سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
گزارش تور مسافرتی؛ خانه مینایی چطور به موزه خیابان ولیعصر تبدیل شد

گزارش تور مسافرتی؛ خانه مینایی چطور به موزه خیابان ولیعصر تبدیل شد

به گزارش تور مسافرتی خانه تاریخی مینایی یکی از نزدیکترین خانه های تاریخی به خیابان ولیعصر است که روایتگر داستانهای طولانی ترین خیابان پایتخت در چارچوب موزه تاریخ شهری خواهد بود.

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ؛ خانه تاریخی مینایی در کوچه ای به اسم ناصر انشا نخستین کسی که پس از موسیو فرانسوی تصدیق راهنمایی و رانندگی گرفت، واقع شده این کوچه حالا به اسم کریمی طینت شناخته می شود. نزدیک به میدان منیریه در فاصله کوتاهی با خیابان ولیعصر.
کوچه ای که همه کار و کاسبی و خرید و روزمرگی مردمانش در طولانی ترین خیابان پایتخت یعنی همان خیابان ولیعصر انجام می شود.
در این کوچه که همه خانه هایش شکل جدیدی به خود گرفته اند خانه مینایی مثل نگینی می درخشد که مقرر است روایت گر خیابان ولیعصر باشد.
مرحوم مینایی این خانه را تقی رضا از قصابان تهران خرید آن هم به عشق شنیدن اذان مسجد فخریه و زندگی در این محله ای که طبق نقشه عبدالغفار نجم الدوله تقریباً در انتهای باغ منیرالسلطنه قرار داشته است. این خانه به لحاظ معماری همچنان به تجربه های زیسته شده معماری گذشته خودش وفادار است و در آن همچنان سبک و سیاق خانه های قاجاری مشاهده می شود درحالی که متعلق به دوره قاجار نیست.

در این بخش شهر دیگر خانه داشتن فقط محدود به حول و حوش دربار نیست بلکه متولیان و کسانی که در شهر زندگی می کردند از دربار فاصله گرفتند و از آن موقع تا کنون هنوز هم رونق شهری و زندگی در این محلات جریان دارد.
در این بخش از خیابان ولیعصر همچنان زندگی به معنای شهری و عمومی بیشتر از مناطق دیگر دیده می شود.
سال ۹۴ شهرداری تهران تصمیم گرفت که این خانه را از ورثه مینایی خریداری کند. در نهایت سازمان زیباسازی آنرا به قیمتی حدود چهار میلیارد تومان خرید.

چندین طرح برای این خانه مطرح نمودند تا اینکه در نهایت تصمیم گرفته شد این خانه به موزه یا روایت خانه، خیابان ولیعصر تبدیل گردد. قرار شد این خانه نگاهی به همه آنچه که مربوط به خیابان ولیعصر در چارچوب روایت شناخته می شود، باشد. از نمایش عکس و فیلم گرفته تا تاریخ شفاهی و ….
اکنون این اقدام توسط وحید قاسمی مدیر موزه خیابان ولیعصر و مدیر پروژه ساماندهی بلندترین خیابان خاورمیانه اجرایی شده و خانه تاریخی مینایی که در سال ۸۶ به ثبت ملی رسیده بود برای این کار احیا و راه اندازی شد تا هر کسی که می خواهد با خیابان ولیعصر و روایت های آن آشنا شود پایگاهی برای آن داشته باشد.
ایده اصلی آن بود که اگر ۱۸ کیلومتر خیابان به مثابه یک موزه در نظر گرفته شود، خانه مینایی اتاق معرفی این موزه باشد.
به این ترتیب خانه مینایی حالا بعنوان موزه خیابان ولیعصر روایت گر اتفاقات مختلف و هر آنچه که در این خیابان رخ داده است. با سبک های مختلف روایت همچون شنیداری خواندنی و دیدنی.
بازدید از این خانه تاریخی و موزه مجانی است و بعد از اعلام بازگشایی موزه ها امکان بازدید از آن هم فراهم خواهد شد.
در این موزه هر بار داستانهایی از ساکنان موزه هم روایت می شود مانند خیاطان یا قصابان یا مغازه داران قدیمی خیابان ولیعصر.