سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
افتتاح موزه شهاب سنگ در برج آزادی

افتتاح موزه شهاب سنگ در برج آزادی

تور مسافرتی: موزه شهاب سنگ برج آزادی برای نخستین بار میزبان دو قطعه شهاب سنگ مریخی شد.

به گزارش تور مسافرتی به نقل از روابط عمومی برج آزادی، آئین رونمایی از شهاب سنگ مریخی با حضور حجت کمالی، مدیر موزه شهاب سنگ (مرد شهاب سنگی ایران)، محمد نخعی رییس دانشکده علوم زمین دانشگاه خوارزمی، دکتر شهریار محمودی عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی، فرزاد هوشیار پارسیان رییس برج آزادی و تعدادی از اهالی علم و فرهنگ و رسانه اجرا شد.
حجت کمالی درباب این شهاب سنگ اظهار داشت که این شهاب سنگ مریخی شامل دو قطعه و در مجموع ۷۲ گرم است و پوسته آن احیانا مربوط به زیر ۱۰۰ سال اخیر و بطورکامل تازه و سالم می باشد. اصالت این دو قطعه شهاب سنگ مریخی به تأیید دانشگاه سرژ (CEREGE) فرانسه رسیده و برای ثبت و دریافت شناسنامه در لیست ثبت جهانی قرار گرفته است.
همچنین وی اظهار داشت؛ با اشاره به این که همه دانشمندان و پژوهشگران بدنبال شهاب سنگ های مریخی هستند، ثبت جهانی شهاب سنگ مریخی رتبه ایران را به ویژه در عرصه علمی در دنیا ارتقا خواهد داد.
همچنین در ادامه این مراسم از یک نوع سنگ جواهر فوق العاده کمیاب و قیمتی به نام الکساندریت (Alexandrite) که جز گرانبهاترین و با ارزش ترین جواهرات جهان بشمار می رود رونمایی گردید.
خصیصه اصلی این جواهر تغییر رنگ آن در وضعیت نوری مختلف است که البته زاویه دید نیز در مشاهده رنگ های مختلف از این سنگ تأثیر دارد. این سنگ را در رنگ های زمردی (سبز)، بنفش، آبی، خاکستری، زرد، صورتی و قرمز می توان مشاهده کرد. سنگ های الکساندرایتی از انوع چشم گربه بسیار کمیاب و گرانقیمت هستند.
محمد نخعی رییس دانشکده علوم زمین دانشگاه خوارزمی بعد از رونمایی و بازدید از موزه شهاب سنگ اظهار داشت: که مطمئناً موزه شهاب سنگ حجت کمالی رتبه اول در جهان را باتوجه به بازدید از موزه شهاب سنگ در دانشگاه کالیفرنیا و قیاس با آن به خود اختصاص خواهد داد.
علاقه مندان برای بازدید از این موزه می توانند همه روزه به جز شنبه ها از این مجموعه بازدید نمایند.

منبع: