سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
جنگنده های آمریکایی و داعشی در تهران

جنگنده های آمریکایی و داعشی در تهران

تور مسافرتی: «فوق العاده است. اگر در تهران هستید، آنرا ببینید.» «مکان جالبی است، تجهیزات نظامی زیادی را می بینید.» «این موزه زمینه تفسیر ایران از عصری پر از فاجعه و جنگ را فراهم نموده است. مکان بسیار مناسب برای بازدید است.»
این ها نظر برخی گردشگران از استرالیا، روسیه و سنگاپور است که موزه «انقلاب اسلامی و دفاع مقدس» تهران را یکی از بهترین بخش های سفرشان در ایران توصیف کرده اند، موزه ای که ادوات نظامی در دفاع مقدس را به معرض نمایش گذاشته و تاریخ انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی هشت ساله را با مدیاهای متنوع روایت کرده و حالا دامنه نمایش را به جنگ داعش کشانده است.
به گزارش ایسنا، موزه «انقلاب اسلامی و دفاع مقدس» یا «جنگ» با آن که جزو مدرن و مجهزترین موزه های منطقه ای قلمداد می شود اما در رده ی پربازدیدکننده ترین موزه های ایران یا حتی تهران قرار ندارد.
موزه جنگ ایران در اراضی عباس آباد تهران واقع شده و دسترسی به آن بوسیله ایستگاه مترو «حقانی» امکان دارد. موزه در کنار مجموعه باغ کتاب تهران، کتابخانه ملی ایران، باغ هنر، مصلی تهران و پل طبیعت قرار دارد.
محوطه موزه بسیار وسیع است طوری که ادوات نظامی و جنگی به اندازه جنگنده های هوایی، تانک و موشک در بین گونه های متنوعی از گیاهان مستقر شده است و با استفاده از تکنولوژی های دیجیتال تلاش شده مفاهیم تاریخ انقلاب اسلام و دفاع مقدس انتقال داده شود. موزه راهنماهایی مسلط به زبان انگلیسی و عربی هم دارد.
مسجد خرمشهر که نماد مقاومت و آزادی است ورودی موزه است. در محوطه ی سبز موزه که تالاب ها و مرداب های مناطق جنوبی ایران نماسازی شده و جنگنده ها، تانک ها و توپ های محصول کشور آمریکا، روسیه، چین، کره شمالی و انگلستان که در جنگ هشت ساله با عراق استفاده می شد و بعضی از ان ها جزو غنائم ایران از جنگ است، نمایش داده شده است.

بخشی از فضای بیرونی موزه به شهدای انرژی هسته ای اختصاص داده شده است. اتومبیل های منفجر شده آنها به همراه شناسنامه ای از شهدای هسته ای نمایش داده شده است.
در سمت دیگر محوطه که غنائمی از داعش مستقر شده مقرر است نمایشگاه «پایان داعش» برپا شود. اتومبیل های منهدم شده با آرایشی جنگی که صحنه ای از تجاوز خانمان برانداز در سوریه و عراق به تصویر می کشند.

نمونه ای از موشک های ساخته شده در ده های اخیر در سوی دیگر محوطه ایستاده اند. علی اصغر جعفری ـ مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ـ آگاهی داده که در هفته دفاع مقدس، نمایشگاه «شکار کرکس ها» با نمایش انواع پهپادهای شکار شده آمریکا همچون آر کیو ۱۷۰ و گلوبال هاوک به همراه سامانه «سوم خرداد» که این پهپاد را سرنگون کرد و به تهران منتقل شده، برگزار می گردد.

مجموع وقایع دوران انقلاب اسلامی و جنگ ایران و عراق همین طور تاریخ روابط ایران با کشورهای خاورمیانه و غرب در عصر معاصر را می توان در داخل ساختمان موزه مشاهده کرد.
با ورود به ساختمان موزه، بازدیدکننده وارد تونل زمان می شود و به روزهای قبل از انقلاب می رود و پس از سال ۱۳۵۷، وارد روزگاری می شود که نقشه جنگ عراق با ایران کشیده شد. اتاق شبیه سازی بمباران، بازسازی پالایشگاه آبادان، کلاس های درس آوار شده، سنگرهای مناطق گرمسیری و سردسیری، مسیر مین گذاری شده، سالن عملیات ها و اسناد پشت جبهه و سمبل های شهادت جزئیات دیگری از این تالارهاست که اهتمام کرده گوشه ای از فجایع و آثار جنگ ایران و عراق و تحولات سیاسی ایران را در نیم قرن به نمایش بگذارد.

دیدن موزه جنگ یا همان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بیشتر از دو ساعت زمان می برد و قیمت بلیت آن درحال حاضر برای هر نفر ۱۲ هزار تومان است.

در تاریخچه موزه هم آمده که بزرگ ترین موزه جنگ جهان اسلام و مدرن ترین موزه غرب آسیا است. طراحی موزه در مسابقه ای که ۲۵۰ گروه در آن شرکت کرده بودند، انتخاب گردید و موزه در سال ۱۳۹۱ راه اندازی شد و سال ۱۳۹۵ نام آن «موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس» شد.

خودروهای متعلق به گروه داعش انتقال یافته از سوریه

منبع: