سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
گزارش مهر از چالش های یک صنعت؛ نقره کاران اصفهان نقره داغ شدند، مدیران موانع را انکار می کنند

گزارش مهر از چالش های یک صنعت؛ نقره کاران اصفهان نقره داغ شدند، مدیران موانع را انکار می کنند

تور مسافرتی: اصفهان – در شرایطی که تعداد هنرمندان نقره کار اصفهانی بدلیل سنگ اندازی مالیاتی به یک هفتم کاهش یافته، مسئولان مرتبط همچنان این امر را انکار و حفظ قوانین ناکارآمد مالیاتی را الزامی می دانند.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها – فاطمه کازرونی: مشکلات نقره کاران اصفهانی مربوط به امروز و روز گذشته نیست، شاید شرایط سخت اقتصادی این روزها کار را بیش از گذشته برای این هنر اصیل اصفهان سخت کرده باشد اما مشکلات این هنر از سال ها پیش شروع شد جایی که هر ارگان و نهادی این رشته از صنایع دستی اصفهان را متعلق به خود برشمرد و بدین ترتیب زمانی که زنجیره های اتحاد این صنعت کهن اصفهانی از هم گسیخت مشکلات قطره قطره بر سر هنرمندان نقره کار اصفهان جاری شد.
سایه تهدیدی به نام مهاجرت بر سر صنعت نقره کاری اصفهان
امروز شهری که روزی بیشترین هنرمندان نقره کار را در خود جای داده بود به علت عدم حمایت های قانونی و مالیاتی تنها یک هفتم از این هنرمندان را پذیراست، هنرمندانی که با پیشنهادهای وسوسه برانگیزی که به واقع حق آنها بعد از این همه سال فعالیت است گاه مهاجرت را بر بی وفایی مسئولان ترجیح می دهند.
بسیاری از قوانین صادراتی کشور ما به روز نیست و این امر مشکلاتی را برای هنرمندان صنایع دستی رقم زده است، بانک مرکزی باید قانون برون سپاری را اصلاح کند تا خروج نقره خام دارای قید و شرطی نباشد و نقره خام وارداتی هم تعرفه نداشته باشد
در این ارتباط یکی از فعالان حوزه تولیدات نقره با اشاره به دعوت دیگر کشورها از هنرمندان نقره کار و قول پشتیبانی از آنها در گفت وگو با مهر، تصریح کرد: امروز فعالیت در عرصه این هنر برای ما سخت شده است و وجود این شرایط باعث شد تا برخی دوستان من در این رشته در دیگر کشورها به شکل مستقیم به تولید صنایع دستی بپردازند تا محدودیت های صادراتی، مالیاتی و قوانین سخت گیرانه ای مانند لزوم برون سپاری بانکی برای صادرات را پشت سر بگذارند.
پیشنهاداتی که از چین، ترکیه و تایلند به سمت هنرمندان اصفهانی سرازیر می شود
محراب نادعلیان با اشاره به اینکه دیگر هنرمندان نقره کار هم از ترکیه، چین، تایلند و دیگر کشورها همواره پیشنهاداتی دریافت می کنند، اظهار داشت: تسهیلاتی که مسئولان مدعی آن هستند یعنی قانون حمل راحت پنج کیلو نقره به شکل مسافرتی و بدون عوارض، هیچ نفعی برای ما ندارد چراکه خیلی از اقلام صنایع دستی مانند محصولات، وزنی بسیار بالا دارد که برای ما صادرات آنها به صرفه نیست.
هنرمندانی که کار در خارج از کشور را به مسافرکشی ترجیح دادند
این هنرمند نقره کار خاطرنشان کرد: این شرایط سبب شده تا کسب درآمد هنرمندان نقره کار در کشور ما خیلی سخت باشد، گرچه آنها در خارج از کشور هم باید سختی دوری از خانواده خویش را تحمل کنند اما دوری از هنر هم برای آنها دشوار می باشد و بر این اساس کار در خارج از کشور را به کارکردن در شغل مسافرکشی ترجیح دادند.

مهاجرت هنرمندان نقره کاران به علت نبود حمایت های قانونی موضوعی است که رئیس اتحادیه صنایع دستی اصفهان مدت هاست در جلسه با مسئولان آن را مطرح می کند و با جدیت پیگیر رفع این مشکلات است، موضوعی که شاید به علت داشتن جنبه ملی و بدون توجه به اینکه بیشترین هنرمندان نقره کار کشور در اصفهان فعالیت دارند، کمتر مورد توجه مسئولان قرار گرفته است و باید بر طبق این ظرفیت، اصلاحات قانونی صورت گیرد.
قوانین دست و پاگیر صادراتی و مهاجرت هنرمندان اصفهانی
عباس شیردل رئیس اتحادیه صنایع دستی استان اصفهان د ر این ارتباط در گفت وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: تعداد زیادی از هنرمندان نقره کار به علت قوانین دست و پاگیر صادراتی در کشورهای دیگر مانند ترکیه، چین، هند و غیره مبادرت به برپایی کارگاه صنایع دستی مرتبط کرده و محصولات خویش را در این کشورها به فروش می رسانند.
وی با اشاره به اینکه نقره کاران دارای محدودیت های صادراتی به میزان خاص در سال هستند، اظهار داشت: همینطور بر مبنای قوانین هر هنرمند نقره کار باید به همان میزان صادرات نقره، در امر واردات هم فعالیت داشته باشد و برای اجبار به این امر قبل از صادرات باید تعهدی در قالب برون سپاری های بانکی امضاء و عوارض پرداخت کند.
بسیاری از قوانین صادراتی کشور ما به روز نیست
وی با بیان اینکه، خیلی از قوانین صادراتی کشور ما به روز نیست و این امر مشکلاتی را برای هنرمندان صنایع دستی رقم زده است، اظهار داشت: بانک مرکزی باید قانون برون سپاری را اصلاح کند تا خروج نقره خام دارای قید و شرطی نباشد و نقره خام وارداتی هم تعرفه نداشته باشد، با این شرایط یقین بدانید هنرمندان مهاجر به وطن خود بازمی گردند.
کشورهایی مانند چین، ترکیه، پاکستان و غیره قوانین دست و پاگیر را از اقتصاد خود حذف کرده اند و هنرمندان به راحتی در زمینه هنری فعالیت دارند، در واقع دولت این کشورها خود واردات را به میزان صادرات برعهده گرفته و تعرفه های ورود نقره هم حذف شده است
رئیس اتحادیه صنایع دستی استان اصفهان خاطرنشان کرد: ما به هنرمندانی که به علت مشکلات سخت معیشتی مجبور به خروج از کشور شدند به واقع حق می دهیم چراکه آنها ابتدا به مشاغلی دیگر روی آوردند اما در نهایت دوری از هنر را تاب نیاوردند و مجبور به مهاجرت شدند.
مسئولان میراث اعتقادی بر مهاجرت هنرمندان ندارند
نکته جالب اینکه به رغم تایید مسئولان اتحادیه و هنرمندان نقره کار هنوز مسئولان میراث اصفهان این امر را نمی پذیرند و معتقد هستند مهاجرت به ترکیه صحت ندارد.
در این ارتباط معاون صنایع دستی میراث فرهنگی استان اصفهان، در گفت وگو با مهر اظهار داشت: هنرمندانی داریم که آثار شاخص خویش را در کشورهای دیگر دریافت سفارش می کند اما بیشتر فعالیت خویش را در اصفهان انجام می دهد.
جعفرِ جعفر صالحی اضافه کرد: بخش زیادی از هنرمندان ما در داخل ایران فعالیت دارند و تا جایی که اطلاع داریم تنها یک نفر در کشور همسایه به امر نقره کاری مبادرت می ورزد که کاملاً از فعالیت وی اطلاع داریم و کارهای او با برند ایرانی تولید می شود

اما رئیس اتحادیه صنایع دستی اصفهان همچنان بر این امر پافشاری دارد که در مهاجرت هنرمندان بحث یک یا دو هنرمند مطرح نیست و در این راستا مدارکی هم دارد.
شیردل با تاکید بر این نکته که ما هم ادعا نداریم که هنرمندان ما مبادرت به آموزش این هنر به ترک ها کرده اند، تصریح کرد: این افراد بسیار انسان های شریفی هستند و تنها به علت مشکلات مختلف کسب درآمد و عدم امکان صادرات محصولات خود در ترکیه کارگاه زده اند تا به مسافران و مردم به شکل مستقیم صنایع دستی را به فروش برسانند.
وی خاطرنشان کرد: من اخیرا سفری به ترکیه داشتم و حتی از کارگاه های مذکور عکس و فیلم گرفته ام، بر این اساس اگر برخی مسئولان این امر را کتمان می کنند، کاری اشتباه است.
رئیس اتحادیه صنایع دستی اصفهان با اشاره به اینکه دو سال پیش هم در سفر به تایلند فیلمی از تولیدکنندگان ایرانی زیورآلات نقره گرفتم، اضافه کرد: هنرمندان ایرانی زیادی هم با این حال مشکلات به چین رفته اند.
دعوت دیگر کشورها از هنرمندان نقره کار اصفهانی با وعده ویزای سریع
وی افزود: چه سندی از این بالاتر که حتی برای خود من پیشنهاد سفر به کانادا آمده و برای اغلب هنرمندان هم این دعوت نامه ها با وعده صدور سریع ویزا صادر گردیده است.
اینکه کشورهای دیگر با کم کردن مالیات و کمک به واردات نقره خام از هنرمندان نقره کاری که هنر دست آنها به پای نقره کاری ایران نمی رسد حمایت می کنند موضوعی است که در سخنان هنرمندان نمود دارد و رئیس اتحادیه صنایع دستی هم آن را تایید می کند.
دولت ایران با قرار دادن ۹ درصد ارزش افزوده برای نقره خام و دریافت عوارض دیگر از نقره کاران سبب شده تا صادرات ما به صفر برسد و درآمد نقره کاران از این راه هم بسیار اندک است
رئیس اتحادیه صنایع دستی استان اصفهان در این زمینه با اشاره به حمایت های دولت های رقیب کشورمان در زمینه عرضه و تولید صنایع دستی و مصنوعات حاصل از نقره اظهار داشت: در این کشورها در بحث صادرات هم تنها دو و نیم درصد ارزش افزوده بر کالاها منظور می گردد.
وی افزود: کشورهایی مانند چین، ترکیه، پاکستان و غیره قوانین دست و پاگیر را از اقتصاد خود حذف کرده اند و هنرمندان به راحتی در زمینه هنری خود فعالیت دارند.
کاهش مالیاتی که منجر به افزایش صادرات کشورهای رقیب شد
شیردل افزود: در واقع دولت این کشورها خود واردات این کالا را به میزان صادرات برعهده گرفته و تعرفه های ورود نقره هم حذف شده به شکلی که به قول کارشناسان این اقدام در رونق صنایع و اشتغال به میزان زیاد تأثیر داشته است.

اما معاون صنایع دستی میراث فرهنگی استان اصفهان که اعتقاد دارد دولت تسهیلات لازم را برای نقره کاران اصفهانی فراهم نموده است، تصریح کرد: دولت در بحث ارزش افزوده وارد عمل شده و آن را از برخی کالاهای صادراتی در جهت پشتیبانی از هنرمندان حذف کرده است.
قوانین سخت گیرانه صادراتی، کنترل یا بی نظمی در بازار؟
جعفرصالحی بیان داشت: مطابق قانون جدید خروج یک تا پنج کیلو نقره مجاز است و برای بیش از آن پیمان سپاری بانکی در قالب سیاست کلان کشوری به منظور کنترل بازار منظور شده است.
وی افزود: البته با عنایت به حذف ارزش افزوده تنها ارزش مواد اولیه ای که از کشور خارج می گردد در میزان پیمان سپاری مورد محاسبه قرار گرفته و برابر آن هم ماده اولیه می توان وارد کرد.
در شرایطی که جعفرصالحی این قوانین را برای کنترل بازار ضروری می داند شیردل معتقد به وجود قوانین اما به شکل آسان تری است، وی با اشاره به اینکه قوانین دست و پاگیر به جای کنترل بازار نظم را بر هم می زند، تصریح کرد: زمانی که صادرات صنایع دستی افزوده می شود به یقین درآمدی هم برای دولت به دنبال خواهد داشت.
گمرک جهت پشتیبانی از تولید داخلی و صادرات، رویه ورود موقت را دارد بدین ترتیب که در صورت واردات شمش نقره به منظور صادرات، به جای ۹ درصد ارزش افزوده به همان میزان ضمانت نامه بانکی معتبر مدت دار از هنرمندان این عرصه دریافت می کند
وی اضافه کرد: به این نکته دقت کنید که دولت ترکیه همانند کشور ما به منابعی مانند نفت، گاز پتروشیمی دسترسی ندارد و درآمد خویش را از صادرات صنایع دستی تامین می کند و در همین راستا با قرار دادن دو و نیم درصد ارزش افزوده بر روی کالاهای صادراتی خود باعث افزایش صادرات و ورود میلیون ها دلار ارز به کشورش شده است.
صادرات صفر و درآمد اندک، حال و هوای این روزهای صنعت نقره اصفهان
رئیس اتحادیه صنایع دستی افزود: این در شرایطی است که دولت ایران با قرار دادن ۹ درصد ارزش افزوده برای نقره خام و دریافت عوارض دیگر از نقره کاران سبب شده تا صادرات ما به صفر برسد و درآمد نقره کاران از این راه هم بسیار اندک است و این موضوعی است که می توانید از گمرک هم سوال کنید.
تمام نقره مورد نیاز هنرمندان اصفهانی به شکل قاچاق تامین می شود
وی افزود: ما در اصفهان ۱۰ تن در هفته مصرف نقره داریم که همگی به شکل قاچاق وارد می گردد.
سوال اینجاست که به رغم این همه قول در جلسات مختلف مسئولان، چرا به راستی حمایتی از نقره کاران اصفهانی صورت نمی گیرد و سازمان صنعت معدن تجارت در این عرصه فعالیت قابل توجهی ندارد، زمانی که برای دریافت این سوال ها به سراغ مدیرکل صنعت، معدن تجارت استان اصفهان، می رویم به رغم تماس های فراوان کسی جوابگو نیست، دلیل را نمی دانیم شاید تذکرهای استاندار اصفهان به کم کاری های این نهاد استانی در چند زمینه مختلف در این امر بی تاثیر نباشد.
مهر تایید غیرمستقیم گمرک، بر مشکلات هنرمندان نقره کار
با توجه به مشکلات گمرگی هنرمندان نقره کار تلاش می نماییم جواب سال های بی جواب را حداقل از گمرک دریافت نماییم، مدیرکل گمرک استان اصفهان با این پیشنهاد که اتحادیه مربوطه از مجلس شورای اسلامی خواهان تولید تسهیلات برای نقره کاران اصفهانی شود، به شکلی مشکلات نقره کاران اصفهانی را تایید می کند.
اسدالله احمدی ونهری در گفت وگو با خبرنگار مهر، با عنایت به مشکلات هنرمندان نقره کار در زمینه تعرفه واردات نقره خام تصریح کرد: تغییر در میزان دریافت ارزش افزوده و عوارض شهرداری نیاز به تصویب مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان دارد چراکه گمرک تنها مجری اجرای قوانین تصویب نامه ها و بخشنامه های مصوب است.
امکان عرضه ضمانت نامه بانکی معتبر به جای ارزش افزوده ۹ درصدی
مدیرکل گمرک استان اصفهان در ارتباط با تسهیلاتی که در جهت پشتیبانی از این هنرمندان، اظهار داشت: گمرک جهت پشتیبانی از تولید داخلی و صادرات، رویه ورود موقت را دارد بدین ترتیب که در صورت واردات شمش نقره به منظور صادرات، به جای ۹ درصد ارزش افزوده به همان میزان ضمانت نامه بانکی معتبر مدت دار از هنرمندان این عرصه دریافت و بعد از صادرات مصنوع نقره، ضمانت نامه به آنها مسترد می گردد.
ضرورت مکاتبه با نمایندگان مجلس در جهت تسهیل قوانین
احمدی در ارتباط با امکان اصلاحات قانونی برای تسهیل کار هنرمندان نقره کار اصفهانی، اظهار داشت: با عنایت به اینکه بیشترین میزان تولید نقره در کشور توسط هنرمندان اصفهانی صورت می پذیرد پیشنهاد می نماییم اتحادیه مربوطه با مکاتبه با نمایندگان مجلس خواهان تسهیل بیشتر قوانین در این خصوص شوند.
مراقب باشیم صنعت نقره اصفهان به کام و نام دیگر کشورها نشود
صحبت های هنرمندان نقره کار اصفهانی نشان داده است که به واقع سنگ اندازی های قانونی توان رقابت را از نقره کاران ایرانی در برابر چین و ترکیه سلب کرده است، شاید مسئولان ملی باید کمی دیدگاه تجاری خویش را در ارتباط با این هنر کنار بگذارند تا با اصلاح قوانینی که قدرت رقابت با قوانین کشورهای همسایه را ندارد، روزی این هنر اصیل ایرانی اسلامی را همانند خیلی از دانشمندان و شاعران خود به نام و کام دیگر کشورها نبینیم.