سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد آغاز مسکن ملی در بافت های فرسوده

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد آغاز مسکن ملی در بافت های فرسوده

به گزارش تور مسافرتی معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این که طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن در پنج شهر محدوده هدف بازآفرینی شروع شده و در سایر مناطق نیز در مراحل مختلف از انتخاب شریک و امضای قرارداد است، اظهار داشت: بازده سرمایه گذاری را برای سازندگان تضمین می نماییم.
سید محمد پژمان در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن در بافت های ناکارآمد شروع شده است. الان عملیات آماده سازی در شهرهایی همچون چابهار، زاهدان، اهواز، خرم آباد و مشهد شروع شده که در مشهد پیشرفت کار بسیار بالاست و به حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد می رسد. بطور کلی در آینده نزدیک ۲۵ هزار واحد را آغاز می نماییم.
وی ادامه داد: برخی از طرح های نوسازی و بهسازی در بافت های ناکارآمد در شرف اقدامات قانونی برای انتخاب شریک، فراخوان و امضای قرارداد است. نوع عملکرد در این محدوده ها نیز متفاوت خواهد بود. مثلا در خرم آباد برای کسانی که در حریم رودخانه بودند از سازمان ملی زمین و مسکن، زمین گرفتیم و آنها را جابه جا کردیم. در اهواز در محله منبع آب باید جابه جا شوند؛ برای اینکه روی ارتفاع و شیب تند قرار دارند و امکان نگه داشتن نیست. در زاهدان و چابهار پس از آماده سازی، مختصر جابه جایی داریم ولی عموما در نقطه راه اندازی می شوند. نوسازی بافت فرسوده مشهد در قلب بافت انجام می شود که جابه جایی قطعی یا موقت برای راه اندازی خواهیم داشت.
منافع سرمایه گذاران در قراردادها لحاظ شده است
معاون وزیر راه و شهرسازی درباره مشوق هایی که به سازندگان در بافت های ناکارآمد ارائه می شود اظهار داشت: قراردادهای مشارکتی که آماده کرده ایم بسیار پیشرفته، روان و با لحاظ منافع سرمایه گذار و شریک است. به کسانی که در بازده سرمایه تردید دارند تضمین می دهیم. اگر سازندگان نتوانستند واحدها را با شرایط مناسب بفروشند ما با فرض میزان سرمایه گذاری که انجام داده واحدها را برمی داریم و از اراضی مرغوب جایگزین به آنها واگذار می نماییم. یا بخشی را نقدینگی و بخش دیگر را زمین می دهیم. ترکیبات مختلفی را مدنظر داریم که دغدغه ها را به حداقل برسانیم.
پژمان با بیان این که تسهیلات ساخت در بافت های ناکارآمد به ۱۰۰ میلیون تومان رسیده است، خاطرنشان کرد: بانک مسکن شرایط را بطور کلی اصلاح کرد و تسهیلات را تا ۱۰۰ میلیون تومان رساند. فقط مساله این است که با محدودیت هایی در یارانه تسهیلات مواجهیم و هنوز نتوانسته ایم دوره شروع اقساطی را مشمول یارانه نماییم. پس تسهیلات با نرخ ۱۸ درصد قابل پرداخت می باشد.
انتخاب مشاور خارجی برای نوع برخورد در بافت های تاریخی
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران هم چنین با بیان این خبر که یک مشاور خارجی اعلام نموده برای نوع مواجهه با بافت های تاریخی ایران برنامه دارد اظهار داشت: برای نخستین بار مقرر است در چارچوب یک همکاری سه جانبه با میراث فرهنگی و یک مشاور خارجی در شیراز یک مدل و فرمول برخورد با بافت ها را بسنجیم تا اگر موفقیت آمیز بود در سایر مناطق نیز اجرایی شود.
پژمان افزود: تا امروز نوع برخورد با بافت های تاریخی مقداری سختگیرانه بوده و این تلقی وجود داشته که یا بافت ها را دست نزنیم یا بسیار جزئی مداخله نماییم. این برای ساکنان و سرمایه گذاران خیلی جذابیت ندارد. شاید به شکل محدود در موضوعات گردشگری، رستوران، کافی شاپ و غیره عمل کرده باشیم اما این نمی تواند جوابگوی رونق محدوده بافت ها باشد. مشاور خارجی می گوید ما برای جزء جزء این محدوده ها برنامه داریم که اگر نتایجش قابل تعمیم باشد می توانیم بافت های تاریخی را با کمترین مداخله به قابلیت هایی برسانیم که هم ساکنین راضی باشند و هم رونق به این محدوده ها داده شود. روز چهارشنبه مقرر است این مطالعه را بررسی نماییم.

منبع: