سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛ شروع ورود توریستهای خارجی به ایران

میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛ شروع ورود توریستهای خارجی به ایران

تور مسافرتی: ورود نخستین گروه از توریستهای خارجی به ایران، نصب داربست در طاق کسری، انتخاب شهر خلاق غذا، پیشنهاد لغو ویزای گردشگران سلامت کشورهای اسلامی خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.
خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته خبر رسید که محله امامزاده یحیی می تواند نماد تاریخی تهران شود. این خبر را عضو شورای شهر اظهار داشت: باتوجه به ظرفیت بالای محله امامزاده یحیی می توان از آن بعنوان نماد تاریخی شهر تهران بهره برد و پیشنهاد من این است تا جای ممکن بناهای تاریخی خصوصی اداره و حفظ بشوند. مهدی عباسی رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران به همراه مدیران شهری و تعدادی از اهالی محله، از اماکن تاریخی، مذهبی و بافت فرسوده سطح محله امامزاده یحیی بازدید نمودند. رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران ضمن بازدید به هویت تاریخی و قدمت این محله اشاره نمود و اظهار داشت: باتوجه به ظرفیت های موجود محله امامزاده یحیی باید با همراهی شهروندان و ارگان های مربوطه در جهت حفظ و نگهداری بناهای قدیمی شهر گام برداریم. عباسی ضمن زیارت امامزاده یحیی از خانه فرهنگ محله، خانه ی تاریخی مهربان، موزه تهران قدیم و … دیدن کرد و با تاکید بر حفظ اصالت بناهای قدیمی شهر تهران اضافه کرد: باید خانه های قدیمی که از پتانسیل های بالای تاریخی و فرهنگی برخوردار می باشند محافظت گردد چونکه ما باید در جهت صیانت از بناهای تاریخی و قدیمی همچون امامزاده یحیی گام های جدی تری برداریم.
نصب داربست تخصصی برای جلوگیری از ریزش طاق کسری بنیاد بین المللی حفاظت از میراث در مناطق درگیر برای جلوگیری از فروپاشی بیشتر، در یک اقدام اضطراری طاق کسری را به داربست های تخصصی مجهز خواهدنمود. این بنای تاریخی درحال فروپاشی مورد توجه جهانی قرار دارد اما اقدامات حفاظتی مناسبی از آن نمی گردد ولی بتازگی بنیاد بین المللی حفاظت از میراث در مناطق درگیر (الیف) در سوئیس اعلام نموده که طاق کسری یک چالش حفاظتی بسیار مهمست و مجموعه ای از ریزش های جزئی طاق آجری در سالهای ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ ضرورت اقدامات تثبیت آنرا نشان میدهد. بعد از ارزیابی حفاظتی ALIPH که به درخواست وزارت فرهنگ، گردشگری و آثار باستانی عراق در نوامبر ۲۰۲۰ تامین مالی شد، این پروژه اقدامات اضطراری فوری سفارش شده را اجرا خواهدنمود. برای جلوگیری از فروپاشی بیشتر، این پروژه دارای داربست های تخصصی خواهد بود که طاق را پشتیبانی می کند و حسگرهایی را برای نظارت بر شکاف های بنا نصب می کند. این کار ازطریق یک اسکن سه بعدی با وضوح بالا پشتیبانی می شود که توسط ALIPH تامین می شود و توسط ICONEM (یک استارت آپ نوآورانه که در دیجیتالی کردن سایت های میراث فرهنگی در معرض خطر بصورت سه بعدی تخصص دارد) در ژانویه ۲۰۲۱ تهیه شده است. بعد از تثبیت طاق، تیم های مختلفی طرح حفاظت کامل از این بنا را توسعه خواهند داد. کرمانشاه شهر خلاق غذا شد سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه با بیان این که یونسکو کرمانشاه را بعنوان شهر خلاق غذا معرفی کرده است، از برنامه این اداره کل برای ثبت ملی ۱۰۰ غذای کرمانشاهی آگاهی داد. جبار گوهری بیان کرد: با بیان یونسکو فهرست شهرهای خلاق سال ۲۰۲۱ معرفی و کرمانشاه تنها نماینده ایران بعنوان شهر خلاق غذا معرفی شده است. سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه ضمن تقدیر از پیگیری های شهرداری کرمانشاه دراین زمینه، اضافه کرد: از سال قبل اتفاقات مهمی در شهر کرمانشاه برای ثبت شدن این اتفاق به نام کرمانشاه رخ داده است که امروز شاهد به ثمر نشستن آن هستیم. او اشاره کرد: در سالهای قبل ۳۷ شهر در جهان در فهرست شهرهای خلاق معرفی شده اند که کرمانشاه به نمایندگی از ایران به این فهرست اضافه شده است.
اعلام آمادگی ایران و ونزوئلا برای توسعه گردشگری دو کشور در این هفته علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری ایران در دیدار با «آلی پادرون» وزیر گردشگری کشور ونزوئلا ضمن تشریح گزارش اقدامات حوزه گردشگری در روزهای بحران کرونا، برنامه های پساکرونا و نیز پیشرفت روند واکسیناسیون در کشور، برنامه همکاری مشترک گردشگری ایران و ونزوئلا را در دستور کار قرار داد. شالبافیان با اعلان اینکه جلب اعتماد، ایمنی سازی و سلامت گردشگران ورودی در اولویت میزبانی ایران است؛ حمایت تمامی ظرفیت های بخش دولتی و به کار بستن همه توان بخش خصوصی باوجود ضربه های سهمگین از بحران کرونا را پیش زمینه آمادگی همکاریهای گردشگری دو کشور خواند. هر دو مقام مسئول رویکرد مشترک خودرا توسعه روابط گردشگری دو کشور و نیز تقویت تعامل بمنظور ارائه راهکارهای مدیریت بحران کرونا در صنعت گردشگری عنوان کردند.
اولین گروه گردشگران روس وارد ایران شدند این هفته خبر رسید که اولین گروه گردشگران روس بعد از همه گیری کرونا شب گذشته وارد تهران شدند. این گروه که شامل تورگردانان روس است از خرداد ماه در پی تفاهم وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با آژانس فدرال گردشگری روسیه آماده سفر به کشورمان بودند، با لغو ممنوعیت صدور روادید پنجشنبه ۱۳ آبان ۱۴۰۰ بوسیله فرودگاه امام خمینی (ره) وارد تهران شدند. قرار بود بعد از فروردین ۹۹ که تور آشنایی در ایران برگزار شده بود، رویدادهای گردشگری بین ایران و روسیه توسعه پیدا کند که گسترش ویروس کرونا مانع این اتفاق شده بود.
فرانسوی ها به ایران آمدند اولین تور گردشگران فرانسوی بعد از لغو ممنوعیت صدور روادید در این هفته وارد کشور شدند. با لغو ممنوعیت صدور روادید و باز شدن مرزهای کشور به روی توریستهای خارجی، بعد از ورود فم توری از کشور روسیه، توریستهایی از کشور فرانسه و در قالب گروهی ۹ نفره از فرودگاه امام خمینی وارد خاک ایران شدند. با برنامه ریزی های صورت گرفته از جانب یک شرکت مسافرتی، این تور فرانسوی طی ۱۵ روز اقامت خود در ایران از مراکز و جاذبه های توریستی تهران، همدان، کرمانشاه، اهواز، شیراز، یزد و اصفهان بازدید می کنند.
پیشنهاد لغو ویزای گردشگران سلامت کشورهای اسلامی پنجمین کنگره بین المللی سلامت کشورهای اسلامی از روز ۱۶ آبان در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما به مدت سه روز اجرا شد. در این کنگره محمدرضا دشتی اردکانی رییس فراکسیون گردشگری مجلس اظهار داشت: ایران مقصد ارزان و جذاب برای جذب توریست سلامت است. اگر خدمات مناسب داده شود گردشگری که از ایران به کشورش برمی گردد بهترین سفیر و مبلغ برای جذب توریست است. شاید با اهمیت ترین ضعف برای سیاست گذاری های گردشگری سلامت نبود هرم تصمیم گیری است. باید شورای استانی در این عرصه تشکیل برای اینکه باتوجه به تفاوت اقلیم هر منطقه و مرزی بودن برخی استانها شرایط گردشگری سلامت در هر منطقه ای متفاوت می باشد. وی با اعلان اینکه سازمان همکاریهای کشورهای عضو اکو با جمعیت ۴۰۰ میلیون نفری فرصتی مناسب برای جذب توریست است اظهار نمود: توسعه گردشگری بهترین راه برای ثبات سیاسی و امنیت اقتصادی ایران و کشورهای منطقه است. کشورهای اسلامی و همسایگان ایران برای ایجاد مودت و دوستی بیشتر، تقویت ثبات سیاسی و امنیت اقتصادی باید گردشگری را در برنامه های راهبردی خود و در اولویت قرار دهند چون گردشگری سلامت می تواند با اهمیت ترین بخش این صنعت باشد. نماینده اردکان در مجلس با اعلان اینکه ایران نتوانسته از ظرفیت کشورهای حوزه اکو در حوزه گردشگری اسلامی بهره ببرد، پیشنهاد کرد با لغو روادید برای گردشگران سلامت کشورهای اسلامی نخستین گام برداشته شود تا مسیر رشد سیاسی و اقتصادی ایران در منطقه تضمین شود. با لغو این روادید دست واسطه گران کوتاه می شود.

منبع: