سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
توسط مدیران پایگاهها میراث فرهنگی بیان شد؛ چند نکته درباره منظر فرهنگی اورامان و مرمت تخت جمشید

توسط مدیران پایگاهها میراث فرهنگی بیان شد؛ چند نکته درباره منظر فرهنگی اورامان و مرمت تخت جمشید

تور مسافرتی: همکاری مشترک در زمینه حفاظت و مرمت هیات ایران و ایتالیا و شناسایی مناطق باستانی منظر فرهنگی روستای اورامانات توسط مدیران پایگاههای تخت جمشید و اورامان مورد بررسی واقع شد.

به گزارش تور مسافرتی به نقل از مهر، نشست دستاوردهای پژوهشی پایگاه های جهانی و ملی کشور به مناسبت هفته ملی پژوهش و فناوری در روز ۲۶ آذرماه در سالن آمفی تئاتر وزارت میراث فرهنگی برگزار گردید. در این جلسه تخصصی بخشی از دستاوردهای پایگاه ها مانند پژوهش های دیرینه شناسی منظر فرهنگی اورامان، پژوهش های نوین حفاظت از مجموعه میراث جهانی تخت جمشید با مشارکت مرمت گران بدون مرز ایتالیا، پژوهش درباره الگوی حفاظت شهری از بافت قدیم شارستان میبد و تجربه حفاظت از گنبد مسجد امام (ره) و گنبد مسجد شیخ لطف الله در نقش جهان اصفهان عرضه شد.
در این نشست که به همکاری پژوهشی، آموزشی و فنی مشترک در زمینه حفاظت و مرمت هیات ایران و ایتالیا پرداخته شد، حمید فدایی مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید اظهار داشت: رویکرد ما در مرمت عوض شده بود و سیاست این بود که از مرمت سنگین فاصله بگیریم و به حفاظت روی بیاوریم. نقطه اوج فعالیتهایی از این دست کاری است که در یک سال قبل با همکاری مرمت گران بدون مرز ایتالیایی انجام شد.
هدف هم آموزش و پژوهش بوده است و ماحصل آن فعالیتی است که در دو نقطه از تخت جمشید شروع شد در دروازه شرقی کاخ شورا و دیواره جنوبی تچر. اعتبار این کار از راه موسسه ایتالیایی و توسط بنیاد اعتباری سوئیس تامین شد.
وی همینطور درباره مطالعاتی که درباره گلسنگ ها و کنترل آن انجام گرفته بیان کرد: شناخت درباره این گلسنگ ها انجام شده بود و برای کنترل آن به نتایج خوبی رسیدیم که در آینده چاپ می شود. در پاکسازی به این نتیجه رسیدیم که بعضی از رسوبات نیازمند حذف هستند. همینطور این امکان فراهم گردید تا از لیزر برای شناختن لایه های زیرین که با روش دستی قابل پاک شدن نبود، استفاده گردد. زیر بعضی از لایه ها رنگ بود و بر اثر شوک انبساطی نسبت به سنگ گرفتار صدمه می شدند و رنگ را از خودشان جدا می کردند.
فدایی در سخنرانی خود بر این مورد تاکید داشت که نمی توان با همه گلسنگ ها یکسان برخورد کرد همینطور توضیحاتی را درباره مرمت سنگ های تخت جمشید داد.
در مستندی که با این منظور پخش گردید هم درباره نحوه فعالیت و مرمت سنگ ها توسط مرمت گران بدون مرز توضیحاتی داده شد. در این مستند مخاطب با انواع روش های مرمتی به کار گرفته شده در تخت جمشید آشنا می شد. از دستمال کاغذی آغشته به بی کربنات آمونیوم تا تزریق زیر سنگ ها.
سپس طالب نیا مدیر پایگاه میراث فرهنگی روستای اورامانات اظهار داشت: پژوهش های مختلفی در دو سال قبل در پایگاه اورامان انجام شده است ۲۴ پژوهش همچون در حوزه مردم شناسی معماری و….
وی اضافه کرد: زمانی که صحبت از منظر فرهنگی اورامانات می شود بیشتر ذهنیت ها به سمت بافت روستایی می رود ولی حالا می خواهیم از منظر باستانی آنرا معرفی نماییم. در این منظر ۶ دهانه پایه پل داریم و آثاری که پیرامون روستا شکل گرفته اند. موقعیت قرارگیری جغرافیایی روستای اورامانات مهم می باشد چون بین شمال بین النهرین زاگرس شمال و زاگرس مرکزی و فلات مرکزی قرار دارد. در اورامان از دوره غارنشینی تا یکجانشینی می توان آثاری را دید. هنوز هم بعضی از راههای باستانی وجود دارد که مردم از آنها استفاده می نمایند و می تواند در بحث مردم شناسی مهم باشد.
وی اظهار داشت: تعداد آثار شناسایی شده را از ۱۴۸ اثر به ۲۵۵ اثر رسانده ایم که البته ۹۵ اثر فاقد مدارک هستند. برپایه گاهنگاری هم در منطقه ۱۳ محوطه پارینه سنگی، ده محوطه نوسنگی، ۲۳ محوطه مس و سنگ و ۴۷ محوطه با دوره مفرغ و ۴۸ محوطه دوره آهن و ۱۱۴ محوطه تاریخی و ۲۰۸ محوطه اسلامی شناسایی شده است. متاسفانه از این محوطه هایی شناسایی شده تنها ۱۲ محوطه ثبت شده و یکی از آ نها تعیین عرصه و حریم نشده اند.