سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
گزارش مهر از معماری جدید هتلها برای جذب گردشگران هتل های عجیب و غریب ایران، از اقامت در زیرزمین تا هتل لوله ای

گزارش مهر از معماری جدید هتلها برای جذب گردشگران هتل های عجیب و غریب ایران، از اقامت در زیرزمین تا هتل لوله ای

تور مسافرتی: تنها هتل های عجیب و غریب در خارج از کشور نیست که برای توریستهای خارجی جذاب است، در ایران باز مراکز اقامتی جالبی تأسیس شده که هر توریست را برای اقامت در آنها وسوسه می کند.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از مهر، اقامت در هتل هایی که شبیه به خانه گردشگران است دیگر برای آنها جذابیتی ندارد. بسیاری از مسافرانی که به شهرها و کشورهای مختلف سفر کرده اند می پسندند که مقاصد جدیدتری بروند و یا تجربه های اقامت متفاوت تری از همیشه داشته باشند. اقامت در مراکزی که با یک هتل چند ستاره متفاوت می باشد، برای بسیاری از افراد هیجان انگیز خواهد بود هر چقدر این مراکز متفاوت تر باشند جذابیتش باز بیشتر خواهد بود. در کشورهای خارجی، سرمایه گذاران خوش ذوقی از هر ایده ای برای پوشش دادن به این سلیقه گردشگران بهره برده اند تا بتوانند آنها را به سمت خود جذب کنند، آنها تجربه اقامت در یخ، لوله، زندان، زیرزمین، بالای درخت و … را به گردشگران هدیه می دهند. در ایران باز کم و بیش به این مساله پرداخته شده است و اما مدتی است که بعضی از سرمایه گذاران به این فکر افتاده اند که مراکز اقامتی شأن را کمی متفاوت تر بسازند آن هم با الگو از کشورهای دیگر. بعنوان مثال مقرر است در استان سمنان هتل نمکی ساخته شود. یک معدن دارد می خواهد تا معدن نمک خودرا برای مسافران تجهیز کند و چند وقت دیگر از آنها بخواهد که در یک معدن نمک اقامت کنند به خصوص برای آنها که به جنبه درمانی نمک احتیاج دارند، تجربه اقامت در چنین مکانی بالقطع جذاب خواهد بود. ماندن در شهر زیرزمینی اما به دور از تجملات شهری در استان های دیگر باز از این نوع مراکز اقامتی متفاوت وجود دارد. روستای کندوان در استان آذربایجان شرقی به خانه های سنگی اش که شبیه به قیف بستنی است می شناسند این خانه ها در دل صخره هایی به وجود آمده اند که هم داخل و هم نمای بیرونی هر یک از آنها جذاب است و هر کسی می تواند در آنها اقامت داشته باشد چون این خانه ها حالا در اختیار اهالی کندوان است و آنها در کنار شما زندگی خواهند کرد.
اما در کنارش یک هتل صخره ای باز به وجود آمده که می تواند فضایی زیباتر و خصوصی تر را برای هر توریست فراهم آورد. اقامت در هتل صخره ای با در و دیوارهای سنگی باز شبی به یادماندنی را برای گردشگران تبریز به دنبال خواهد داشت.
در استان سمنان یکی از معدن داران شهرستان آرادان نزدیک گرمسار اقامتگاهی در زیر زمین و جایی که مرتع بوده، به وجود آورده است. او چیزی شبیه به یک شهر زیرزمینی ساخته که در اتاق های آن می توان اقامت کرد و به سالن اجتماعاتش رفت و کنار آتش سیب زمینی سرخ کرد و چای آتشی خورد و هر وقت دلش هوای بیرون را کرد از زیرزمین به روی زمین بیاید و آنجا سرگرم تفریحات دیگری که مخصوص بیابان است شود، در این محدوده زندگی ایلیاتی و به دور از هر گونه تجملات شهری را تجربه خواهید کرد. تجربه اقامت در خانه هابیت های ارباب حلقه ها اقامت در زیرزمین را می توان جای دیگری باز تجربه نمود اما نه به شکل و شمایل شهر زیرزمینی اما می توان به اردبیل رفت و در خانه هایی که روشن سویی یکی از فعالان گردشگری و طبیعتگردی ایجاد کرده، اقامت داشت. اقامتگاه هایی که به شکل خانه هابیت ها در فیلم ارباب حلقه ها ساخته شده است. نیمی از آن درون زمین و نیمی دیگر روی زمین است با پنجره ای رو به بیرون. این هم تجربه ای از سبک دیگری از اقامت در طبیعت های بکر اردبیل خواهد بود.
میمند کرمان، روستایی صخره ای در بخش مرکزی شهرستان بابک است که بین ۸ هزار تا ۱۲ هزار سال قدمت دارد در این منطقه چندین خانه دستکنددیدنی دارد که برای اقامت تجهیز شده اند و از ۱۵ سال پیش میزبان میهمان های داخلی و خارجی هستند. جذابیت این میهمان سراها و اقامت های بوم گردی این است که ساختار قدیمی اش حفظ شده و شما احساس می کنید که هزاران سال را طی کرده اید و شب را در قلب تاریخ سپری می کنید.
وسایل درون اتاق ها به صورتی کاملاً سنتی و باستانی طراحی و نصب شده اند، برای مثال چوب لباسی از چوب درخت سنجد و در بعضی از اتاق ها تخت خواب هایی تکنفره با چوب درختان طراحی و در کنار دیوارهای اتاق ها نصب شده اند. کف اتاق ها باز با نمدهای تهیه شده در خود روستا پوشیده شده اند. این خانه ها را در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت کرده اند تا برای همیشه و برای همه مردم جهان باقی بماند.
هتل هایی که روی آب در جزیره کیش ساخته شده اند را شاید نتوان در لیست هتل ها یا مراکز اقامتی عجیب قرار داد اما به هر حال تنوعی در مراکز اقامتی هستند که برای بعضی از گردشگران و مسافران لدت بخش خواهد بود به خصوص که فضای کوچکی از کف اتاق های آنرا شیشه ای قرار داده اند تا دریای خلیج فارس از کف اتاق مشخص باشد. اقامت در خانه های بوم گردی باز در نوع خودش جذاب خواهد بود اگر کسی دوست داشته باشد در خانه ای اقامت کند که در و دیوارش کاه گلی و تخت خوابش زیر کرسی باشد.
این خانه های بوم گردی را حالا دیگر در همه استان ها می توان پیدا کرد. اما اقامتگاه بوم گردی تنها با دیوارهای کاه گلی خلاصه نمی شوند می توان تجربه اقامت را در کپرها باز داشت از همان ها که در مناطق کویری، مردم اهل سیستان و بلوچستان و کرمان می سازند تا در مقابل گرما و سرما در امان باشند. حالا این کپرها به شکل هتل در استان کرمان به وجود آمده است که با ظاهری کپری اما دارای اتاق هایی در حد هتل ۵ ستاره است. ویلاهتل و اقامت بالای درخت در استان بوشهر و شهرستان عسلویه بندر شیرینو متفاوت تر از هر جایی می توان هتل هایی را کنار ساحل پیدا کرد که در لوله به وجود آمده اند. هر خانواده می تواند در لوله های صنعتی که برای این کار تغییر کاربری داده شده اند اقامت داشته باشند بدون کوچک ترین مشکلی.
حتی می توان روی آب در حالیکه اقامتگاهتان شناور است شب را به بامداد برسانید و یا بالای درخت یک جای خوش آب و هوا اسکان کنید. اگر دوست داشته باشید به سبک اسکیموها زندگی کنید؛ می توانید داخل یکی از اقامتگاه هایی شوید که شبیه به کلبه اسکیموهاست یا اینکه در مکانی باشید که هیچ شکل هندسی خاصی را پیروی نمی کند اما مانند یک هتل به شما خدمات می دهد و پذیرایی می کند. این اتفاق در شهری رخ داده که هتل های مناسبی ندارد و آمار اقامتگاه های آن کم است.
تجربه اقامت جذاب و عجیب را وقتی می توانید داشته باشید که از غذاهای سنتی و محلی آنجا باز استفاده کنید در این صورت می توانید لذت سفری متفاوت را در همین ایران باز ببرید.