سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
کشف گور جنگاور ۴۰ساله از عصر آهن

کشف گور جنگاور ۴۰ساله از عصر آهن

به گزارش تور مسافرتی سرپرست تیم کاوش اضطراری محوطه باستانی شهران رستم آباد در بزرگراه رشت – گیلان، از کشف گور مردی چهل ساله به همراه ابزار جنگی مربوط به سه هزار سال قبل اطلاع داد.

به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، شهرام رامین اظهار داشت: در جستجوهای اضطراری این محوطه، چند گور همراه با هدایای تدفینی کشف شده که با عنایت به آثار یافت شده در کنار آنها، این گورها مربوط به عصر آهن و با حدود سه هزار سال قدمت است.

این دیرینه شناس محدوده ای که گورها در آن یافت شده را در امتداد بزرگراه رشت ـ تهران و در حاشیه شرقی دشت رستم آباد اعلام نمود و اضافه کرد: این محوطه به دلیل اجرای یک پروژه عمرانی در خطر تخریب بود که با عنایت به این خطر، تیمی از باستان شناسان کاوش اضطراری این محوطه را آغاز کردند.

وی کامل ترین گور کشف شده در جستجوهای انجام شده را اسکلت انسانی به همراه ابزار جنگی و ظروف حاوی مواد خوراکی دانست و بیان کرد: برپایه بررسیِ «سارا سلطانی» – متخصص انسان شناسِ این تیم، این اسکلت مربوط به مردی حدوداً چهل ساله با قدی بین ۱۶۰ تا ۱۶۷ سانتی متر است که با عنایت به اهمیت این یافته، هیأت در نظر دارد گور و یافته های آنرا در محل کشف به شیوه اسکن لیزری ثبت و ضبط کند.

او تصریح کرد: علاوه بر این برپایه هماهنگی های انجام شده با پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، بزودی این محوطه به شیوه «گرمالیان» توسط متخصصان این پژوهشگاه تاریخ گذاری می گردد.

به گفته سرپرست هیأت دیرینه شناسی وی افزود: علاوه بر گورهای عصر آهن، تعدادی ابزار و دست تراش سنگی در عمق های پایین تر کشف شده که بر مبنای بررسی های اولیه متخصصان موزه ملی ایران احتمالاً مربوط به دوره فراپارینه سنگی هستند.

رامین، قرار گرفتن این آثار در کنار هم را دارای اهمیت ویژه ای دانست و اضافه کرد: با عنایت به موقعیت این مکان های چند هزار ساله در کنار بزرگراه، آنها کاملاً قابلیت تبدیل شدن به یک سایت موزه را دارند.

به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، این کشف پس از گذشت چند روز از آغاز کاوش اضطراری در محوطه باستانی شهران رستم آباد به دست آمد.

کاوش اضطراری در محوطه باستانی شهران رستم آباد همزمان با اجرای پروژه عمرانیِ یک شرکت خصوصی در کنار این محوطه باستانی و به علت به مخاطره افتادن بخشی از این محوطه شروع شد.

این محوطه باستانی برای اولین بار به مدت پنج سال از ۱۳۵۲ تا ۱۳۵۷ توسط باستان شناسان ژاپنی و به سرپرستی «شینجی فوکایی» کاوش علمی شد. در حدود سال های ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۷ هم هیاتی به سرپرستی محمدرضا خلعتبری در روستای شهران و دامنه های جنگلی آن و نقاطی مانند «ویاوکوه» به حفاری پرداخت که نتیجه آن به دست آمدن آثاری از سده های آغازین هزاره اول قبل از میلاد تا دوره ساسانی بود.

همچنین این محوطه در سال ۱۳۹۳ توسط هیأتی به سرپرستی مرحوم – بهروز همرنگ – کارشناس دیرینه شناس اداره کل میراث فرهنگی استان گیلان به منظور تعیین حریم گمانه زنی شد که حاصل آن کشف قبوری متعلق به هزاره اول قبل از میلاد، مانند دوره اشکانی بود.

براساس مجوز صادر شده این کاوش مقرر است تا بهمن ماه ادامه داشته باشد.