سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
مونسان: استانها حداقل یک بازارچه دائمی صنایع دستی داشته باشند

مونسان: استانها حداقل یک بازارچه دائمی صنایع دستی داشته باشند

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: باید در تمامی استانها حداقل یک بازارچه دائمی صنایع دستی وجود داشته باشد تا هنرمندان بتوانند محصولات تولیدی خودرا برای مردم عرضه کنند.

به گزارش تور مسافرتی به نقل از مهر، جلسه ارائه گزارش عملکرد معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، معاون توسعه مدیریت و منابع، مدیرکل دفتر حوزه وزارتی و امور بین الملل، معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور و مدیران این معاونت در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اجرا شد.
علی اصغر مونسان در این نشست اظهار داشت: باتوجه به حجم مخاطب بسیار بالایی که در زمینه صنایع دستی وجود دارد و توزیع جغرافیایی زیادی که در کشور پهناوری مانند ایران داریم، کار کردن در این عرصه را سخت می کند. آموزش همه افراد علاقمند و ترویج رشته های صنایع دستی، تولید و پایش محصولات صنایع دستی کار سختی است که خوشبختانه معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی به خوبی از عهده آن برآمده است.
مونسان بیان کرد: اقدامات خوبی توسط این معاونت انجام شده که به امید خدا در آینده پیش رو با برنامه های خوبی که در نظر گرفته شده شاهد این باشیم که صنایع دستی کشور به نقطه اوج و شکوفایی برسد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: یکی از اتفاق های خوبی که در بخش صنایع دستی رخ داده این است که جوانان تحصیلکرده زیادی وارد صنایع دستی شدند و ادامه راه پیشکسوتان این صنعت شده اند که خود دستاورد مهمی برای صنایع دستی کشور شمرده می شود. در گذشته صنایع دستی محدود به پیرمردها و پیرزن ها بود و با رفتن این استادکاران امکان از میان رفتن رشته های مختلف بود، که خوشبختانه امروز شاهد حفظ این رشته ها و علاقه مندی جوانان نیز هستیم.
مونسان با تاکید ویژه بر اهمیت نشان دست خلاق اظهار داشت: نشان دست خلاق جشنواره بین المللی صنایع دستی اصفهان را می توانیم به اسکار صنایع دستی تبدیل نماییم. نشان دست خلاق که طراحی بسیار زیبایی دارد، کمک می نماید جایگاه هنرمندان و هنر ایرانی در دنیا حفظ شود و به بازاریابی بیشتر در عرصه بین الملل کمک بسیاری خواهدنمود.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تاکید بر آموزش صنایع دستی در فضای مجازی بیان کرد: آموزش مجازی در دوران شیوع ویروس کرونا باید بیشتر از گذشته به آن اهمیت داده شود تا تعداد زیادی از افرادی که علاقمند هستند در رشته های مختلف فعالیت کنند آموزش های لازم را ببینند.
۱۱۴۸ میلیون دلار میزان صادرات صنایع دستی در دولت دوازدهم است
پویا محمودیان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی در ادامه اظهار داشت: انتشار ویروس کرونا، سیل و حوادث غیرمترقبه در زمینه صنایع دستی سبب شد تا ما بیشتر زمان خودرا صرف سرپا نگهداشتن فعالان حوزه صنایع دستی و جلوگیری از تعطیلی کارگاه ها و بیکاری هنرمندان و صنعتگران نماییم.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور اظهار داشت: صادرات صنایع دستی از سال ۸۲ تا ۹۲ بر طبق آمار گمرک ۵۶۵ میلیون دلار بوده است. اختتام سال ۹۹ میزان صادرات رسمی ما به بالای یک میلیارد و ۸۵۰ میلیون دلار رسید که ۱ میلیارد و ۱۴۸ میلیون دلار مربوط به دولت دوازدهم است.
او اضافه کرد: اگر ۶۴۵ میلیون دلار صادرات مان که به شکل چمدانی محاسبه کردیم به این آمار اضافه نماییم در مجموع ۱ میلیارد و ۷۸۹ میلیون دلار میزان صادرات صنایع دستی رسمی و چمدانی در دولت دوازدهم بوده است.
محمودیان بیان کرد: فروش داخلی ما بر طبق آماری که از برگزاری نمایشگاه ها و بازارچه های صنایع دستی و سایت های تجارت الکترونیک داریم، بیش از ۷ هزار میلیارد تومان بوده است.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور عنوان کرد: از مجموع ثبت ۱۴ شهر و روستای صنایع دستی، ۱۰ شهر و روستا مربوط به دولت دوازدهم است. همین طور باززنده سازی رشته ها و مهر اصالت یونسکو در دولت دوازدهم اتفاق افتاده است.
او افزود: دو نگاه در معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی داشتیم، نخست حل مشکلات ساختاری در زمینه صادرات بود، با توجه به این که ما کمبود مبادی فروش داشتیم. همین طور ایجاد بازارچه ها براین اساس شکل گرفت. دریافت کد تعرفه برای تمامی کالاهای صنایع دستی که صادر می شود نیز در دولت دوازدهم اتفاق افتاد، همین طور زیرساخت های صادراتی هم ساماندهی شد.
محمودیان اظهار نمود: در زمان مدیریتی مونسان در سال ۹۷ واردات صنایع دستی غیرایرانی به کشور ممنوع گردید، با انجام این کار سعی کردیم بازارچه های صنایع دستی با تولیدات هنرمندان و صنعتگران کشورمان رونق بگیرد. دستورالعمل مبارزه با قاچاق در زمینه صنایع دستی که تهیه شده بود نیز در امتداد پشتیبانی از هنرمندان به ۳۱ استان ابلاغ گردید. کارهای زیادی در حوزه اشتغال پایدار انجام دادیم. صنایع دستی کالای کاربر است و در این شرایط توانسته به خوبی خودش را نشان بدهد.
او اشاره کرد: با معاونت های کنسولی در تعامل هستیم تا ایرانیان خارج از کشور را که در حوزه صنایع دستی فعال می باشند، شناسایی نماییم و بتوانیم هنرمندان و صنعتگران را به آنها وصل نماییم.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور از کوشش برای کسب ریاست شورای جهانی صنایع دستی به نام جمهوری اسلامی ایران آگاهی داد و در ادامه اظهار داشت: به شکل جدی پیگیر ارائه طرح تجاری سازی هستیم تا تمامی استانها صاحب این طرح شوند. یکی از دیگر برنامه ریزی هایی که انجام دادیم و پیگیر آن نیز هستیم بردن کالاهای سرمایه ای صنایع دستی در بورس کالا است تا شاهد تحول عظیم در زمینه کالاهای سرمایه ای باشیم.
محمودیان عنوان کرد: از فضای مجازی و رسانه برای معرفی و تبلیغات در زمینه صنایع دستی استفاده کردیم و باتوجه به تحولاتی که در دنیا در زمینه دیجیتال اتفاق افتاده است، کوشیدیم خانه های خلاق را راه اندازی نماییم تا بتوانیم با سرعت تکنولوژی پیش برویم.
او اظهار داشت: هم اکنون ۹۴ بازارچه دائمی در سطح کشور داریم که ۳۷ بازارچه آن در دولت دوازدهم راه اندازی شده و ۱۱۵ رشته نیز باززنده سازی شده است.
پرداخت یک میلیارد و ۷۵۹ میلیون تومان در سال ۹۹ بعنوان کمک های بلاعوض
فرهاد غلامعلی فلاح مدیرکل دفتر پشتیبانی از تولید صنایع دستی در ادامه درباب عملکرد چهارساله این دفتر اظهار داشت: مجوز پروانه تولید انفرادی، کارگاهی و کارت شناسایی صنعتگری برای ۲۰۷ هزار و ۱۶ نفر صادر گردیده است، همین طور طی این مدت برای ۱۶۲ هزار و ۷۵۷ نفر از محل صدور مجوزهای تولید صنایع دستی اشتغال به وجود آمده است.
او اضافه کرد: طی چهارسال اخیر برای مشاغل خانگی ۳۵ هزار و ۷۱۰ مجوز و ۱۰۵۴ گواهی کیفیت کارگاهی صادر گردیده است. همین طور ۲۰ هزار و ۴۷۹ نفر برای بیمه صندوق کشاورزان، روستاییان و عشایری عرضه شدند و ۳۴۶۵ نفر از صنعتگران تحت پوشش این بیمه از سال ۹۸ قرار گرفتند.
فلاح درباب تسهیلات و فرصت های شغلی به وجود آمده از منابع مختلف در اختیار دولت دوازدهم اظهار داشت: از محل پرداخت ۲۳۵ میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی ۳۳ هزار و ۹۷۲ شغل و از محل پرداخت تسهیلات ۲۵۶ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال پایدار روستایی ۱۷ هزار و ۲۶۵ فرصت شغلی به وجود آمده است.
مدیرکل دفتر پشتیبانی از تولید صنایع دستی بیان کرد: در سال ۹۹ یک میلیارد و ۷۵۹ میلیون تومان بعنوان کمک های بلاعوض پرداخت شده است، همین طور کمک های بلاعوض سال ۱۴۰۰ به مبلغ ۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان در دست اجراست.
او از جذب ۱۳۴ میلیارد تومان تسهیلات بمنظور کمک به کارگاه های لطمه دیده از کرونا در سال ۹۹ آگاهی داد و اشاره کرد: کمک دوران کرونائی به ۴۳۴ صنعتگر خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران (پروژه مشترک با سازمان اقتصادی کوثر) به مبلغ ۶۵۱ میلیون تومان بوده است.
او افزود: پیش نویس بخشنامه ماده ۱۴ قانون پشتیبانی از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع دستی و دفاع از مفاد آن در کمیسیون فرهنگی دولت به میزان ۱۰۲۰ نفرساعت تدوین شده است.
فلاح از تدوین و چاپ کتابچه عروسک های بومی ایران بمنظور شناسایی و معرفی آنها برای سامان دهی و صدور مجوز فعالیت برای فعالان این حوزه آگاهی داد و اظهار نمود: دستورالعمل صدور پروانه تولید کارگاهی چند رشته ای صنایع دستی (متمرکز و غیر متمرکز)، طراحی تولید، طراحی نقوش و رسمیت دادن به پیشه رویگری تدوین شده است.
ثبت ۳۲ شهر و ۲۰ روستای ملی در شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی
ویدا توحدی مدیرکل دفتر آموزش و ترویج صنایع دستی درباب عملکرد چهارساله این دفتر در ادامه اظهار داشت: طی این مدت هفت شهر و سه روستای جهانی صنایع دستی بوسیله شورای جهانی صنایع دستی ثبت شده است. هشت رشته بومی موفق به گرفتن نشانه جغرافیایی بین المللی بوسیله سازمان جهانی مالکیت فکری WIPO باهمکاری وزارت امور خارجه و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور شده اند.
او اضافه کرد: در دولت دوازدهم ۳۲ شهر و ۲۰ روستا در شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی ثبت شده اند. همین طور ۴۵۸ گواهی مهر اصالت ملی برای آثار صنایع دستی صادر گردیده است.
توحدی از تهیه دستورالعمل مهر اصالت ملی و ابلاغ به استانها و تهیه دستورالعمل آثار فاخر و هماهنگی برای انجام پروژه بوسیله شهرداری اصفهان آگاهی داد و اشاره کرد: ۳۱۷ پرونده ثبت اثر برای ثبت ادبی هنری و ارسال آن به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بررسی شده است.
مدیرکل دفتر آموزش و ترویج صنایع دستی درباب برنامه های پیش رو در این دفتر اظهار داشت: افتتاح موزه صنایع دستی در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، ثبت بازارهای صنایع دستی ملی و بین المللی (نخستین بازار: بازار سعدالسلطنه قزوین)، ساخت و تدوین مجموعه فیلم های دست آفریده ها و برگزاری جشنواره بین المللی مبل منبت ملایر همچون این برنامه ها هستند.
صادرات اقلام صنایع دستی در سال قبل ۳۲۲ میلیون دلار بوده است
عبدالحسین کفیری مدیرکل دفتر بازاریابی و تجاری سازی صنایع دستی در ادامه درباره عملکرد این دفتر اظهار داشت: بر طبق آمار اعلام شده از طرف گمرک جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۶، رقم صادرات اقلام صنایع دستی کشور به ارزش بیش از ۲۸۱ میلیون دلار بوده است که بررسی روند گذشته نشان میدهد صادرات صنایع دستی طی مدت مذکور در مقایسه با سال قبل به لحاظ ارزشی ۱۹ درصد و به لحاظ وزنی ۱۳ درصد افزایش داشته است.
او اضافه کرد: بر طبق آمار اعلام شده از طرف گمرک جمهوری اسلامی ایران طی سال ۹۹ رقم صادرات اقلام صنایع دستی کشور به ارزش بیش از ۳۲۲ میلیون دلار بوده است که بررسی روند گذشته نشان میدهد که صادرات صنایع دستی طی مدت مذکور در مقایسه با سال قبل به لحاظ ارزشی ۲۶ درصد و به لحاظ وزنی ۱۵ درصد افزایش داشته است.
کفیری درباب اقدامات معاونت صنایع دستی درباب مقابله با نتایج اقتصادی ناشی از شیوع بیماری کرونا اظهار داشت: پیگیری برای قرارگیری کسب وکارهای صنایع دستی در رسته های لطمه دیده و مورد حمایت در ستاد ملی کرونا و پیگیری برخورداری این فعالان از بسته حمایتی مصوب ستاد مذکور در زمینه صنایع دستی، معرفی فروشگاه های صنایع دستی لطمه دیده در کشور ناشی از شیوع ویروس کرونا به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای بهره برداری از تسهیلات حمایتی در رابطه با سامانه کارا همچون اقدامات انجام شده بود.
مدیرکل دفتر بازاریابی و تجاری سازی صنایع دستی بیان کرد: پیش نویس بخش در رابطه با دفتر صادرات در بخشنامه ماده ۱۴ قانون پشتیبانی از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع دستی تهیه شده است. افزایش سقف خروج گلیم از ۲۰ متر مربع به ۴۰ متر مربع توسط مسافران خروجی و تدوین طرح و برنامه عملیاتی توسعه اماکن عرضه و فروش صنایع دستی برای ارسال به مجلس شورای اسلامی از دیگر اقدامات انجام شده طی این مدت بوده است.