام می شود و بازدیدکننده فقط در زمان مشخص شده حق بازدید دارد. سفارش می­شود با درنظر گرفتن دوری مسافت، شرایط جوی، ترافیک یا هر عامل دیگری وقت بازدید خودرا برمبنای زمان اعلام شده تعیین و مبادرت به تهیه بلیت کنند. هرگونه تاخیر یا تعجیل پذیرفته نیست. خواهشمند است در مدیریت بازدید با موزه همکاری لازم را بعمل آورید.
– در صورت تهیه بلیت از واحد فروش بلیت موزه، از ماسک و دستکش استفاده کنید. در هنگام ورود و درصورت ازدحام فاصله ایمن خودرا از نفرات جلویی حفظ کنید. تهیه بلیت با وجه نقد امکان پذیر نخواهد بود.
– برای پیش گیری از انتقال بیماری های حاد تنفسی مانند (کرونا و آنفولانزا) سنجش درجه حرارت بدون تماس با کمک دستگاه تب­سنج از کلیه بازدیدکنندگان، مراجعین و کارکنان در ورودی موزه ملی ایران صورت می­گیرد. بدین سبب امکان ورود فرد با ثبت درجه حرارت بدن بالاتر از ۵/۳۷ درجه سانتی گراد یا علایم مشکوک و غیرطبیعی مانند سرفه یا تنگی نفس به هیچیک از فضاهای موزه وجود نخواهد داشت.
– چنانچه بازدیدکننده ه­ا مایل به رعایت قوانین و شیوه­ نامه حاضر نباشد، می­ تواند انصراف خودرا از ادامه بازدید اعلام نماید.
– بخش امانات موزه در شرایط حاضر دارای محدودیت است. در صورت امکان از به همراه آوردن وسایل اضافه خودداری کنید.
– بازدیدکنندگان موظفند در ورودی و در حضور مسئول کنترل موزه نسبت به تعویض ماسک و دستکش نو خود اقدام نمایند.
– کلیه بازدیدکنندگان موظف به پوشیدن روکش کفش در ورودی موزه هستند، تا از ورود آلودگی های سطح خیابان به موزه جلوگیری بعمل آید.
– ورود و استفاده از هر گونه مواد ضدعفونی کننده بمنظور جلوگیری از لطمه های احتمالی به آثار موزه ممنوعست.
– مسیر بازدید برحسب فاصله اجتماعی و ضرورت­ های مراقبت از اشیا طراحی و اجرا شده است.
– در طول مسیر بازدید علایم راهنمایی نصب شده است. نسبت به رعایت آنها اقدام نمایند.
– مسیر بازدید یک­طرفه است، و حرکت از یک نقطه آغاز و در خروجی ­ها اختتام می­ یابد، پس هرگونه بازگشت در راه با هر توجیهی امکان­پذیر نخواهد بود.
– فاصله اجتماعی دو متری از سایر افراد را رعایت کنید.
– فاصله ۵۰ سانتی متری از ویترین­ ها، پایه­ های نگهدارنده و موانع را رعایت کنید. یادآوری می­ شود که در شرایط حاضر باتوجه به لزوم رعایت فاصله اجتماعی و سلامت آثار نمی­ توانید به همه آثار یا اطلاعات آن در حین بازدید دسترسی داشته باشید.
– هیچیک از آثار، ویترین­ ها، پایه­ های نگهدارنده، موانع و… را لمس نکنید.
– چنانچه بازدیدکنندگان فاصله اجتماعی مناسب را رعایت نکنند، موزه مجاز به تذکر خواهد بود. در صورت عدم رعایت، امکان ادامه بازدید برای ایشان میسر نخواهد بود.
– موزه در این ایام از پذیرش گروه های بزرگ (بیشتر از شش نفر) معذور است. رزرو و ثبت نام گروهی تا اطلاع ثانوی مورد پذیرش نیست.
– بازدید به صورت انفرادی، خانوادگی و گروه های کوچک ( کمتر از۶ نفر) تعریف شده است و موزه در بحران کرونا تا اطلاع ثانوی از پذیرش کودکان زیر شش سال معذور است.
– باتوجه به ضرورت کاهش ارتباطات رودررو در جریان بیماری کووید ۱۹، راهنمایان موزه، شما را در تمام طول مسیر بازدید همراهی نخواهند کرد و فقط به پرسش های موردی پاسخگو خواهند بود.
– جهت پیش گیری از شیوع ویروس کووید ۱۹، بروشور در دسترس قرار نمی­ گیرد. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر به وبگاه موزه مراجعه و پی دی اف اطلاعات آثار را دریافت کنید. شما همین طور می توانید فیلم موزه را در سایت آپارات ببینید.
– کافه، رستوران در موزه تا اطلاع ثانوی بسته است.
– فروشگاه موزه تا اطلاع ثانوی بسته است.
– بعد از استفاده از خدمات بهداشتی دست های خودرا طبق پروتکل های اعلام شده از طرف وزارت بهداشت به خوبی شستشو داده و خشک کنید.
– جهت اقامه نماز در نمازخانه موزه به همراه داشتن مهر و سجاده شخصی الزامی بوده و بعد از اقامه نماز دست­ها را شسته یا ضدعفونی کنید همین طور تاحد ممکن رعایت فاصله یک متری بین نمازگزاران در نمازهای فرادا سفارش می­شود. بعد از نماز از استراحت در نمازخانه خودداری کنید.
– پیش از ورود به موزه، دستورالعمل ­های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ستاد ملی مبارزه با کرونا و سازمان بهداشت جهانی را مطالعه کنید.
– باتوجه به شرایط خاص سفارش می شود قبل از آمدن به موزه برای آگاهی از آخرین اطلاعات و تصمیمات بازدید، به وبگاه موزه ملی ایران به آدرس http: //irannationalmuseum.ir/fa مراجعه کنند.

مکان های منتخب قابل بازدید از موزه ملی ایران
– «نمایشگاه کشفیات دیرینه شناسی سال ۹۸» از تاریخ ۴ خرداد ۱۳۹۸ به بعد آماده بازدید خواهد بود. در این مرحله ظرفیت پذیرش روزانه حدود صد نفر است.
– «موزه ایران باستان» از آغاز دوره عیلامی تا اختتام دوره ساسانی (طبقه همکف) از تاریخ دهم خرداد ۱۳۹۹ به بعد آماده بازدید خواهد بود.
برای صیانت از آثار موزه ای و آماده سازی زیر ساخت های لازم پیشگیرانه در بحران کرونا، بازگشایی به صورت تدریجی انجام می گیرد و با محدودیت های بازدید در موزه روبرو می باشیم. بازگشایی سایر قسمت ها متعاقبا اعلام خواهد شد.

جدول نوبت بازدیدها

منبع: