سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
قاسمی اعلام کرد؛ ابلاغ سرفصل های دوره توانمندسازی بهره برداران بوم گردی

قاسمی اعلام کرد؛ ابلاغ سرفصل های دوره توانمندسازی بهره برداران بوم گردی

به گزارش تور مسافرتی، مدیرکل برنامه ریزی گردشگری اظهار داشت: سرفصل های دوره توان افزایی و توانمندسازی بهره برداران اقامتگاه های بوم گردی بمنظور اجرا در قالب ضوابط مربوطه، به ادارات کل میراث فرهنگی ابلاغ گردید.

به گزارش تور مسافرتی به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ابوطالب قاسمی اظهار داشت: تعیین و ابلاغ سرفصل های دوره توان افزایی و توانمندسازی بهره برداران اقامتگاه های بوم گردی با هدف افزایش توانمندی بهره برداران شاغل در واحدهای اقامتگاه های بوم گردی انجام شد.
وی اضافه کرد: عدم برخورداری برخی شاغلان در اقامتگاه های بوم گردی از سطوح عالی تحصیلاتی و نوع خدمت میزبانی در این واحدها که در مواردی بصورت خانوادگی، بومی و محلی به انجام می رسد، ضرورت داشت دوره های آموزشی موجود به عنوان یک مطالبه جدی مورد بازبینی قرار گیرد و متناسب با این قشر، دوره ای جدید با همکاری و نظارت جامعه تخصصی بوم گردی و تعدادی از اساتید و متخصصین این حوزه برمبنای نظرات مدیران حوزه های تخصصی معاونت گردشگری طراحی و ابلاغ شود.
قاسمی با اعلان اینکه این مساله با استقبال گسترده علاقمندان به این حوزه روبه رو شده است، اضافه کرد: برمبنای ضوابط اجرائی، مؤسسات آموزشی موظف می باشند از تاریخ ابلاغ بخشنامه، دوره های توانمندسازی متقاضیان اقامتگاه های بوم گردی را برمبنای دروس و سرفصل های تعیین شده اجرا کنند.
مدیرکل دفتر مطالعات، آموزش و برنامه ریزی گردشگری اشاره کرد: دوره های الزامی فقط بوسیله مؤسسات آموزشی دارای مجوز از این معاونت برگزار و مدرسین هر دوره با معرفی مؤسسات مربوطه در قالب دستورالعمل و بخشنامه های ابلاغی صورت می گیرد.
به گفته وی صدور گواهینامه دوره های تشویقی توسط استان به انجام می رسد و امکان برگزاری دوره های تشویقی در رویداد آموزشی جامعه اقامتگاه های بوم گردی نیز وجود دارد.
قاسمی اظهار داشت: سرفصل های اختصاصی اقامتگاه های بوم گردی به مدت ۹۵ ساعت در دو بخش ۵۵ ساعت اصلی و ۴۰ ساعت تشویقی تعریف شده است. بخش اصلی شامل آشنایی با اصول و مفاهیم میهمان نوازی، قوانین و مقررات، خدمات ایمنی و پایداری حفظ محیط زیست و بخش تشویقی در برگیرنده اطلاعات حرفه ای پیشرفته ویژه افرادی با سطح تحصیلات بالاتر که تمایل به افزایش مهارت و آگاهی دارند، است.