سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
سفر چه محدودیت هایی دارد؟

سفر چه محدودیت هایی دارد؟

همزمان با اجرای طرح مدیریت هوشمند کرونا از اول آذرماه، سفر با وسایل نقلیه عمومی و استفاده از مراکز اقامتی، مشروط به عرضه کارت واکسن و یا تست PCR منفی شده، درحالی که همچنان سفر به شهرهای قرمز و نارنجی جریمه دارد.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، تمام مراکز اقامتی رسمی و ناوگان حمل و نقل هوایی از اتوبوس تا هواپیما و قطار ملزم به پذیرش مسافرانی شده اند که دارای کارت واکسن و یا تست منفی PCR در محدوده ۷۲ ساعت تا زمان حرکت باشند. وزارت راه و شهرسازی هم برای قطار و اتوبوس ظرفیت ۸۰ درصدی پذیرش مسافر را در نظر گرفته است.
با این حال، همچنان اجبار و قانونی برای تورهای گردشگری و آژانس های مسافرتی تعیین نشده است. البته که آژانس دارها می گویند: با اجرای این طرح، ناگزیر مسافر هنگام خرید بلیت وسیله نقلیه و رزرو هتل، استعلام می شود، اما مسئله درباره تورها و سفرهای گروهی است که در اقامتگاه های رسمی اسکان ندارند و یا در طبیعت کمپ می کنند و از اتوبوس کرایه ای برای جابه جایی استفاده می نمایند، تا کنون برای این گروه ها و این شکل از سفرها، دستورالعملی مشخص نشده است.
علاوه بر این، خانه های کرایه ای و شبانه فاقد مجوز و غیر مجاز که با عنایت به افزایش هزینه هتل ها و محدودیت های عرفی و قانونی کمتر به نسبت اقامتگاه های رسمی، با تقاضای بیشتری مواجه اند، در شمول نظارت های کرونا از نظر رعایت دستورالعمل های بهداشتی قرار نگرفته اند.
از طرفی، با وجود لغو ممنوعیت تردد شبانه بنا بر اعلام پلیس راهور، تردد جاده ای بین استانی از آغاز آذرماه به صورت هوشمند اجرا می شود و عرضه کارت واکسن (هر دو دُز) و تست منفی (با اعتبار ۷۲ ساعت) PCR الزامی است. سفارش شده است: در صورتیکه مجوز تردد بین شهری داشتید، اما جریمه شده اید باید به محل صدرو مجوز رجوع کنید. لازم است تا زمان حذف جریمه اشتباهی، برگه تردد را نزد خود نگه دارید.
پلیس راهور همینطور اعلام نموده که سفر با خودرو شخصی به استان ها و شهرهای قرمز و نارنجی مطابق مصوبه ستاد ملی کرونا همچنان ممنوع می باشد و جریمه دارد. سفر به شهرهای زرد و آبی شامل این قانون نمی گردد.
در حال حاضر هشت شهرستان در وضعیت قرمز و ۵۸ شهرستان نارنجی هستند که جریمه تردد «از» و «به» شهرهای نارنجی ۵۰۰ هزار تومان و شهرهای قرمز یک میلیون تومان تعیین شده است.
طبق آخرین رنگ بندی اپلیکیشن ماسک که ۲۹ آبان ماه بروزرسانی شده است، شهرستان های اشنویه، پیرانشهر (آذربایجان غربی)، طبس، فردوس (خراسان جنوبی)، زابل (سیستان و بلوچستان)، زرند، شهربابک (کرمان) و خاتم (یزد) در وضعیت قرمز هستند. ایلام، خرم اباد، یاسوج، گچساران، ارومیه، گرمسار، شاهرود، دامغان، یزد، بافق، شهررضا، شهرکرد، کرمان، رفسنجان، سیرجان، جهرم، قائن و گناباد هم همچون شهرستان های نارنجی رنگ هستند که سفر به آنها همچنان جریمه دارد.
مراکز اقامتی و دفاتر خدمات مسافرتی در تمام شهرها بدون درنظر گفتن رنگ بندی باز بوده و مطابق با مصوبه ستاد ملی کرونا ملزم به عرضه خدمات به مسافران هستند.
موزه ها، محوطه های تاریخی و سایت های گردشگری هم با عنایت به رده بندی شغلی، در شهرهای آبی، نارنجی و زرد هیچ محدودیتی برای فعالیت ندارند و می توانند باز باشند. این مراکز همانند سالن های پذیرایی در شهرهای قرمز باز نیستند.
سفر به خارج از کشور هم تابع مقررات کشور مقصد بوده، اما طبق مقرراتی که تا کنون اعلام شده است، عرضه تست منفی PCR یا کارت واکسن در بیشتر مسیرهای خارجی الزامی شده است. تمام اتباع ایرانی و خارجی برای ورود به ایران هم باید گواهی منفی تست PCR به زبان انگلیسی در محدوده ۹۶ ساعت پیش از پرواز بین المللی به سمت ایران را همراه داشته باشند. این قانون شامل حال تمام مسافران ایرانی و خارجی بالای ۱۲ سال می شود.
با وجود طرح مدیریت هوشمند، اما همچنان از مسافران خواسته شده است پروتکلهای بهداشتی کرونا را رعایت نمایند. بر اساس گزارش های نود و دومین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا، کنترل مسافران در بعضی مرزها و در حمل و نقل عمومی سست شده است. در حال حاضر میانگین رعایت پروتکلهای بهداشتی در سطح کشور به ۴۶ درصد رسیده است.

منبع: