سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
یک کارشناس گردشگری: یک گردشگر خارجی معادل ۳۰ بشکه نفتی ایران ارزآوری دارد

یک کارشناس گردشگری: یک گردشگر خارجی معادل ۳۰ بشکه نفتی ایران ارزآوری دارد

به گزارش تور مسافرتی یک کارشناس گردشگری معتقد است: شرایط فعلی اقتصاد ایران نیازمند یک آلترناتیو مناسب می باشد و اقتصاد نفتی ایران سایر بخش های اقتصادی را تنبل کرده است.
محمدرضا اورمزدی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: متوسط درآمد حاصل از فروش یک بشکه نفت در بهترین حالت امروز برای ایران ۷۰ دلار بوده و این در حالیست که یک گردشگر خارجی معادل ۳۰ بشکه نفتی ایران ارزآوری دارد.
وی بیان کرد: باید از تهدید تحریم های نفتی بعنوان یک فرصت مغتنم بهره برد؛ شاید فصل نوین حرکت به سمت یک آرمان شهر گردشگری برای ایران بهره مندی از چنین ظرفیت هایی برای شکوفایی اقتصاد کشور باشد.
وی با اشاره به اینکه نفت ایران علاوه بر وابستگی اقتصادی کشور چشم طمع بیگانگان را به همراه داشته و ماجراهای گوناگون برای اقتصاد و کشور به وجود آورده است، تصریح کرد: بعضی از کشورهای همسایه و همینطور قدرت های جهانی خواهان انزوای سیاسی و جغرافیایی ایران هستند ازاین رو گردشگری می تواند با معرفی بهینه ایران به دنیا نقشه های آنان را خنثی کند.
این کارشناس گردشگری، جاذبه های بی بدیل و اقلیم چهار فصل کشور را بهترین ظرفیت صنعت گردشگری ایران برای جایگزینی اقتصاد نفتی در چرخاندن چرخ های اقتصادی در تمام طول سال عنوان نمود و اضافه کرد: با نگاهی به رتبه های نخست اقتصاد گردشگری جهان خواهیم دید کشورهایی نظیر فرانسه، اسپانیا، امارات، ترکیه و غیره از معبر گردشگری اقتصادی درآمدی بیشتر از کشورهای صاحب نام نفتی جهان دارند.
اورمزدی از کشور ترکیه بعنوان یک نمونه بارز و ممتاز برای توجیه اقتصاد گردشگری در منطقه یاد و تصریح کرد: ترکیه کشوری مسلمان و بدون منابع نفتی است اما درآمد ارزی این کشور حاصل از گردشگری ۸ برابر درآمد نفتی ایران است.
جایگاه گردشگری ایران در دنیا
وی جایگاه گردشگری ایران را از منظر تاریخی و طبیعت گردی ( Ecotourism ) بر مبنای آمار سازمانی جهانی گردشگری یونسکو به ترتیب دهم و پنجم معرفی و خاطرنشان کرد: در بخش ثبت آثار تاریخی ایران بیشتر از یک میلیون و ۲۰۰ هزار اثر تاریخی ثبت شده داشته که این اشیا برخی ثبت ملی و برخی ثبت سازمان جهانی یونسکو هستند.
این کارشناس گردشگری با اشاره به اینکه کشورهای جهان در حوزه گردشگری به ۳ دسته رنگی تقسیم بندی می شوند، تصریح کرد: اگر توریست یا جهانگردی قصد مسافرت داشته باشد برای آگاهی از وضعیت کشور مقصد به سفارتخانه مراجعه نموده و به هشدارهای موجود که با رنگ بندی مشخص شده است توجه کرده و بر آن اساس مقصد خویش را مشخص می کند.
ایشان در ادامه اضافه کرد: سه رنگ قرمز، زرد و سبز برای مقاصد گردشگری تعریف شده که به ترتیب برای مشخص کردن کشورهای پر خطر و نا ایمن، دارای ریسک و خطرپذیر و ایمن و سالم به کار می رود که ایران در تصاویر گردشگری با رنگ زرد مشخص شده و کشوری دارای ریسک در بخش های سرمایه گذاری و جاذبه های تاریخی و گردشگری معرفی می شود.
معرفی چهره مثبت ایران به دنیا
اورمزدی با تصریح اینکه باید تصویر مناسب و زیبایی از ایران به دنیا مخابره شود و ایران هراسی از جامعه جهانی زدوده شود، تصریح کرد: وزارت امور خارجه به وسیله سفارتخانه ها و رایزنان فرهنگی، سازمان گردشگری و نهادهای در رابطه با این حوزه بخصوص صدا و سیما با محوریت شبکه های برون مرزی، نقش اصلی را در معرفی چهره مثبت از ایران به دنیا برعهده دارند و باید با اطلاع رسانی و تبلیغات در این زمینه پر قدرت ظاهر شوند.
وی، نقش صدا و سیمای جمهوری اسلامی در این بخش را بسیار پر رنگ توصیف کرد و اضافه کرد: معرفی جاذبه های تاریخی، فرهنگی و طبیعی و بکر کشور با پخش تصاویر زیبا و قاب های تماشایی با بهره گیری از تکنیک های نوین به زبان های زنده دنیا گامی بزرگ در این راستا خواهد بود.
مدیر تورهای گردشگری داخلی و خارجی به سیاست گذاری ها و برنامه ریزی های فرهنگی توسط نهادهای مرتبط اشاره و خاطرنشان کرد: سازمان هایی نظیر فرهنگ و ارتباطات اسلامی، تبلیغات اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد در زمینه معرفی ایران به جهان نقش محوری دارند که باید در این زمینه تلاش مضاعفی صورت گیرد.
ایجاد یک شبکه تخصصی گردشگری توسط رسانه ملی
این مدرس دانشگاه از رویکرد رسانه های دیداری در کشورهای دیگر با تأسیس یک شبکه اختصاصی گردشگری سخن گفت و اظهار نمود: یکی از ضعف های ما عدم وجود یک شبکه مستقل و تخصصی گردشگری در رسانه ملی است که جاذبه های کشور را به چندین زبان زنده دنیا معرفی کرده و ظرفیت های بی نظیر و بزرگ ایران را به رخ جهانیان بکشاند.
زیرساخت های کشور باید اصلاح شوند
اورمزدی نیاز به تسهیل بخشی در زمینه های صدور ویزا، مقررات ارزی و گمرکی، بیمه و بانکداری در کشور را برای ورود توریست ضروری توصیف کرد و اظهار داشت: ضرورت اصلاح در زمینه های زیربنایی گردشگری، شبکه رزرواسیون، مدیریت تورها و هم ارتقای کیفیت هتلداری برای ورود توریستهای خارجی حتمی است.
این کارشناس گردشگری از تبادلات مالی گردشگران با تنها یک کارت بانکی در سراسر دنیا به نام “مستر کارت” اطلاع داد و با اشاره به اینکه این سیستم در ایران کارایی ندارد، خاطرنشان کرد: مشکلات تحریم ها سبب شده تا گیت های مالی ایران گرفتار مشکل شده و دستگاه دیپلماسی کشور باید برای حل مشکلات وارد عمل شود.
وی با اشاره به اینکه عمر شبکه فرودگاهی و پایانه های هوایی ایران بیشتر از ۴۰ سال بوده و بخشی از آنها برای پروازهای بین المللی کارایی لازم را ندارند با ذکر مثالی تشریح کرد: ترجیح و اولویت یک توریست برای پرواز از مبدا تورنتو کانادا با سه ایرلاین “کی ال ام هلند”، “ایران ایر” و “لوفتانزا” بالطبع ایرلاینی است که بهترین خدمات و ایمن ترین پرواز را داشته باشد.
اورمزدی، شبکه حمل و نقل کشور را در تمامی ساختارها شامل دریایی، ریلی، جاده ای و هوایی نیازمند اصلاح دانست و با اشاره به اینکه خدمات در سطح بین المللی و استانداردهای جهانی برای تمامی ناوگان ها لازمه حضور توریستهای خارجی است، تصریح کرد: خیلی از جاده های کشور با عنایت به قدمت از حیث انتفاع خارج شده و حتی اتوبان هایی که اخیراً راه اندازی شده اند فاقد استانداردهای بین المللی در علامت گذاری ها و بیس سازه هستند.
این استاد دانشگاه ضمن اشاره به مشکلات آماری در زمینه حضور توریست در ایران، تعدد منابع آماری در این زمینه را سبب ایجاد پارادوکس و تناقض دانست و خاطرنشان کرد: مبنای گزارش های آماری باید مرکز آمار ایران باشد اما در عمل شاهدیم که هر یک از سازمان ها آمارهای مخصوص به خویش را عرضه می کنند.
وی با تصریح اینکه آمار مبنای برنامه ریزی بوده و تناقضات حاکم آماری، برنامه ریزی را مبتلا به اختلال می کند، تصریح کرد: آمار درست و دقیقی از میزان حضور گردشگران در ایران وجود نداشته و منابع آماری رقم های گوناگونی را در این زمینه عرضه می کنند که این یکی از ضعف ها و نقصها برای برنامه ریزی کلان به حساب می آید.
اورمزدی با اشاره به اینکه کشورهای عرب زبان همسایه ایران بیشترین حجم تبادلات مالی و ارزی بخش گردشگری خارجی ایران را از آن خود کرده اند، افزود: کشورهای عراق و سپس عمان بیشترین مسافرت تفریحی را به ایران دارند.
ایشان در ادامه اضافه کرد: از اروپا کشورهایی نظیر فرانسه، آلمان، ایتالیا، اتریش و نروژ تورهایی انفرادی و گروهی به صورت جسته و گریخته به ایران دارند، از آسیا هم چینی ها کم و بیش وارد ایران شده اند اما هدف اصلی آنان تجارت و بازرگانی است که در کنار آن از آثار تاریخی بازدید کرده اند، کشورهای قاره آمریکا هم کمترین بازدید کننده از ایران را به خود اختصاص داده اند.
اورمزدی با اشاره به اینکه باید از تهدید تحریم های نفتی بعنوان یک فرصت مغتنم بهره برد، تصریح کرد: شاید فصل نوین حرکت به سمت یک آرمان شهر گردشگری برای ایران بهره مندی از چنین ظرفیت هایی برای شکوفایی اقتصاد کشور باشد.