سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
دوخت و دوز ترک ها در مدرسه حیدریه قزوین

دوخت و دوز ترک ها در مدرسه حیدریه قزوین

به گزارش تور مسافرتی مدرسه حیدریه در محله بلاغی قزوین به همت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین ساماندهی و مرمت شد.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، محمدعلی حضرتی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین با بیان این خبر اظهار داشت: مرحله جدید ساماندهی و مرمت مسجد– مدرسه تاریخی حیدریه در سه فاز به صورت هم زمان از اوایل خردادماه سال جاری تحت نظارت کارشناسی رضا شجاعی شروع شد.
حضرتی با اشاره به اقدام های مرمتی صورت گرفته در این پروژه بیان کرد: فاز اول این پروژه شامل ساماندهی و مرمت بام شیروانی مسجد و آمفی تئاتر و اصلاح آبراهه ها، برداشت ورقه های فرسوده بام، مرمت زیرسازی چوبی و نصب مجدد ورقه های جدید بود که انجام شد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین اضافه کرد: در مرحله دوم مرمت مسجد- مدرسه حیدریه مرمت نمای خارجی مسجد، مرمت موضعی طاق ها، دانه گذاری (برداشت آجرهای فرسوده و جایگزینی آجرهای مناسب)، پاک سازی لایه های سیمانی دیواره شرقی و بندکشی مجدد، اصلاح کانال رطوبتی دیواره ضلع غربی، جمع کردن نخاله های قواره ضلع جنوبی انجام شد.
وی افزود: ضمن اینکه کف سازی محوطه جلوی مسجد و همینطور مرمت فضای داخل مسجد شامل گوشه سازی ها (دانه گذاری و پاک سازی فیل پوش ها) و دوخت و دوز ترک ها در پیشانی شمالی بالای سر در ورودی مسجد هم صورت گرفن.
حضرتی در ادامه اظهار نمود: در مرحله سوم مرمت این بنای پرارزش هم ساماندهی پوسته خارجی دیواره ضلع غربی (حجره های مدرسه)، بندکشی و اجرای مجدد با آجر انجام و به آخر رسید.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا مسجد- مدرسه حیدریه قزوین ازجمله آثار پرارزش مربوط به دوره سلجوقی است که در سال ۱۳۱۲ با شماره ثبت ۲۰۰ در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. این اثر تاریخی بعد از زلزله سال ۵۱۳ توسط “امیر خمار تاش” تجدید بنا شده است.
قدمت بنای نخستینش به سده های نخست هجری می رسد. در قسمت دیوار جنوبی مسجد محرابی واقع شده که از نظر طرح و نوع کار یکی از بهترین نمونه محراب های دوره سلجوقی است. در داخل محراب آیاتی از قرآن کریم، با گچ بری زیبایی در زمینه ای لاجوردی نوشته شده و در اطراف محراب و داخل باندها شش کتیبه به خطوط کوفی و نسخ وجود دارد.
این مسجد، مدرسه بعنوان یکی از شاهکارهای هنر دوره سلجوقی مطرح و در محله بلاغی قزوین قرار دارد.