سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
نخستین پارک فضایی کشور در جزیره قشم ایجاد می شود

نخستین پارک فضایی کشور در جزیره قشم ایجاد می شود

تور مسافرتی: تفاهم نامه همکاری میان سازمان فضایی ایران و سازمان منطقه آزاد قشم با هدف ایجاد طرح منطقه گردشگری فضایی (پارک موضوعی فضا پایه) در جزیره قشم به امضا رسید.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، این تفاهم نامه با رویکرد ایجاد طرح منطقه گردشگری فضایی و بعنوان اولین پارک فضایی کشور در قشم با حضور مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران و حمیدرضا مومنی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در تهران به امضا رسید.
بر طبق این تفاهم نامه، از ظرفیت های گردشگری منطقه آزاد قشم شامل ظرفیت های طبیعی موجود در دره ستارگان و آسمان مناسب این جزیره در هنگام شب برای مقصد گردشگری داخلی و خارجی و منطقه گردشگری فضایی، در سه فاز، تعریف، جانمایی و برنامه ریزی می شود.
طبق این تفاهم نامه، دو طرف در زمینه طراحی کلان و راهبردی تدوین برنامه گردشگری فضایی، مطالعات پیش امکان سنجی و ارائه تجربیات کشورهای دیگر به متقاضیان سرمایه گذاری این طرح در جزیره قشم کمک خواهند کرد.
برگزاری برنامه های کارشناسی و تعیین محتوای علمی با عنایت به جذابیت حوزه فضا برای توریست و تورهای تخصصی و همین طور حضور کارشناسان علمی و استقرار تلسکوپ در مکان هایی مانند دره ستارگان خصوصاً در موقعیت های زمانی خاص هم از دیگر مفاد این تفاهم نامه است.
جزیره قشم ظرفیت های بسیار زیادی در حوزه های مختلف دارد و موقعیت مکانی این منطقه در کشور باعث شده تا یکی از مراکز فضایی کشور در این جزیره استراتژیک خلیج فارس ایجاد شود.
جزیره قشم دارای پتانسیل های بسیاری است که می توان با استفاده از همین ظرفیت ها به رشد و شکوفایی هرچه بیشتر آن کمک کرد و سازمان فضایی ایران نیز برمبنای قابلیت های جغرافیایی این منطقه، این جزیره زیبا در جنوب کشور را برای ایجاد یکی از مراکز فضایی خود انتخاب نموده است.
مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی ایران در مراسم امضای این تفاهم نامه اظهار نمود: پارک های فضاپایه فرصتی است برای رونق گردشگری در حوزه توریسم و بستری را برای تحقیقات علمی پژوهشگران فراهم خواهدنمود که پیشرفت در هر دو ظرفیت بالقوه پارک های فضاپایه، سبب پیشرفت اقتصادی کشور خواهد شد.

براری اضافه کرد: به سبب جذابیت هایی که در فضا وجود دارد، همواره مورد توجه جامعه و مردم است، بطوریکه چند دهه گذشته مردم تلاش می کنند با اسرار خلقت و جذابیت های آسمان آشنا گردند. امروزه گردشگری با تم فضایی مورد توجه بیشتر کشورهای در حال توسعه قرار گرفته و کشور ما به واسطه آسمان پاک و جذابش و به سبب برخی زیرساخت های موجود مانند دره ستارگان قشم، ظرفیت این را دارد که بعنوان منطقه ای برای جذب توریست و گردشگر های خاص نجوم انتخاب گردد. امیدواریم با همکاری یکدیگر بتوانیم این بسترسازی را برای جذب گردشگر و علاقه مندان به آسمان و نجوم فراهم کنید تا فرصتی برای رونق اقتصادی و گردشگری ایجاد شود.

رئیس سازمان فضایی ایران اضافه کرد: ذکر بیشتر از ۲۲۰ آیه در قرآن کریم درباب اهمیت شناخت اسرار و عظمت آفرینش نشان دهنده اهمیت این مساله است و در بند اول از فصل پنجم سند جامع توسعه هوافضای ایران نیز بر شناخت عظمت و نظم حاکم بر جهان و آسمان و پی بردن به حکمت و قدرت خالق جهانیان بوسیله گسترش و ترویج علوم و فناوری های فضایی تاکید گردیده است.

وی افزود: بر همین مبنا و در امتداد ارتقای ترویج و آموزش این مبانی، در سری برنامه های هفته جهانی فضا، تفاهم نامه همکاری با سازمان منطقه آزاد قشم به امضا رسید تا با ارائه مشاوره های علمی و تخصصی و بهره مندی از مناطق بکر و منحصر به فرد این جزیره بتوانیم گامی اجرایی در این راه برداریم.

براری اظهار داشت: پارک های موضوعی و گردشگاه های فضایی از یک طرف می تواند فرصت و بستر مناسبی برای آشنایی هر چه بیشتر با عظمت و اسرار خلقت و معرفی فناوری فضایی و از سویی دیگر ایجاد رونق اقتصادی منطقه باشد، این پارک ها با ارائه مشاوره تخصصی و کارشناسی سازمان فضایی و همکاری منطقه آزاد قشم و جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی راه اندازی خواهد شد.

حمیدرضا مومنی، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم نیز اظهار نمود: از طرف سازمان فضایی به ما پیشنهاد شد تا در قشم اقداماتی در حوزه گردشگری فضاپایه صورت گیرد. کارهای اجرایی و توافقات اولیه انجام شده است و امروز برای نهایی کردن این تفاهم نامه دور هم جمع شده ایم.

وی ادامه داد: ژئوپارک های ما گردشگر های قابل توجهی دارند و در سبد ما این تکامل اتفاق می افتد و می توانیم ادعا نماییم در حوزه گردشگری علمی و تحقیقاتی بتواند برای کشورهای اطراف منشاء اثر شود.

مومنی اشاره کرد: پیش بینی کردیم طی یک سال به نتیجه برسیم. فاز اول کارهای عمرانی است و بخش دوم به تجهیزات و امکانات مورد نیاز بر می گردد. سرمایه گذاری اولیه با بودجه ۱۰ میلیارد تومانی از طرف منطقه آزاد قشم تامین شده و برای فاز بعدی به بودجه تا سقف ۸۰ میلیارد تومان نیاز است که از توان بخش خصوصی استفاده خواهیم کرد. مذاکرات اولیه انجام شده و به نتیجه خواهد رسید.

منبع: