سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
ابراز علاقه ارزیاب یونسکو به ماسوله

ابراز علاقه ارزیاب یونسکو به ماسوله

به گزارش تور مسافرتی، ارزیاب یونسکو در انتها بررسی ماسوله که پرونده آن برای ثبت جهانی در یونسکو باز شده است، اظهار داشت: پیش از اینکه ایکوموس پرونده ماسوله را به من بدهد، هیچ شناختی در رابطه با آن نداشتم و با مطالعه این پرونده به آن علاقه مند شدم و با آمدنم به ایران و دیدن این شهر از نزدیک متوجه شدم که فقط جلد کتاب را خوانده ام و صفحات جدیدی از ماسوله را کشف کردم و در ذهنم به ثبت رسید.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، روستای پلکانی ماسوله سال ۱۳۵۴ در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسید، در سال ۲۰۰۷ میلادی پرونده آن با عنایت به معماری و فرهنگ بومی وارد لیست موقت میراث یونسکو شد، اما هیچ وقت فرصت بررسی و ثبت جهانی برای ان مهیا نشد.
حالا بعد از ۱۵ سال، پرونده منظر فرهنگی ماسوله در یونسکو باز شده و ارزیاب این سازمان فرهنگی هم از ششم تا یازدهم مهرماه ۱۴۰۱ بررسی های میدانی را انجام داده که به قول مدیرکل میراث فرهنگی استان گیلان هم نتیجه این ارزیابی تا کنون رضایت بخش بوده است.
نعیمه بن کاری، ارزیاب یونسکو در انتها کارش در ماسوله، دیداری با قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی داشته که نظر اولیه خویش را در رابطه با این پرونده که موانع بسیاری هم بر سر راه ثبت آن وجود داشته، بیان کرده است.
به قول او، ماسوله ارزش های زیاد و خوبی از نظر معماری و در کنار آن وجه انسانی دارد که قابل توجه است. همیشه در مسائل در ارتباط با میراث فرهنگی این تصور وجود دارد که وقتی می خواهید از میراث فرهنگی حفاظت کنید باید تنها کالبد فیزیکی را حفظ کنید و روح اثر را نادیده بگیرید، اما این تصور اشتباه است. در ماسوله علاوه بر اینکه کالبد فیزیکی حفظ شده است روح و زندگی جریان دارد. ما نباید روح یک اثر فرهنگی تاریخی را نادیده بگیریم.
ارزیاب یونسکو همینطور اظهار داشت: موضوعی که نظر من را در ماسوله جلب کرد، این بود که در این شهر در عین حال که بناهای آن به شکل سنتی حفظ شده است، برق بگونه ای تعبیه شده که سیمای سنتی را بهم نریخته و مدرنیته خودش را غالب نکرده است.

نعیمه بن کاری در دیدار با استاندار گیلان هم اظهار داشته بود: ماسوله پتانسیل های زیادی برای پیوستن و تبدیل شدن به سایت جهانی دارد. زندگی مدرن در بافت معماری سنتی ماسوله تغییر خاصی ایجاد نکرده و تمدن آن حفظ شده است.
علی دارابی ـ معاون میراث فرهنگی ـ در دیدارِ ارزیاب یونسکو این توضیح را داده که ماسوله یکی از سه پرونده ای است که در کنار پرونده های «کاروانسراهای ایرانی» و «دیزمار» تکمیل و به یونسکو ارسال شده است.
قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همینطور در رابطه با خصوصیت خاص ماسوله برای ثبت در لیست میراث جهانی یونسکو، اظهار نمود: زندگی به معنای واقعی در ماسوله جاری است و این شهر نماد زیبایی برای ما ایرانی ها شده است. خوشبختانه مردم منطقه همکاری خوبی برای ثبت جهانی داشتند و نسبت به این پرونده احساس مسؤولیت جهانی دارند. امیدوارم با حمایت و پشتیبانی خانم نعیمه بن کاری در کمیته میراث بین الدول، ماسوله در لیست ثبت جهانی قرار بگیرد و نام نیک شما (نعیمه بن کاری) برای مردم ایران و جهانیان که برای ثبت جهانی این اثر تلاش کردید، به یادگار بماند.
مصطفی پورعلی ـ مدیرکل ثبت و حریم آثار و حفظ و احیا میراث معنوی و طبیعی ـ هم در نشستی که ارزیاب یونسکو حضور داشت، به استراتژی های جدیدی قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای ثبت های جهانی اشاره نمود و اظهار داشت: با عنایت به این استانداردها و بعد از بررسی کارشناسان، تصمیم بر آن شد سال جاری پرونده ماسوله به یونسکو ارسال شود. ۱۰ اثر آمادگی ارسال به یونسکو را دارند، اما صرفاً به خاطر محدودیت سالانه یونسکو، نمی توانیم همه را ارسال نماییم.

پرونده ماسوله مقرر است در سال ۲۰۲۳ در یونسکو بررسی شود. ایران در حال حاضر ۲۶ اثر را در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت کرده که با توجه نظر ارزیاب های یونسکو در رابطه با پرونده کاروانسراها و ماسوله، بسیار امیدوار است این لیست میراث جهانی، طولانی تر شود.

منبع: