سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
مخالفان ترامپ به ایران سفر می کنند؟

مخالفان ترامپ به ایران سفر می کنند؟

تور مسافرتی: دو سال پیش که دولت جدید آمریکا سیاست تحدید ویزا را اعمال کرد، خیلی از گردشگران با حذف ایران، راه را کج کردند و به کشورهای دیگری که هم ارزان تر بودند و هم کم دردسرتر، سفر کردند. از جانب دیگر، شهروندان کشورهای عربی هم راستا با سیاست های عربستان بعد از جریان سفارتخانه آن کشور در تهران، دور سفر به ایران را قلم گرفتند، با این حال در همان روزهای رکود اعلام شد؛ آمریکایی ها و اروپایی های زیادی از سر «لجبازی» با سیاست های ترامپ می خواهند به ایران بیایند؛ که اتفاقا در همان سال شمار سفر این گردشگران با ۵۰ درصد رشد همراه شد.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، این روزها که آمریکا یک جانبه از برجام خارج شده و جهان را با تهدیدهایش به التهاب کشانده، باز هم گروهی از آژانس های ایرانی، هرچند نامطمئن از آینده گردشگری که سخت با سیاست پیوند خورده، به استناد پیام های دلگرم کننده ای که از همتایان اروپایی خود دریافت می کنند، می گویند که «شاید تجربه دو سال پیش باز هم تکرار شود و مخالفان ترامپ راه ایران را در پیش بگیرند. »
با این وجود، فعالان این حوزه بعد از کناره گیری برخی کمپانی های کشتیرانی، هواپیماسازی، نفت و حتی شبکه های رزرواسیون هتل، آینده راحتی را برای گردشگری متصور نیستند.
در سال ۱۳۹۴ که توافق های هسته ای به سرانجام رسید، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آمار داد: ۵ میلیون و ۲۵۰ هزار توریست به ایران سفر کردند. اما یک سال بعد بعد از اتفاقاتی که در سفارت عربستان در تهران رخ داد، سفر اتباع کشورهای عربی بویژه حوزه خلیج فارس به ایران نزدیک به ۱۰ درصد کاهش داشت که آمار سفر اتباع خارجی را به چهار میلیون و ۹۱۱ هزار و ۹۲۰ نفر تقلیل داد. هرچند که برای آن سال اعلام شد، سفر اروپایی ها به ایران ۵۶ درصد رشد داشته است.
اما در سال ۹۶ که حاشیه های جنگ در خاورمیانه پررنگ تر و خط و نشان های سیاستمداران بیشتر شد، گردشگری ایران هم بنا بر آنچه تورگردان ها اعلام کردند، رو به افول رفت. هرچند که رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بارها منکر این افت شد و در دو ماه بعد از شروع سال ۹۷ هم اعلام نمود که رشد منفی گردشگری ۴ درصد مثبت شده است. این درحالی بود که طبق آمار همین سازمان در ۹ ماه نخست سال ۹۶ و با پشت سر گذاشتن فصل های بهار و پاییز که اوج ورود گردشگران خارجی به ایران است، نزدیک به ۳ میلیون و ۸۹۴ میلیون توریست به ایران وارد شدند که در مقایسه با سال قبل آن، نزدیک به یک درصد کاهش جمعیت را ثبت کرده است.
این ریزش آماری بنا بر آنچه برنامه ریزان و مجریان سفر در ایران گفته اند، بیشتر از آن که بهانه ای سیاسی داشته باشد، علتی اقتصادی دارد؛ چراکه تور ایران در رده ی گران ترین ها دسته بندی شده و بیشتر گردشگران با پیدایش مقاصد جدیدتری چون ترکمنستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان ترجیح دادند سرزمینی با تفاوت های فرهنگی اما ارزان تر را انتخاب کنند.
حال در کنار دغدغه گرانی که البته تحت تاثیر نوسانات ارز در ایران، سفرهای ناچیزِ انفرادی گردشگران خارجی را چندان دربر نگرفت، تنش های سیاسی هم آینده گردشگری ایران را که از چشم انداز ۲۰ ساله به تایید مسؤلان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، «بسیار عقب» است، نامطمئن تر کرد.
با این وجود محمدعلی واقفی ـ نایب رییس جامعه تورگردانان ایران ـ درباره شرایط گردشگری ایران در وضعیت سیاسی موجود، به ایسنا می گوید: زود است که قضاوت نماییم، چون شرایط قابل پیش بینی نیست. هرچند واکنش ها به رفتار جهانی ما ارتباط دارد. درست است که تصمیم های آمریکا روی مردمان برخی کشورها تاثیر می گذارد، اما زمان می برد تا این اثرگذاری مشهود شود.
او ادامه می دهد: هنوز واکنش های روشنی از توراپراتورهای خارجی دریافت نکرده ایم. بعضی از آژانس ها دلگرمی می دهند که تورهای ایران را حفظ می کنند و برای آن بیشتر تبلیغ خواهند کرد، ولی ممکن است بعضی از مردم منصرف شوند و یا سفر خویش را به تعویق اندازند. فکر می کنم اگر رفتار و واکنش های جهانی خوبی داشته باشیم، تحریم ها و تهدیدهای آمریکا تاثیر زیادی روی گردشگری نداشته باشد.
از جانب دیگر واقفی اعتقاد دارد: تصمیم شرکت های بزرگ مثل نفت، کشتیرانی و هواپیمایی برای تعلیق و یا توقف همکاری در ایران روی عملکرد شرکت های گردشگری هم تاثیر خواهد گذاشت و در این باره به اقدام سریع سایت رزرواسیون بوکینگ اشاره می کند و می گوید: سایت بوکینگ بعد از خروج آمریکا از برجام، بلافاصله امکان رزرو هتل های ایران را در این وب سایت متوقف کرد. به هر حال، با عنایت به این که سال ۹۵ در مقایسه با سال قبل با افت سفر گردشگران روبرو بودیم و در سال قبل هم با افت مواجه شدیم، طبیعی است وضعیت جدید هم در ورود گردشگران خارجی تاثیر بگذارد. این شرایط را قبلا تجربه کرده ایم، هرچند هنوز نمی توان با قطعیت قضاوت کرد، چون بستگی به وجهه ای دارد که در دنیا نشان می دهیم.
به عقیده برخی دیگر از توراپراتورها، هرچند شرایط امروز به شکلی نیست که پیش بینی دقیق و سریعی بتوان داشت، ولی واقعیت آن است، در وضعیتی به سر می بریم که تورهای ایران گران تر شده اند و از جانب دیگر مقاصد جدید و به نسبت ارزان تر ظهور کرده اند، طبیعی است که حاشیه های سیاسی هم تاثیر خویش را بگذارد.
از طرفی برخی هم خوش بینانه به استناد تجربه ای که گردشگری ایران بعد از انتخاب دونالند ترامپ پشت سر گذاشت، احتمال می دهند، میزبان مسافرانی باشیم که به خاطر لجبازی با سیاست های رییس جمهور آمریکا، ایران را برای سفر انتخاب کنند. جریانی که شاید با اقدامات عملی اتحادیه اروپا برای محافظت از شرکت های اروپایی در برابر تحریم های آمریکا ضد ایران، تقویت شود، هرچند که ممکن است کشورهای عربی بعنوان حامیان مواضع عربستان در برابر ایران و تصمیم رییس جمهور آمریکا در خروج از برجام، همانند دو سال پیش به اندازه اروپایی ها شجاعت به خرج ندهند و حتی کمتر از گذشته به ایران سفر کنند و این جریان را همراهی نکنند.