سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
راه کربلا تا روز عرفه باز می شود؟

راه کربلا تا روز عرفه باز می شود؟

به گزارش تور مسافرتی در آستانه روز عرفه، رایزنی ها در عراق برای ازسرگیری اعزام زائرین ایرانی به عتبات عالیات شروع شده است.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، هفته گذشته، معاون عتبات عالیات سازمان حج و زیارت از موافقت ستاد ملی کرونا برای برقراری سفر هوایی به عتبات عالیات عراق اطلاع داد. هرچند این ستاد تا کنون موضع رسمی یا واکنشی در اینباره نشان نداده است. با این وجود، نماینده سازمان حج هم اینک در عراق است و با همراهی سفیر ایران در بغداد، در حال رایزنی با مسؤولان عراقی برای از سرگیری سفرهای زیارتی بعد از ۱۶ ماه توقف است.
دفتر نمایندگی صدا و سیما در بغداد هم از دیدارهای ایرج مسجدی ـ سفیر ایران در عراق با همراهی معاون سازمان حج و زیارت و نماینده این سازمان در عراق و رایزن فرهنگی ایران با وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار باستانی عراق اطلاع داده است.
سفیر ایران در عراق پیش نویس یادداشت تفاهم اعزام کاروان های زیارتی را به طرف عراقی تحویل داده و از سوی مقابل برای سفر به ایران و امضای نهایی این یادداشت دعوت کرده است.
پیشتر، سخنگوی وزارت امور خارجه بعد از سفری که در خردادماه به بغداد داشت، اطلاع داد که سفر به عتبات عالیات به صورت محدود و با رعایت پروتکلهای بهداشتی از سر گرفته می شود. خطیب زاده بعد از دیدار با وزیر فرهنگ عراق گفته بود که در این دیدار مبحث ازسرگیری سفر به عتبات عالیات عنوان شد، توافق های اولیه صورت گرفت که به صورت محدود و با رعایت پروتکلهای بهداشتی در یک تفاهم دوجانبه بتوانیم این سفرها را از سر بگیریم.
حجت الاسلام صحبت الله رحمانی ـ معاون عتبات عالیات سازمان حج و زیارت ـ درباره پروتکل سفر زائرین ایرانی به عراق که درباره آن با طرف مقابل رایزنی و مذاکره شده است، اظهار داشته بود: با عنایت به شرایط موجود، زائرین کمتر از ۶۰ سال که بیماری زمینه ای ندارند، با داشتن جواب آزمایش منفی PCR می توانند به صورت هوایی به عتبات اعزام شوند. اعزام نشدن از شهرهای قرمز و نارنجی هم از دیگر شروط سفر به عتبات است. همینطور زائرین هنگام برگشت به کشور باید تست PCR انجام دهند.
معاون سازمان حج و زیارت هفته گذشته و پیش از این رایزنی ها، اظهار کرده بود: طرف عراقی هنوز درباره نحوه صدور ویزا اطلاع رسانی نکرده است و فقط مطرح نمودند که باید ستاد کرونای عراق و ایران این مجوز را بدهند که خوشبختانه با پیگیری ها این امر محقق شده است و باید منتظر نحوه صدور ویزا باشیم تا بتوانیم زائرین را به عتبات اعزام نماییم.
با تعطیلی حج و از سویی، انجام سفرهای زیارتی به عراق بدون توجه به محدودیت های کرونا و بدون مجوز و آزاد، سازمان حج و زیارت بارها از ستاد ملی کرونا پیگیری و درخواست کرده بود مجوز رسمی سفر به عراق را صادر کند تا به قول آنها از این طریق دست کم سفرهای عتبات ایمن تر و محافظت شده تر صورت گیرد.
مقامات حج امیدوارند رایزنی ها به نتیجه برسد و مسیر سفرهای زیارتی برای ماه محرم و بخصوص روز عرفه باز شود. تا قبل از کرونا، جمعیت زیادی از زائرین ایرانی و عراقی هر سال مراسم روز عرفه را در شهر کربلا برگزار می کردند. زیارت امام حسین (ع) همچون اعمالی است که در این روز به شیعیان سفارش شده است.
سفرهای زیارتی رسما از اسفندماه سال ۹۸ با بسته شدن مرزهای زمینی و هوایی از جانب عراق متوقف گردید. رایزنی برای از سرگیری این سفرها هم درحالی صورت می گیرد که مقامات وزارت بهداشت درباره انتشار ویروس کرونای دلتا در کشور اخطار جدی داده اند و از طرفی، وزارت بهداشت عراق در ایام گذشته، ضمن اشاره به افزایش شمار مبتلایان و به صدا درآمدن زنگ خطر در این کشور، از استقبال نکردن مردم عراق از واکسن و رعایت نکردن پروتکل ها انتقاد کرده و در اطلاعیه ای از دولت عراق خواسته مرزها را باردیگر ببندد و قوانین سختگیرانه ای برای رفت و آمد اجرا نماید. طبق آمارهای جهانی در حال حاضر بیشتر از یک درصد جمعیت ساکن در عراق واکسینه شده اند.

منبع: