سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛ تهیه دستورالعملی برای اکوکمپ ها

میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛ تهیه دستورالعملی برای اکوکمپ ها

تور مسافرتی: برقراری بیمه هنرمندان صنایع دستی و راهنمایان گردشگری، توجه به صنایع دستی در ابلاغیه کلی سیاست های برنامه ششم و تهیه دستورالعمل اکوکمپها همچون خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.
گروه جامعه؛ در این هفته بعد از آنکه اخبار گوناگونی در رابطه با بیمه راهنمایان رسید؛ رئیس هیأت مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی از اتصال کارت راهنمایان گردشگری به سیستم بانکی و حذف دهک بندی در بودجه ۱۴۰۲ بعنوان دو مبحث مهم قابل پیگیری نام برد. مهدی قاسمیان در رابطه با از سرگیری بیمه راهنمایان گردشگری از تیرماه سالجاری بیان نمود: مبحث بیمه جزو چالش هایی بود که سال ها پیگیر آن بودیم، اما به علل مختلف انجام نمی شد. نهایتا با پیگیری ها مستقیم شخص وزیر و مکاتباتی که برای تأمین بودجه دولتی صورت گرفت این مهم عملیاتی شد. قاسمیان اضافه کرد: راهنمایان در صورتیکه پشتوانه نداشته باشند از این صنف خارج می شوند، درصورتیکه از ۱۴ هزار نفر هم اکنون تنها هزار و ۵۰۰ تا دو هزار نفر در این شغل فعال می باشند.
بیمه هنرمندان صنایع دستی برقرار شد غیر از بیمه راهنمایان؛ بیمه صنعتگران و هنرمندان صنایع دستی هم مجدداً برقرار شد.
محمدحسین عسکرپور سرپرست اداره کل پشتیبانی از تولید ضمن اشاره به اهمیت بیمه هنرمندان صنایع دستی اظهار نمود: خوشبختانه با تلاشهای ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، مریم جلالی معاون صنایع دستی کشور و این اداره کل، بیمه صنعتگران از امروز برقرار شد.
وی اضافه کرد: از آغاز سالجاری به دلیل عدم تأمین اعتبار مورد نیاز بیمه صنعتگران و هنرمندان صنایع دستی، بیمه این افراد قطع شده و هنرمندان به صورت شخصی بیمه حق بیمه خویش را پرداخت می کردند.
عسکرپور اضافه کرد: خوشبختانه تلاشهای انجام شده از جانب این وزارت خانه نتیجه داد و مبلغ ۴۵۰ میلیاردریال اعتبار برای بیمه هنرمندان صنایع دستی و راهنمایان گردشگری تخصیص یافت.
بررسی مشکلات یگان محافظت از میراث فرهنگی مرکز پژوهش های مجلس این هفته یک گزارشی منتشر نمود در رابطه با یگان، حفاظت میراث فرهنگی که به رغم سختی کار و اهمیت مسئولیت هایش با مسائل و مشکلات فراوانی روبه رو است. در این گزارش آمد که مهم ترین آن مشکل ها عبارتند از مسائل در رابطه با امنیت شغلی نیروها، ساختار سازمانی یگان و ضعف پیوندهای اجتماعی نیروها با جوامع محلی. ازاین رو با عنایت به اهمیت نقش یگان حفاظت میراث فرهنگی در پاسداری از میراث فرهنگی کشور لازم است اقدامات مؤثری توسط مجلس شورای اسلامی و سایر نهادهای مرتبط جهت رفع مسائل و مشکلات موجود صورت گیرد. ازاین رو پیشنهاد می شود احیا و تقویت انجمن های میراث فرهنگی و ماده (۳۵) قانون احکام دائمی، برنامه های توسعه در زمینه های چگونگی سامان دهی، تسلیح، آموزش و نظارت بر عملکرد به درستی اجرا شود و نظارت دقیقی بر تحقق مفاد آن صورت گیرد.
صنایع دستی و گردشگری در برنامه هفتم توسعه همینطور خبرگزاری مهر هم در گزارشی در رابطه با برنامه هفتم توسعه نوشت: توجه به میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همواره در سیاستهای کلی برنامه های پنجساله توسعه مقام معظم رهبری ابلاغ گردیده این بارهم در برنامه هفتم توسعه گردشگری و ترویج صنایع دستی تاکید گردیده است. رنامه های توسعه در ایران سابقه زیادی دارد ایران تا پیش از انقلاب، پنج برنامه توسعه در یک بازه زمانی ۳۰ ساله داشته است. بعد از انقلاب هم از سال ۶۸ تا ۱۴۰۰ شش برنامه تدوین شده است. این که چقدر برنامه ریزی ها برای اجرای این برنامه ها پیش رفته به علل مختلفی بستگی دارد اما نکته مهم اینجاست که در این برنامه ها بخصوص در سال های اخیر توجه به مبحث گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی مورد توجه مقام معظم رهبری بوده است. به نحوی که در ابلاغ سیاست های کلی این برنامه ها توجه به حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تاکید گردیده است. در این گزارش برنامه پنجساله پنجم و ششم بررسی شده و مواردی که در هر دو اجرایی شده یا با مشکل برخورد داشته هم عنوان شد.
پیشنهاد تشکیل بسته توسعه گردشگری ایران و هند در این هفته علی اصغر شالبافیان در دیدار با ایرج الهی سفیر ایران در کشور هندوستان، ضمن اشاره به ریشه ها و اشتراکات فرهنگی و تاریخی دو کشور ایجاد بسته عملیاتی هدفمند گسترش تعاملات گردشگری را در دستورکار قرار داد تا بر اساس آن علاوه بر شناخت بخش خصوصی، فرصت های مستعد شکوفایی احصا شود. بر این اساس برگزاری رویدادهای مشترک، حضور در نمایشگاه های گردشگری دو کشور، فعال کردن بخش خصوصی، بروزرسانی اسناد همکاریهای دوسویه و هم برگزاری نشست های B۲B بعنوان ارکان بسته عملیاتی پیشنهادی مطرح شدند. واکنش به هشدارها ضد سفر به ایران صدور هشدارهای سفر بخصوص در ماه های اخیر از جانب کشورهایی چون انگلیس، آمریکا، فرانسه، سوئد و کانادا در خصوص اطلاع رسانی جهت عدم انجام سفر به جمهوری اسلامی ایران و ناامن جلوه دادن کشورمان سبب شد تا به منظور مقابله با ایران هراسی ظرفیت های دیپلماسی کشور با مکاتبه مستقیم وزیر با وزارت امور خارجه و هم معاون امور بین الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر انجام گیرد. بدین منظور معاون گردشگری کشور در واکنش به هشدارها ضد سفر به ایران اظهار داشت: با هدف مقابله با ایران هراسی، اقدامات عملیاتی از جانب وزارت امور خارجه، قوه قضاییه و ستاد حقوق بشر در حال انجام می باشد. علی اصغر شالبافیان اظهار داشت: بر این اساس از نهادهای متولی فرابخشی تأثیرگذار در تسهیل فرایند ارتباطات بین الملل درخواست کرده ایم تا به منظور فعال سازی دیپلماسی بین المللی در تعامل با دولت های کشورهای مربوطه و سفارتخانه های آنها در ایران جهت رفع این هشدارها و اثرات منفی آن بر سیمای عمومی کشور و بخصوص صنعت توریسم اقدام لازم انجام پذیرد و فعالیتهای اجرایی مورد نیاز به منظور رفع هشدارهای صادر شده در تعامل با دولت ها و مراجع مربوطه محقق شود.
تهیه دستورالعمل اجرایی اکوکمپ ها نظر به این که کمیته ها و میزهای تخصصی گردشگری با هدف توسعه گردشگری موضوعی و افزایش توجه به رویکردها، گرایشات و جنبه های تخصصی گردشگری و به استناد بند ۹ سند استراتژیک توسعه گردشگری، به منظور تحول و افزایش مشارکت تمام ذینفعان در مسائل در ارتباط با صنعت توریسم ایران برگزار می شود، در همین راستا و با توجه به ظرفیت ایران در حوزه طبیعت گردی و همینطور نقش پایداری فعالیتهای اکوتوریستی، اولین جلسه میز اکوتوریسم با حضور نمایندگانی از انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی، راهنمایان گردشگری، دانشگاه، متخصصین و دستگاههای عضو کمیته ملی طبیعت گردی برگزار گردید. در این جلسه اهم موضوعات در ارتباط با اکوتوریسم عنوان شد که یکی از مهم ترین آنها نهایی شدن چارچوب های اجرایی متعلق به پارک های طبیعت گردی و اکوکمپ ها است که در چارچوب تهیه دستورالعمل اجرایی و نهایی شدن پیش نویس مربوطه در دستور کار قرار گرفت. همینطور در این جلسه اهمیت موضوعات مربوط یه گردشگری کشاورزی، نقش بخش خصوصی در تدوین آیین نامه ها و دستورالعمل ها، شناسایی ذینفعان و جلب مشارکت آنها، رسیدگی به وضعیت سافاری و مباحث آفرودها، به رسمیت شناخته شدن خروجی و دستاورد جلسات میز اکوتوریسم، نقش میراث جهانی در توسعه طبیعت گردی و هم حفظ اصالت بومی مقاصد طبیعی در کنار بررسی لزوم احیا و بازبینی سند ملی اکوتوریسم مورد بحث و بررسی قرار گرفت. تخریب آبشار اسکلیم توسط طبیعتگردان! این هفته خبرگزاری مهر در گزارشی نوشت: اسکلیم یا «گالش کلا» از آبشارهای طبیعی سوادکوه در استان مازندران است که این روزها فعالان محیط زیست و راهنماهای گردشگری محلی دغدغه زیادی برای آن دارند و تنها نگرانی شأن از بین رفتن حوضچه های آهکی آن است که بیشتر این آبشار را شبیه به آبشارهای مهم ترین جاذبه های اروپایی کرده است اما حالا زیرپای توریستهایی که در آن آب تنی می کنند از بین می رود. این آبشار در دل جنگل های ۴۰ میلیون ساله هیرکانی قرار دارد و از شگفت انگیزترین آبشارهای شمال ایران است. توریستهایی که به این آبشار می روند، باید از دهستان لفو و جاذبه های مختلف آن عبور کنند. رسیدن به این جاذبه گردشگری طبیعی باید از میان جنگل با یک پیاده روی سخت ۴ ساعته صورت گیرد ازاین رو کسانی که به این محل می روند حتما طبیعتگردانی هستند که می دانند چهار ساعت پیاده روی در جنگل را چطور باید طی کنند. ازاین رو این افراد به جاذبه های طبیعی زیادی می روند ولی اکنون این آبشار که تصاویر آن در فضای مجازی با عنوان سوئیس ایران پخش شده است؛ دل هر بلاگر و اینفلوئنسری را می برد تا سری به آنجا زده و چند عکس یادگاری با آن بگیرد و بگوید که به این جاذبه اعجاب انگیز هم رفته ام. ولی شاید نمی دانند به دنبال آنها افرادی به این جاذبه گردشگری سر می زنند که نمی دانند باید با این جاذبه گردشگری طبیعی چطور رفتار کنند همین می شود که هم اکنون فعالان محیط زیست و راهنماهای گردشگری در شهرستان سوادکوه می گویند حوضچه های آب این آبشار در مقایسه با ده سال قبل از بین رفته است.
هم اکنون ورود گردشگران و طبیعتگردان به داخل حوضچه ها که با هدف آب تنی در این آب های آهکی صورت می گیرد، سبب شده تا لبه های حوضچه ها از بین برود و حتی یک حوضچه نزدیک به یک متر کاهش آب داشته باشد. وقتی ای بشر به روی لبه های حوضچه قرار می گیرد سبب له شدن آن قسمت از حوضچه می شود و جریان آب از همان نقطه افزوده می شود. ازاین رو آب به صورت یکسان از کل لبه حوضچه سرازیر نمی گردد و سایر نقاط خشک شده و نه تنها بیشتر نمی گردد بلکه شکننده شده و پا گذاشتن گردشگران روی آن این لبه ها را شکسته و تکه تکه می کند.

منبع: