سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
رییس حج پاسخ داد: چرا گوشت های قربانی حج به ایران برگردانده نشد؟

رییس حج پاسخ داد: چرا گوشت های قربانی حج به ایران برگردانده نشد؟

به گزارش تور مسافرتی رئیس سازمان حج و زیارت علت برنگردادن گوشت های قربانی حج به ایران را توضیح داد و اظهار داشت: انتقال گوشت های قربانی به کشور، مقرون به صرفه نبود.

به گزارش ایسنا، از بین ۸۸ هزار ایرانی که امسال به حج اعزام شدند، حدود ۸۶ هزار زائر ایرانی مناسک حج را به جا آوردند. رئیس سازمان حج اظهار داشت که ۸۶ هزار و ۵۰۰ رأس دام از جانب این زائران در حج قربانی شد. قبل از آغاز حج نماینده پیشین ولی فقیه در امور حج گفته بود که با عربستان رایزنی می کنند تا این گوشت ها امسال به ایران بازگردانده شود. گوشت های قربانی حج هر سال زیر نظر بانک توسعه اسلامی بین کشورهای محروم توزیع می شود.

رییس سازمان حج و زیارت همزمان با اجرای مراسم قربانی و ذبح دام در سرزمین منا و بعد از دیدار با رئیس بانک توسعه اسلامی آگاهی داد که گوشت قربانی حجاج ایرانی به همراه سایر گوشت های قربانی حجاج کشورهای اسلامی به ۲۷ کشور محروم ارسال می شود.

با عربستان مذاکره کردیم که گوشت های قربانی حج را به ایران برگردانیم. عده ای مخالفت کردند که این گوشت ها صدقه است و آیا ملت ایران آن قدر فقیر شده که می خواهید گوشت صدقه به آنها بدهید؟!علی رضا رشیدیان حالا با اختتام اعمال اصلی حج و بازگشت حجاج از منا به مکه با اشاره به این که ذبح گوسفندهای قربانی زائران ایرانی توسط ۶۴ ذابح ایرانی در کشتارگاه صنعتی «المعیصم» در مکه مکرمه با نظارت دقیق ناظران بعثه مقام معظم رهبری در ایام دهم و یازدهم ذی الحجه (۲۰ و ۲۱ مردادماه) صورت گرفت، درباره علت برگرداندن گوشت های قربانی حج به ایران توضیح داد: همان ابتدای پیگیری مباحث حج امسال، نظرمان را برای انتقال گوشت های قربانی به داخل کشور طرح کردیم و حین مذاکرات مربوط به حج قصد مذاکره در ارتباط با انتقال گوشت های قربانی به کشور را هم داشتیم اما عده ای که کم هم نبودند و سایت های مربوط با این قضیه مخالفت کردند با این عنوان که “این گوشت ها صدقه است و آیا ملت ما آنقدر فقیر شده می خواهید گوشت صدقه به آنها بدهید”.

وی اضافه کرد: به آنها توضیح دادیم که این گوشت ها با پول حجاح ایرانی خریداری و در بهترین و مقدس ترین سرزمین ها قربانی می شود و گوشتی خوب بوده و از بُعد برکت و تبرک به کشور منتقل و در اختیار قسمتی از خانواده ها قرار می گیرد اما زمانی که پیگیر مباحث اجرایی این قضیه بودیم، دامپزشکی تاکید داشت که این گوشت ها باید استانداردهای مربوط به این سازمان را داشته باشد و باید همه گوسفندها را پیش از ذبح معاینه و تایید کنند و پس از آن نیز بر مراحل ذبح و آماده کردن و فریز کردن و مراحل بعدی انتقال کاملا نظارت داشته باشند تا اجازه ورود آنرا به داخل مرزهای جمهوری اسلامی بدهد.

رییس سازمان حج و زیارت اظهار داشت: قسمتی از این کار را دنبال کردیم و با دامپزشکی به توافق هایی رسیدیم اما در بخش دوم که به سردخانه ها، تدارک کشتی سردخانه دار و اجاره آن برای انتقال گوشت از بندر جده به بندرعباس مربوط بود با مشکلاتی مواجه شدیم.

تدارک کشتی سردخانه دار برای انتقال گوشت ها مشکل بود. انتقال با هواپیما هم مقرون به صرفه نبود. برای همین با بانک توسعه اسلامی توافق کردیم امسال هم گوشت ها به کشورهای محروم اسلامی فرستاد شود وی اضافه کرد: سوژه کشتی سردخانه دار حل نشد و انتقال این گوشت ها با هواپیما هم به هیج وجه مقرون به صرفه نبود. با عنایت به این شرایط وقتی دیدیم امکان انتقال گوشت های قربانی امسال به کشور میسر نیست، به ناچار در نشستی با رئیس بانک توسعه اسلامی به وی اعلام کردیم طبق روال سنوات گذشته، گوشت را با هماهنگی جمهوری اسلامی ایران به کشورهای محروم اسلامی بفرستند.

رشیدیان با بیان این که از مدافعان انتقال گوشت های قربانی زائران ایرانی به داخل کشور است، اظهار نمود: حجاج همه کشورها امسال در مجموع دو میلیون و ۵۰۰ هزار رأس گوسفند قربانی کردند که یک ثروت بیکران برای مسلمانان است و حیف است چنین ثروت بزرگی هدر برود. باید تلاش نماییم از این ثروت عظیم استفاده درست و مناسبی شود.

منبع: