سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی: درهای مخازن را بر روی پژوهشگران باز کنیم

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی: درهای مخازن را بر روی پژوهشگران باز کنیم

به گزارش تور مسافرتی، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی اظهار داشت: باید بتوانیم در مجموعه موزه ها به سمتی حرکت نماییم که درهای مخازن را بر روی پژوهشگران باز نماییم برای اینکه که آنها تشنه این اطلاعات هستند.

به گزارش تور مسافرتی به نقل از مهر، مصطفی ده پهلوان در برنامه شب کارت پستال های تاریخی ایران درباره ی اهمیت کارت پستال های قدیمی و تاریخی و اسناد تصویری نابی که از زندگی گذشتگان ما به جا مانده اظهار داشت: حتما می دانید زندگی روزمره از دید دیرینه شناسی یعنی چه؛ ما باستان شناسان در تل های خاک دنبال همین زندگی روزمره می گردیم. یافته های مفقود و مشکوکی که زیر کلنگ باستان شناسان به سختی دیده می شود و باید آنها را بازسازی کنند و اگر این اسناد تاریخی را نداشته باشیم کارمان در دوران معاصر نیز دشوار خواهد بود چه رسد به دوران باستان.
وی با اشاره به این که مجموعه داران ایرانی نظیر استاد منوچهر لطفی رییس انجمن مجموعه داران کشور پاسداران واقعی میراث این سرزمین هستند که قدردان زحمات آنها هستیم اضافه کرد: در این بین باید یادی نماییم از کرامت الله نیّر که سال ۱۳۴۱ از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد و قفل های قدیمی جمع آوری می کرد، زمانیکه هیچ فرد و نهادی به فکر جمع آوری این اشیا نبود. خوشبختانه ایشان در تابستان گذشته بخش زیادی از این قفل های تاریخی را به موزه نگارستان دانشگاه تهران اهدا کردند.
ده پهلوان با اعلان اینکه مجموعه داران زیادی در کشور می باشند که کارت پستال و تصاویر قدیمی جمع آوری می کنند اظهار امیدواری کرد ما نیز در وزارتخانه و پژوهشگاه بتوانیم به این مجموعه داران خدمت نماییم و نقشی در صیانت از میراث این سرزمین داشته باشیم.
وی اظهار داشت: در موزه مقدم نیز استاد محسن مقدم و همسرش سلما کویومجیان کارت پستال های زیادی ارسالی از دوستانشان در اروپا جمع آوری کردند که نکات ریز و جالبی در پشت هر یک به چشم می خورد و تک تک نیاز به پرداختن و موشکافی دارد که بطور قطع هر چه کهنه تر شوند بر ارزششان افزوده خواهد شد.
رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اضافه کرد: کمتر مجموعه داری را سراغ دارم که اگر پژوهشگری عکسی از او بخواهد در اختیارش نگذارد ولی اگر سراغ یک موزه بروید به سختی عکس آثار را در اختیار شما می گذارند و اگر این کار را هم انجام دهند آنقدر کیفیت عکس پایین است که نمی توانید از آن استفاده کنید و من این را به دفعات دیده ام. بدین جهت قدردان تمامی مجموعه داران خصوصاً مهرداد اسکویی هستیم که مجموعه شان را که به سختی همانند فرزندانشان کنار هم جمع آورده اند را در اختیار ما می گذارند.
وی در ادامه با اشاره به انتشار تعدادی از تصاویر آلبوم خانه کاخ گلستان در ایام اخیر و عکسهایی که بازماندگان رولان دو مکنم از جستجوهای شوش منتشر نمودند اشاره کرد: پژوهشگران تشنه این اطلاعات هستند.
ده پهلوان اظهار امیدواری کرد: بتوانیم در مجموعه موزه های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به سمتی حرکت نماییم که درهای مخازن را بر روی پژوهشگران باز نماییم برای اینکه که آنها تشنه این اطلاعات هستند. زمانیکه این اطلاعات را در خدمت جامعه علمی و در طبق اخلاص قرار دهیم مطمئن باشید موضوعات پژوهشی جدیدی با این بارش های فکری و پژوهشی جدیدی شکل خواهد گرفت و تا زمانیکه درها را قفل نماییم آبشخور سالمی برای پژوهش های ناب وجود ندارد.

منبع: