سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
مهدی اخوت: تخریب خانه سپانلو حقیقت ندارد

مهدی اخوت: تخریب خانه سپانلو حقیقت ندارد

به گزارش تور مسافرتی وصی و دوست محمدعلی سپانلو با بیان این که تخریب خانه این شاعر فقید که ثبت ملی هم شده حقیقت ندارد، می گوید: اگر کسی بخواهد این خانه را تخریب کند باید به من و ورثه اش رجوع کند، اما تابحال کسی به من رجوع نکرده است.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، بیژن اشتری – مترجم – در صفحه شخصی خود خبری با سوژه تخریب خانه سپانلو گذاشته بود: «امروز شنیدم خانه محمدعلی سپانلو را می خواهند تخریب کنند و جایش خانه ای چندطبقه بسازند. من این خانه را دوست دارم و حتی چند شبی هم در آن خوابیده ام و خاطرات خوبی هم از آن در ذهنم باقی مانده است. سپانلو برای حدود نیم قرن در این خانه، در انتهای کوچه بن بستی در خیابان جمالزاده زندگی کرد و خانه اش همیشه محل دورهمی های دوستان و آشنایان بود… امیدوارم این خانه که همه بزرگان ادب این مملکت خاطره ها از آن دارند همیشه پابرجا بماند.»
اما مهدی اخوت – وصی و دوست این شاعر و مترجم – که در خانه محمدعلی سپانلو زندگی می کند با تکذیب خبر تخریب خانه او که در سال ۸۲ به ثبت ملی رسیده است، به ایسنا اظهار داشت: چنین موضوعی حقیقت ندارد. محمدعلی قسمتی از این خانه را به من بخشیده و بخشی هم برای ورثه است. اگر کسی بخواهد خانه را تخریب کند باید به من و ورثه اش بازگشت کند و خانه باید انحصار وراثت شود. اما تا حالا کسی به من بازگشت نکرده است.
او درباره قدمت این خانه نیز اظهار داشت: سپانلو این خانه را سال ۴۸ یا ۴۹ خردیداری کرد و از زمان خرید این خانه حدود ۵۰ سال می گذرد. پیش از او هم کسی در این خانه زندگی می کرده است. می توانم بگویم قدمت این خانه حداقل ۶۰ سال است و به زمان پهلوی دوم متعلق می باشد.
اخوت درباره این که آیا این خانه به تعمیرات نیاز دارد، اظهار داشت: تا جایی که از دست من برمی آید تعمیرات را انجام می دهم. ظاهرا خانه هایی که ثبت شده اند این امکان برای شان وجود دارد تا قسمتی از هزینه های تعمیرات شان را از سازمان میراث فرهنگی بگیرند، ولی من تابحال برای گرفتن هزینه به میراث بازگشت نکرده ام.