سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی ایران: بلیت فروشی پروازهای اربعین ایراد دارد

رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی ایران: بلیت فروشی پروازهای اربعین ایراد دارد

به گزارش تور مسافرتی رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی ایران با انتقاد به شیوه بلیت فروشی پروازهای اربعین، اظهار داشت: بلیت پرواز اربعین، کمیاب و دسترسی مردم عادی برای خرید این بلیت ها سخت شده است.
حرمت الله رفیعی به ایسنا اظهار داشت: معتقدم نرخی که برای پرواز اربعین تعیین کرده اند؛ مبلغ دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان گران است. پیش از این نرخ گذاری، قیمت بلیت دو طرفه اربعین حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بود. جدا از این اقدام، بلیت پروازها فقط در اختیار چند آژانس چارترکننده قرار گرفته است، حتی منِ آژانس دار نمی توانم این بلیت را راحت تهیه کنم، چه برسد به مردم عادی.
وی ادامه داد: در جلسه ای که قبل از اربعین در سازمان هواپیمایی برگزار شد، قرار شد فروش بلیت پروازها با آژانس های دارای مجوز و سایت شرکت های هواپیمایی باشد و سایت های فروش آنلاین در بازه اربعین محدود شوند. طبق صحبت ها قرار بود این فروش توسط حدود سه هزار آژانس مسافرتی و خدمات هوایی صورت گیرد. حالا درست است که در سایت های اینترنتی فروش آنلاین نداریم، اما به همه آژانس های هوایی هم اجازه فروش بلیت پروازهای اربعین داده نشد.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا مصوب شده بود همه آژانس های مسافرتی و هوایی (دارنده مجوز بند الف) فروش بلیت پروازهای اربعین را انجام دهند و یا این امکان فقط به یکسری آژانس و شرکت های هواپیمایی داده شد؟ اظهار داشت: طبق صحبتی که در جلسات سازمان هواپیمایی شده بود قرار شد آژانس های مجاز فروش داشته باشند اما حالا فقط یکسری آژانس چارترکننده این امکان را دارند. ما اعتراض های زیادی از مردم دریافت کرده ایم که بلیت پرواز اربعین را نتوانسته اند از این آژانس های محدود تهیه کنند.
مقصود اسعدی سامانی ـ دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی ـ قبلا اظهار داشته بود: فروش بلیت پروازهای اربعین فقط بوسیله آژانس های مجاز و سایت شرکت های هواپیمایی امکان پذیر است و سایت های اینترنتی مجوز فروش پروازهای اربعین ندارند.
سازمان هواپیمایی کشوری اوایل مهرماه لیستی از ۱۷ نماینده رسمی فروش بلیت پروازهای اربعین را منتشر نموده است. بلیت پرواز اربعین نیز حضوری و به تعداد محدود و در صورت داشتن اصل کارت ملی، اصل پاسپورت و کپی آن فروخته می شود. این دفاتر فروش در شهرهای تهران، اصفهان و مشهد مستقراند که با عنایت به فروش حضوری، خارج از دسترس ساکنان همه شهرها هستند.
درحال حاضر «بلیت رفت» تا نجف که در اختیار بعضی از این آژانس ها قرار دارد، با قیمت مصوب (یک میلیون و یکصدهزار تومان) و از تاریخ ۲۴ مهرماه در دسترس می باشد، اما بلیت «پرواز برگشت» به نرخ مصوب، نایاب شده است.
بگفته این آژانس ها ظرفیت پروازهای برگشت تا اختتام مهرماه تکمیل شده و برگشت زائرانی که الان برای خرید بلیت اقدام نمایند به آبان ماه موکول می شود که قیمت آن از محدوده نرخ مصوب نیز خارج شده و طبق اطلاعات آژانس های فروشنده، نرخ آن در یک مسیر به یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می رسد. با این حساب هم اینک هر شخصی موفق شود بلیت رفت و برگشت عراق را تهیه نماید قیمت آن به مرز سه میلیون تومان می رسد.
از سویی در سایت های شرکت های هواپیمایی از یک هفته پیش، برای پروازهای این مسیر در رفت و برگشت «ظرفیت تکمیل» اعلام شده است. تنها تاریخ آزاد برای خرید بلیت پرواز اربعین در بعضی از این شرکت ها ۲۷ مهرماه ـ روز اربعین ـ است و ظرفیت پروازهای برگشت از چهارم آبان ماه برای فروش باز شده است.

منبع: