سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
گزارش مهر کتیبه گورستان دارالسلام شیراز غیب شد

گزارش مهر کتیبه گورستان دارالسلام شیراز غیب شد

تور مسافرتی: کتیبه سقاخانه گورستان تاریخی دارالسلام شیراز مربوط به سال ۱۲۸۴ هجری قمری غیب شده و شهرداری بعنوان متولی این گورستان پاسخی به این مساله نداده است.

خبرگزاری مهر – گروه استان ها: برمبنای اسناد و پژوهش های موجود، در شیراز سابقا گورستان های وسیع و مهم وجود داشته است که در آنها دانشمندان و عرفای بسیاری مدفون بودند.
گورستان های مهم شیراز در کتاب «شدالازار» تالیف «ملین الدین ابوالقاسم جنید شیرازی»، قبرستان شیخ کبیر، قبرستان باهلیه، قبرستان دارالسلام، قبرستان ام کلثوم و شیرویه، قبرستان باغ نو، قبرستان جامع عتیق و قبرستان مصلی هستند.
گورستان دارالسلام افزون بر اهمیت تاریخی، فرهنگی و مذهبی، انبوهی از نقش و نگاره و خوشنویسی های ممتاز از سده های اول هجری تا عصر حاضر را به مانند موزه ای بزرگ در دل خود جای داده است.
این گورستان بعنوان یکی از قدیمی ترین آرامستان های جهان به شمار می رود؛ این قبرستان با قرار گرفتن در میانه بلوار سیبویه حالا در وسط شهر شیراز واقع شده و محل دفن خیلی از بزرگان، عرفا، علما، پژوهشگران و تاثیرگذاران فرهنگی، مذهبی و اجتماعی شیراز و استان فارس است.
یکی از معروف ترین آثار باقیمانده در گورستان دارالسلام شیراز اثری معروف به چهارطاقی دارالسلام است که به شماره ۴۵۱۷ در تاریخ ۱۳۸۰/۱۰/۱۱ در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است؛ خلق چنین اثر زیبایی درست در مرکز گورستان جالب توجه می کند؛ این چهارطاقی یک آرامگاه خانوادگی است.
گورستانی که دستخوش لطمه های جدی است
در سال های اخیر این گورستان تاریخی دستخوش لطمه های جدی شده است و در مواردی افزون بر تخریب، گرفتار آتش سوزی شده است و اینک در تازه ترین رویداد یکی از کتیبه های این مکان مفقود گردید.

درپی این رویداد مدیرکل میراث فرهنگی فارس در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه این گورستان تاریخی ثبت ملی است، در عین حال مسئولیت حفظ و مرمت آنرا متوجه شهرداری شیراز دانست.
مصیب امیری با اشاره به اینکه مرمت و بازسازی دارالسلام طی تفاهم نامه ای به شهرداری شیراز و سازمان آرامستان ها مربوط می شود، اضافه کرد: مسئولیت های این گورستان تاریخی با میراث فرهنگی نیست.
در این رابطه یک منبع مطلع که خبر مفقود شدن کتیبه فوق را که متعلق به دوره قاجار است به خبرنگار مهر داد، اظهار داشت: معمولا مسئولیت حفظ و امنیت اماکن تاریخی با یگان حفاظت میراث فرهنگی است و چنانچه سرقتی روی داده باشد یگان حفاظت باید پاسخگو باشد.
مسئولیت گورستان تاریخی دارالسلام متوجه شهرداری است
وی درعین حال با اشاره به اینکه با عنایت به اینکه مسئولیت گورستان تاریخی دارالسلام متوجه شهرداری است، اعلام نمود: از آنجائیکه این گورستان ثبت ملی شده است، بنابر این یگان حفاظت میراث فرهنگی نیز مسئول حفظ و امنیت این مکان تاریخی است.
این منبع مطلع در ادامه پیرامون حفظ و نگهداری این گورستان، اظهار داشت: تنها راه حفظ این مکان تاریخی، احیا آن است و چنانچه زندگی در دارالسلام بازآفرینی نشود و در چرخه مردمی شدن قرار نگیرد در جذب توریست موفق نخواهد بود.
تماس های بی پاسخ مدیر آرامستان های شیراز
در پی تماسهای مکرر خبرنگار مهر با مدیر آرامستان های شیراز، علیرضا چراغی از پاسخگویی در این رابطه سر باز زد.
این درحالیست که ظهر پنجشنبه ۲۸ شهریورماه، جلسه ای با سوژه بررسی احیای آرامستان دارالسلام در دفتر معاون عمرانی استاندار فارس تشکیل شده است که در این نشست افزون بر معاونین و مشاورین استاندار، چراغی و گشتاسبی راد مدیران سازمان آرامستان ها و سازمان فرهنگی شهرداری شیراز و همین طور امیری مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری و نماینده اداره اوقاف حضور داشتند.
مدیر عامل سازمان آرامستانها هدف از این نشست را رفع مشکلات عمده و اساسی دارالسلام عنوان نمود و از استانداری بعنوان مرجع ذیصلاح نظارتی خواست تا اولویت بندی مسائل را در حل این موانع لحاظ کرده و طرفین را ملزم به رعایت توافق کنند.
شهرداری شیراز خواهان حق انتفاع از گورستان دارالسلام
چراغی با بیان مقدمه ای درباب این آرامستان، برگترین مانع در پیشرفت پروژه را عدم واگذاری زمین دارالسلام و عدم صدور مجوز بهره برداری و حق انتفاع به شهرداری عنوان نمود. جای خالی کتیبه
بر اساس این گزارش، چراغی اظهار داشت: مابه طور واضح و کامل اعلام کردیم که چه از لحاظ فنی و تخصصی و چه از نظر مالی و اعتباری، توانایی انجام کار را داریم و درخواست ما از استانداری، کمک به حل موضوع، با رعایت اولویت های عنوان شده می باشد.
یگان حفاظت: مسئولیت با شهرداری است
در پی مفقود شدن کتیبه سقاخانه گورستان تاریخی دارالسلام شیراز، فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی فارس به خبرنگار مهر، اظهار داشت: چنانچه این کتیبه به سرقت رفته باشد با عنایت به اینکه حفاظت دارالسلام با شهرداری است، مسئولیت آن هم با مسئولان این نهاد است.
سرهنگ محمدرضا بهمنی نژاد با اشاره به اینکه حفاظت باغ ارم که ثبت جهانی است برعهده دانشگاه شیراز است، اضافه کرد: حفاظت بعضی از اماکن تاریخی که در اختیار بخش خصوصی و دستگاه هایی غیر از میراث فرهنگی است برعهده این یگان نیست.
وی در عین حال با بیان اینکه قبل از آغاز بازسازی و مرمت گورستان دارالسلام توسط شهرداری یگان حفاظت نیروی مستقر در این مکان تاریخی داشت، اشاره کرد: با آغاز پروژه بازسازی توسط شهرداری شیراز که به شکل شبانه روزی انجام گرفت مسئولیت حفاظت نیز بر عهده نیروهای شهرداری قرار گرفت.
سرهنگ بهمنی نژاد در ادامه اشاره کرد: از آنجائیکه مسئولیت مرمت و در عین حال حفاظت با شهرداری است، بنابر این چنانچه این کتیبه سرقت شده باشد، مسئولیت آن با این نهاد است.
وی، یادآوری کرد که یگان حفاظت میراث فرهنگی فارس با این وجود جهت در امتداد وظایف خود جهت سرکشی و پی گیری ها به این مکان تاریخی سرکشی می کند.
گورستان دارالسلم شیراز معروف به دارالسلام یکی از قدیمی ترین آرامستان های جهان است که اولین قبری که در آن قرار گرفته به سال ۲۴ هجری در زمان حیات پیامبراکرم(ص) باز می گردد.
براساس آمار موجود اولین قبری که در دارالسلم شیراز قرار گرفته به سال ۲۴ هجری در زمان حیات پیامبراکرم(ص) باز می گردد و این قبرستان جزء سه قبرستان قدیمی جهان شمرده می شود حتی برخی بر این معتقدند که سابقه این مکان به پیش از اسلام می رسد.

منبع: