سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
اختلاف نظر کارشناسان و مسئولان جشنواره بین المللی اقوام تا سطح نمایشگاه و فروشگاه سقوط کرده است

اختلاف نظر کارشناسان و مسئولان جشنواره بین المللی اقوام تا سطح نمایشگاه و فروشگاه سقوط کرده است

به گزارش تور مسافرتی هرچند مسئولان گلستانی جشنواره اقوام را اقدامی موفق درجذب توریست می داننداما کارشناسان این گفته را ردکرده و معتقدند باگذشت ۱۲ دوره از جشنواره، آمارگردشگران به استان افزایشی نداشته است.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها- الهام رئوفی فر: جشنواره اقوام سال ۸۴ با هدف نمایش آئین، رسوم و فرهنگ اقوام ایران زمین در استان گلستان کلید خورد، در ابتدا نفس برگزاری جشنواره معرفی آداب، رسوم و فرهنگ اقوام جای جای کشور در این برنامه بود که به قول کارشناسان بعدها این جشنواره کارکرد اصلی خویش را از دست داده و تبدیل به نمایشگاه و فروشگاهی از صنایع دستی و سوغات استان های مختلف شد.
به باور این کارشناسان با گذشت دوازده دوره از برگزاری جشنواره فرهنگ اقوام، این برنامه خروجی ملموسی مانند افزایش تعداد توریست داخلی و خارجی در استان نداشته است.
به اعتقاد این صاحب نظران جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام با پشت سرگذاشتن ۱۲ دوره، هنوز کارکرد گردشگری ندارد و آماری که مسئولان از آن یاد می کنند صرف عرضه عملکرد است و واقعی نیست.

تبدیل جشنواره اقوام به فروشگاه و نمایشگاه
رئیس انجمن حامیان بافت ها و محوطه های تاریخی سرزمین گرگان که اعتقاد دارد جشنواره اقوام قابلیت جذب توریست داخلی و خارجی را دارد، علت عملی نشدن این مهم را نگرش سطحی مدیران به این جشنواره اعلام می کند و می افزاید: متاسفانه این برنامه فرهنگی تبدیل به فروشگاه مواد غذایی و صنایع دستی شده است.
علی رغم صرف هزینه بالا برای جشنواره اقوام، هنوز این رویداد فرهنگی قادر به جذب توریست نبوده استفاتح میرفندرسکی با بیان این که جشنواره باید بستری برای آشنایی اقوام مختلف با آداب و رسوم این استان باشد، می افزاید: هر ساله این جشنواره به سمت فروشگاهی برای عرضه محصولات غذایی و صنایع دستی پیش می رود.
این فعال حوزه گردشگری ادامه می دهد: در قسمت روستایی، به جز دو الی سه غرفه که رقص های بومی و محلی برگزار می شد، بقیه غرفه ها به فروش آش و نان محدود شده بودند همینطور در سالن صنایع دستی هم قریب به ۸۰ درصد غرفه ها مربوط به استان گلستان بود.
به اعتقاد میرفندرسکی، به رغم صرف هزینه بالا برای این جشنواره، هنوز این رویداد فرهنگی در استان قادر به جذب توریست در هنگام برگزاری جشنواره نبوده است.
وی ادامه می دهد: در جشنواره رنگ ها یا جشن بهاره در هند و جشنواره گوجه فرنگی در اسپانیا در می یابیم که این رویدادها سالانه میلیون ها توریست را به این کشورها سرازیر می کند درحالی که جشنواره فرهنگ اقوام بعد از ۱۲ دوره هنوز به چنین خروجی منجر نشده است.

اقدامات جشنواره جزو بدلیجات گردشگری است
ضعف جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام در حوزه جذب توریست به استان گلستان، موضوعی است که یک کارشناس ارشد گردشگری هم آنرا تائید می کند و می گوید: اقداماتی که حالا در جشنواره انجام می شود، جزو بدلیجات گردشگری می باشد.
مهدی سقایی در گفتگو با خبرنگار مهر، می افزاید: جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام با پشت سرگذاشتن بیشتر از ۱۱ دوره، هنوز کارکرد گردشگری ندارد و آماری که مسئولان از آن یاد می کنند صِرف عرضه عملکرد است و واقعی نیست.
این مدرس دانشگاه یکی از نقاط ضعف جشنواره را دولتی بودن آن می داند و معتقد است: دولت هیچ وقت کارفرمای خوبی نیست چراکه نهادها تنها برگزاری این جشنواره ها را منوط به عرضه گزارش عملکرد می دانند به همین خاطر جشنواره فرهنگ اقوام از اهداف اصلی خودش مانند جذب توریست دور می ماند.
وی پائین بودن مشارکت ملی را یکی دیگر از ضعف های جشنواره اقوام می داند و می گوید: افزایش مشارکت ملی نیازمند تعامل و تبادل بین استانی است؛ اقدامی که مسئولان استان باید برای آن قدم بردارند.
این کارشناس ارشد گردشگری ادامه می دهد: اگر نفس برگزاری جشنواره اقوام عبور از گسست های قومی است باید مشارکت اقوام مختلف کشور را در این برنامه به خوبی نشان داده شود.
به گفته او، به رغم اعلام آمار و ارقام واقعیت این است که باز هم گلستان نتوانسته جایگاه واقعی خود در گردشگری کشور به دست بیاورد.
دولت هیچ وقت کارفرما خوبی نبوده چراکه نهادها تنها برگزاری این جشنواره ها را منوط به عرضه گزارش عملکرد می دانند سقایی معتقد است: ضرورت رسیدن استان به جایگاه واقعی گردشگردی در کشور نیازمند یک بازبینی ساختاری و کارکردی است به همین خاطر باید از محدودیت استانی خارج شویم.
این مدرس دانشگاه در بخشی دیگر از سخنانش ضمن انتقاد از تبدیل جشنواره اقوام به فروشگاه سوغات و صنایع دستی، اضافه می کند: از آنجایی که هدف اصلی جشنواره فرهنگ اقوام برقراری تعاملات فرهنگی برای جذب توریست است باید در این برنامه آداب، فرهنگ و سنن اقوام مانند لالایی ها، اشعار، نواها و بازی های بومی و محلی به نمایش گذاشته شود که در جشنواره کمتر دیده می گردد.

گلستان در جذب توریست موفق بوده است
علی رغم اظهارات کارشناسان در خصوص توریست پذیر نبودن استان و بی حاصل ماندن جشنواره فرهنگ اقوام در حوزه جذب مسافر و تبادلات فرهنگی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان اعتقاد دارد استان ظرف سه سال قبل در جذب توریست بسیار موفق بوده است.
به گفته ابراهیم کریمی، استمرار در برپایی جشنواره اقوام باعث ارتقا صنعت گردشگری استان شده تا جایی که اقامت ۳۰۴ هزار نفری استان در سال ۹۴ را به یک میلیون و ۷۰۰ هزار توریست امسال رسانده است.
با توجه به اختلاف نظر کارشناسان و مدیران استانی انتظار می رود تا مسئولان از ظرفیت متخصصین این حوزه بهره برده و برای جشنواره اقوام در سال های آینده پذیرای نقد و عرضه راهکارهای متخصصین حوزه گردشگری باشند تا شاهد رونق صنعت گردشگری که کمک شایانی به چرخه اقتصادی استان می کند، در سال های آتی باشیم.