سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
دریغ از یک کشتی گردشگری دریایی در مازندران

دریغ از یک کشتی گردشگری دریایی در مازندران

به گزارش تور مسافرتی در صورتی که گردشگری دریا در دنیا پرطرفدار است و اقتصاد برخی کشورها بر پایه گردشگری دریای شان می چرخد اما در مازندران هنوز حتی قایق های تفریحی تندرو دیده نمی گردد و تنها از چند قایق قدیمی و داغان و در پیشرفته ترین حالت اش جت اسکی در ساحل خزر استفاده می شود.

سید ابراهیم موسوی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به نقش مهم گردشگری دریایی در توسعه هر منطقه اظهار نمود: خلاء گردشگری دریایی در منطقه شمال کشور و خصوصاً مازندران احساس می شود.
وی ادامه داد: متأسفانه گردشگری دریایی در این منطقه تنها محدود به استفاده از یک سری امکانات همچون جت اسکی، قایق، و یک آلاچیق کنار ساحل شده است در حالیکه در کشورهای پیشرفته در حوزه گردشگری دریایی به واقع از دریا استفاده می شود.
مدرس صنعت هتلداری و گردشگری با اشاره به اینکه در استان مازندران حتی یک کشتی گردشگری دریایی وجود ندارد، اشاره کرد: استانداران زیادی در مازندران بودند که دغدغه این بخش را داشتند اما بنا به دلایلی نتوانستند کاری انجام دهند.
موسوی با اشاره به اینکه مدیران کل حوزه گردشگری باز تلاش زیادی کردند تا در این بخش کاری انجام دهند اما نتوانستند، عنوان کرد: سرمایه گذارانی هم هستند که می توانند در این حوزه کاری انجام دهند اما آنقدر موانع بر سر راه سرمایه گذار قرار می دهند که فرصتی برای سرمایه گذاری در حوزه گردشگری دریایی پیدا نمی کنند و این امر به سبب حساسیت بر دریا و آب است.
وی اشاره کرد: مقرر است کشتی گردشگری دریایی در بندر نوشهر راه اندازی شود، این کشتی دارای چندین اتاق و دو سالن با ظرفیت ۴۰۰ نفر بوده که می تواند بعنوان یک تور تفریحی دریایی از آن استفاده گردد و در زمان غیر پیک مسافر باز در حوزه کشورهای دریای خزر بعنوان مسافربری فعالیت داشته باشد.
مدرس حوزه گردشگری با اشاره به اینکه گردشگری دریایی نقش زیادی در جذب توریست داخلی و خارجی دارد، اضافه کرد: در صورتی این طرح اجرایی شود دیگر نیازی نیست خیلی از گردشگران از شهرهای اطراف خصوصاً تهران متحمل هزینه زیاد شوند که به کیش بروند تا از گردشگری دریایی استفاده کنند برای اینکه می توانند با صرف وقت کم و هزینه کمتر مسیر شمال کشور را با خودروی شخصی طی کنند و در زمان کوتاهی هم بازگردند.
موسوی اشاره کرد: هر چند به سبب شفاف نبودن دریای خزر از بخش غواصی در دریا نمی توان بهره برد اما از بخش های دیگر آن به نحو شایسته ای می توان بهره برد.
استاد صنعت هتلداری با تاکید بر اینکه نگاه ما به صنعت گردشگری باید درست و اصولی باشد، تصریح کرد: گردشگری و هتلداری تنها صنعتی است که بیشترین ارزآوری به همراه فرصت های شغلی بسیار به همراه دارد. این صنعت کمترین اثرات سو زیست محیطی را به همراه دارد و گردشگری تنها صنعتی است که احتکار ندارد.
موسوی با اشاره به اینکه کشور ترکیه با وجود اینکه تحت فشارهای اقتصادی قرار گرفت اما صنعت گردشگری اش را حفظ کرد، تصریح کرد: در کشور ما به گردشگری داخلی هم توجه نمی گردد.
استاد حوزه گردشگری، همسو نبودن مسئولان ادارات را یکی از عوامل دست و پاگیر بر سر راه سرمایه گذاران دانست و اشاره کرد: مسئولان باید همسو با سرمایه گذار باشند و اگر نگاه مسئولان مثبت اندیش باشند در صنعت گردشگری حتماً موفقیت کسب می شود.