سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
در گزارش تور مسافرتی تأکید شد: پرونده شهرک تاریخی ماسوله برای نماینده یونسکو تشریح شد

در گزارش تور مسافرتی تأکید شد: پرونده شهرک تاریخی ماسوله برای نماینده یونسکو تشریح شد

به گزارش تور مسافرتی مدیرکل میراث فرهنگی گیلان با اشاره به اینکه پرونده شهرک تاریخی ماسوله برای نماینده یونسکو به صورت کامل تشریح شده است، اظهار داشت: مردم مطمئن باشند در ثبت جهانی ماسوله کوتاهی نمی نماییم.

به گزارش تور مسافرتی به نقل از مهر، «ثبت منطقه هورامان کردستان بجای ماسوله گیلان» خبر همینقدر کوتاه اما برای مردم استان گیلان خصوصاً شهرستان فومن نگران کننده بود. این خبر که از عصر روز گذشته در فضای مجازی شهرستان فومن دست به دست میشد سبب نگرانی مردم این منطقه برای از دست رفتن فرصت ثبت جهانی اثر شهرک تاریخی ماسوله شد.
در متن این خبر به نقل از یک منبع مطلع آمده بود: باوجود تمامی تلاش ها برای حضور «یوکایو کیلتو» مشاور ارشد یونسکو برای بازدید از منطقه توریستی و تاریخی ماسوله، متاسفانه بدلیل عدم اطلاع استاندار گیلان وی به استان گیلان بازگشت نخواهد کرد.
بر همین اساس تصمیم گرفتیم تا صحت و سقم ماجرا را از مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان جویا شویم که شهرود امیرانتخابی با رد این مساله در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار نمود: «یوکایو کیلتو» مشاور ارشد یونسکو تنها از منطقه هورامان بازدید کرده اند.
وی با اشاره به اینکه مقرر شده بود که وی از ماسوله نیز دیدن کند، اضافه کرد: حتی اداره کل میراث فرهنگی استان گیلان تمامی هزینه های این حضور را به سبب اهمیت سوژه برای مردم این استان متقبل شده بود.
امیرانتخابی با اشاره به اینکه متاسفانه ایشان در کردستان گرفتار کسالت شده و از وضعیت جسمانی مناسبی برخوردار نبودند، اظهار داشت: روز گذشته ما در این منطقه با ایشان ملاقاتی داشته و گزارش کاملی از وضعیت و اقدامات صورت گرفته برای ثبت جهانی شهرک تاریخی ماسوله ارائه کردیم که وی قول مساعدی برای بازدید از این منطقه در مسافرت بعدی داد.
سفر نماینده یونسکو به ماسوله در ژانویه
وی در ادامه با اشاره به اینکه امسال تنها پرونده کاروانسراها از جانب ایران برای ثبت جهانی مطرح گردیده است، اشاره کرد: میراث فرهنگی استان گیلان پرونده کاملی در این زمینه آماده کرده این درحالی است که در استان کردستان تنها همه مسئولان به اجماع رسیده اند و اتفاق نظر برای این مهم دارند.
مدیرکل میراث فرهنگی گیلان از جلسه با استاندار جدید استان آگاهی داد و اظهار داشت: دکتر زارع قول مساعد برای رفع موانع موجود بر سر راه این پرونده داده اند.
وی با تاکید بر اینکه شهروندان گیلانی خصوصاً مردم شهرستان فومن مطمئن باشند که ما تمام تلاش خودرا برای ثبت جهانی ماسوله انجام خواهیم داد، اضافه کرد: آقای یوکایو کیلتو برای سفر در ماه ژانویه به استان گیلان و شهرستان فومن قول مساعد داده اند.
امیرانتخابی با اشاره به اینکه با تشریح پرونده و سایت ماسوله برای کیلتو، وی وضعیت پرونده را خیلی خوب ارزیابی کرد و چند نکته کلیدی برای ثبت جهانی نیز گوش زد کردند که به دنبال انجام آن موارد هستیم.
وی افزود: دستاورد این جلسه کمتر از بازدید از شهرک تاریخی ماسوله نبوده است.

منبع: