سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
آخر عملیات مرمت کاخ سرهنگ آباد اردستان

آخر عملیات مرمت کاخ سرهنگ آباد اردستان

به گزارش تور مسافرتی سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان اظهار داشت: کار مرمت و مقاوم سازی کاخ سرهنگ آباد اردستان در چند مرحله به پایان رسید.
به گزارش خبرنگار ایسنا، مهدی مشهدی شامگاه چهارشنبه در کارگروه تسهیلات و خدمات سفر شهرستان، اظهار نمود: شهرستان اردستان با قدمت بسیار زیاد و بناهایی هزار ساله و داشتن یک پایگاه جهانی و یک پایگاه ملی، هنوز نتوانسته جایگاه خوبی در گردشگری داشته باشد.
وی با بیان این که با حمایت هایی که مسئولان شهرستان اردستان از مجموعه میراث فرهنگی داشتند سال قبل اداره میراث فرهنگی اردستان حدود ۲ میلیارد و ششصد میلیون تومان اعتبار توانسته جذب نماید، اضافه کرد: هم چنین حدود ۲۸ پروژه را توانستیم اقدامات مرمتی و حفاظتی شان را انجام دهیم.
سرپرست اداره میراث فرهنگی اردستان با بیان این که امسال برای نخستین بار در شهرستان اردستان اولین ثبت میراث ناملموس ثبت ملی شده است، اظهار داشت: در حوزه صنایع دستی اقدامات خوبی همچون احیای هنر چادر شب بافی بوده است که اخیرا کلاس های آموزشی این حرفه شروع شده است.
مشهدی با بیان این که قدمت هنر چادر شب بافی و پارچه بافی در منطقه اردستان بیشتر از ۱۵۰۰ سال است، اظهار داشت: این هنر بعد از ۱۰ سال که از رونق افتاده بود، حالا در شهرهای زواره و اردستان با خرید و نصب دو دستگاه پارچه بافی احیا شده است.
وی با اشاره به اتمام عملیات مرمت و بازسازی عمارت کاخ سرهنگ آباد اظهار داشت: اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کار مرمت و مقاوم سازی این بنای تاریخی را به تازگی به پایان رساند. آخرین قرارداد به مبلغ دو میلیارد و ۱۷۰میلیون ریال از محل اعتبارات ملی جذب شده و در مجموع عملیات مقاوم سازی ضلع غربی، اتاق ها، هشتی ورودی، ایجاد سقف ها و کاه گل پشت بام انجام شده و کار ایزولاسیون آن انجام و تیرهای چوبی سقف دوم هم نصب شده است.
سرپرست اداره میراث فرهنگی اردستان افزود: تا کنون از اعتبارهای دولتی مبلغ ۷ میلیارد ریال در این مجموعه هزینه و تعداد ۵ دوربین مدار بسته و چند دوربین مخفی هم در مجموعه نصب شده است.