سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
با ثبت اطلاعات ۲۷۰ هنرمند صورت گرفت راه اندازی بانک اطلاعات هنرمندان هنرهای سنتی

با ثبت اطلاعات ۲۷۰ هنرمند صورت گرفت راه اندازی بانک اطلاعات هنرمندان هنرهای سنتی

به گزارش تور مسافرتی بانک اطلاعات هنرمندان با هدف ارتقا سطح مهارت های تخصصی در حوزه هنرهای سنتی توسط گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، راه اندازی و اطلاعات مربوط به هنرمندان به ثبت رسید.

به گزارش تور مسافرتی به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سید عبدالمجیدشریف زاده رئیس گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه امروز «سه شنبه » با بیان این خبر اظهار داشت: این بانک به شناسایی، ثبت و ضبط آثار و شرح احوال هنرمندان به منظور اشاعه فنون تجربی و سنتی آنان بصورت علمی پرداخته است.
وی لزوم راه اندازی این بانک اطلاعاتی را کمبود منابع مکتوب و همین طور عدم جمع آوری مدون اطلاعات تصویری و شفاهی در خیلی از رشته های هنرهای سنتی دانست که با راه اندازی بانک اطلاعات می توان تا حدودی این کمبودها را مرتفع ساخت.
شریف زاده با مهم برشمردن پژوهش و شناسایی دانش تجربی و غیرمکتوب که در چارچوب روش استاد- شاگردی و بعنوان گنجینه ای از نیاکان گذشته به ارث رسیده، بر اهمیت مسئولیت خطیر امروز مسئولین هنری و فرهنگی برای انتقال این میراث گرانقدر به نسل آینده اصرار کرد.
او اضافه کرد: با توجه به این مهم جمع آوری و حفظ و ثبت هنرهای فراموش شده ای که اغلب توسط هنرمندان گمنام خلق شده می تواند به حیات، صیانت و هویت ملی و ایرانی این هنرهای متعالی و انتقال آن کمک شایانی کند.
شریف زاده در بخش دیگری از سخنانش با تاکید براهداف بیان شده توضیحاتی را درباب روند و چگونگی جمع آوری و ثبت سیستمی اطلاعات هنرمندان به صورت سیستمی ارائه کرد و اظهار داشت: به سبب پراکندگی اطلاعات، در گام نخست مبادرت به طراحی و تدوین دستورالعمل و فرم مشخصات هنرمندان در کل کشور شد و با ارسال آن به ادارات کل استان ها و همکاری کارشناسان، اطلاعات مقدماتی مربوط به هنرمندان و ۵ رشته اصلی هنرهای سنتی شامل(معماری سنتی و تزئینات وابسته به آن، کتاب آرایی و نگارگری، کتابت و خوشنویسی، موسیقی مقامی و نواحی، نمایش های سنتی و آیینی) و هنرهای صناعی (نساجی سنتی، صنایع وآرایه های فلزی، صنایع وآرایه های چوبی و… ) جمع آوری شد.
او اضافه کرد: تعداد کثیری از هنرمندان سال های متمادی بصورت تخصصی در رشته های فاخر و ماندگار همچون نگارگری، سفال و… مشغول به فعالیت و خلق آثار بی بدیل هنری هستند و بانک اطلاعات گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه که از شروع سال ۱۳۹۶ شروع به فعالیت نموده توانسته ۴۱۰ هنرمند برجسته را در سراسر کشور شناسایی کند که در این قالب اطلاعات مربوط به ۱۶۵ نفر از استان تهران، ۸۴ نفر ازاستان اصفهان و ۲۱ نفر از استان مازندران در این بانک ثبت شده است.
وی درانتها اضافه کرد: مصمم هستیم تا آخر سال ۱۳۹۸ نسبت به شناسایی و ثبت اطلاعات ۵۰ نفر هنرمند دیگر در حوزه هنرهای سنتی و اضافه کردن آن دراین بانک اطلاعاتی اقدام نماییم.