سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
گزارش ایسنا از وضعیت فروش ارز مسافرتی

گزارش ایسنا از وضعیت فروش ارز مسافرتی

به گزارش تور مسافرتی با عنایت به این که هر شخص حقیقی می تواند تا سقف ۲۲۰۰ یورو و ۲۴۰۰ دلار از صرافی ها بخرد، گزارش میدانی از وضعیت فروش ارز مسافرتی در بازار حاکی از حضور متقاضیان واقعی برای این ارز و کمرنگ شدن حضور دلالان نسبت به هفته های پیش است.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، هر شخص حقیقی در یک سال شمسی می تواند تا سقف ۲۲۰۰ یورو و ۲۴۰۰ دلار از صرافیهای مجاز بانک مرکزی خریداری کند. البته تا پیش از این، افراد می توانستند با تحویل کارت ملی خود این تعداد ارز دریافت نمایند اما حالا شرایط و مدارک تخصیص ارز سهمیه ای تغییر کرده است.
طبق اعلام بانک مرکزی به صرافی ها روند تخصیص ارز به صورت اسکناس برای مصارف خدماتی ۲۵ گانه چون ارز مسافرتی، دانشجویی و… مبتنی بر دریافت مدارک و مستندات اعلامی صورت می گیرد تا در جهت قانون مبارزه با پولشویی، احراز هویت و شناسایی مراجعان و متقاضیان واقعی محقق شود.
در این حوزه، گزارش میدانی خبرنگار ایسنا از وضعیت فروش ارز مسافرتی در بازار ارز از آن حکایت می کند که صرافیهای مجاز بانکی که ارز مسافرتی می فروشند، شرایط و مدارک تخصیص ارز مسافرتی و سایر ۲۵ خدمت ارزی را روی درب صرافی خود برای اطلاع و آماده کردن این مدارک توسط متقاضیان نصب کرده اند تا ابتدا از متقاضیان این مدارک را دریافت نمایند و سپس زمان دریافت ارز به آنها اعلام گردد که اغلب صرافی ها زمان تحویل ارز را ساعت ۱۱: ۳۰ به بعد اعلام می کنند.
ضمن این که مشاهدات مبین این است که عمده متقاضیان ارز مسافرتی متقاضیان واقعی هستند و حضور دلالان در این حوزه مقداری کمرنگ شده است.
عمده مدارکی که صرافی ها از متقاضیان برای دریافت ارز مسافرتی می خواهند شامل مواردی چون پاسپورت، ویزا ( برای کشورهای شامل دریافت ویزا)، عوارض خروج، اصل بلیط مهر شده توسط آژانس، کارت ملی جدید هوشمند، خط موبایل به نام شخص متقاضی، کارت بانکی به نام شخص خریدار، نشانی کامل کد پستی ۱۰ رقمی متقاضی می شود.
البته، یکی از شرایط مهم صرافی ها برای تخصیص ارز مسافرتی حضور شخص خریدار است، چونکه طبق گفته صراف ها به هیچ عنوان نمی توان با در دست داشتن مدارک فرد دیگری ارز خریداری کرد.
همچنین، یکی از مدارکی که صرافی ها از متقاضیان ارز مسافرتی می خواهند، کارت بانکی به نام شخص خریدار است که برپایه اعلام صراف ها باید مشخصات آن شخص روی کارت بانکی خوانا باشد و از آنجائیکه با هر کارت بانکی در نهایت میتوان در یک روز ۵۰ میلیون تومان پوز کشید؛ ازاین رو برای خرید سقف ارز مسافرتی به دو کارت بانکی به نام خریدار نیاز است.
گفتنی است که در میان صرافی هایی که ارز مسافرتی می دهند، شرایط و مدارک درخواستی مقداری متفاوت می باشد و بعضی از آنها سخت گیری بیشتری در این حوزه دارند.
از طرفی، نکته مهمی که در روند تخصیص ارز مسافرتی در بازار ارز مشاهده شد، این است که بعضی از صرافی ها فقط یورو بدین منظور می فروختند و دلار برای ارز مسافرتی نمی دادند.

منبع: