سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
گزارشی از گردشگری غذا در سوئیس؛ ماکارونی چوپان در سوئیس چه مزه ای است؟

گزارشی از گردشگری غذا در سوئیس؛ ماکارونی چوپان در سوئیس چه مزه ای است؟

تور مسافرتی: الگوی مصرف غذایی در بیشتر کشورها، نژادها، طبقات اجتماعی و فرهنگ های مختلف با یک دیگرمتفاوت است. در همین راستا به معرفی انواعی از خوراکی های رایج در کشور سوئیس می پردازیم.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، هر منطقه در سوئیس غذاهای مخصوص به خودرا دارد؛ خوراکی های این منطقه تلفیقی از غذاهای آلمانی، فرانسوی و شمال ایتالیا است که با تغییر هر منطقه سبک غذا و نوع پخت آن متفاوت می شود.
وعده صبحانه یکی از وعده های مهم در این کشور است بنا بر این سوئیسی ها صبحانه های سریع اما سیرکننده را ترجیح می دهند، میوزلی (Muesli) میوزلی یک صبحانه سرد است که برای تهیه آن از غلات، میوه های تازه و خشک شده استفاده می شود.
علاوه بر این موارد امکان دارد در ترکیب میوزلی از مایعاتی مثل شیر، شیر سویا، شیر بادام، ماست یا آبمیوه هم استفاده گردد. بیرچر میوزلی (Bircher muesli) در سال ۱۹۰۰ توسط یک دکتر سوئیسی برای بهبود سریع تر بیمارانش ابداع شد.
یکی از غذاهای سنتی سوئیسی ها که در جمع های خانوادگی همیشه حضور دارد فوندوی پنیر (Cheese fondue) است، تلفیقی از پنیر ذوب شده به همراه سیر و آرد ذرت است. فوندی پنیر در ظرف سرامیکی ریخته می شود، در کنار آن تکه های کوچک نان قرار می گیرد و بعد سرو می شود.
طرفداران سیب زمینی نیز در این کشور می توانند رستی (Rosti) که با سیب زمینی طبخ می شود را امتحان کنند؛ برای درست کردن رستی، سیب زمینی ها کاملاً سرخ شده و گوشت، پنیر و سبزیجات به آن اضافه می شود تا طعم فوق العاده ای به خود بگیرد.
این غذا در ابتدا غذای کشاورزان بوده است اما بعد از مدتی آوازه اش در سوئیس می پیچید و طرفداران زیادی پیدا می کند.
برنر پلاته (Berner platte) یکی از غذاهای گوشتی سوئیس است که از انواع گوشت ها درست می شود و غذایی نسبتاً سنگین است بنا بر این این غذا بیشتر در وعده ناهار سرو می شود؛ البته در کنار تکه های گوشت از سبزیجات متنوعی هم استفاده می شود.
سوئیس یکی از کشورهایی است که به کشور پنیر نیز شهرت دارد و زمانی که نام سوئیس برده می شود در کنار آن پنیر نیز برای عاشقان غذا تداعی می شود. راکلت (Raklette) یک پنیر محلی سوئیسی است که بو و طعم خوبی دارد، این پنیر در کوره گذاشته می شود تا آرام آرام آب شود و بعد از آن در کنار خوراکی هایی مانند سیب زمینی پخته شده، پیاز خرد شده و ترشی سرو می شود.
یکی دیگر از غذاهایی که در رستوران های زوریخ سرو می شود، زوریخرگوشنتزلتاس (zurcher geshne zettes) است که معنای آن در زبان آلمانی بریدن گوشت به سبک زوریخی است. این غذا با ورقه های گوشت گوساله همراه با قارچ، پیاز، شراب و خامه پخته می شود و با نودل و یا برنج سرو می شود.

ژاپف (Zopf) یکی از نان های مورد علاقه مردم سوئیس است که حتما در وعده های صبحانه مخصوصاً روزهای تعطیل از آن استفاده می شود. شکل ظاهری این نان شبیه به موی بافته شده است بنا بر این به آن زاپف می گویند. این نان از آرد سفید، کره، تخم مرغ، شیر و مخمر درست می شود. خمیر این نان را می بافند و روی آنرا زرده تخم مرغ می زنند تا حسابی طلایی شود.

یکی از شیرینی هایی که در سوئیس پخته می شود باندنرستورز (Bundnernusstorte) است. باندنرستورز کیکی است با لایه های کاراملی که داخل آن با آجیل پر شده است. روش پخت این کیک در سوئیس متفاوت می باشد و هر قنادی آنرا به شیوه خاص خود می پزد.
آلپرمارگنن (Alplermagronen) نیز یکی از غذاهای سنتی بخش آلمانی سوئیس است که به ماکارونی چوپان نیز شهرت دارد. مواد تشکیل دهنده این غذا شامل پنیر، شیر، خامه و سیب است. این غذا در گذشته به این صورت پخت می شده است که سیب زمینی پخته و ماکارونی را با خامه و پنیر به صورت لایه لایه گذاشته و در تابه می پختند و سپس با حلقه های پیاز سرخ شده و کمی سس سیب روی آن، سرو می کردند.

منبع: