سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
بوی عید در زمستان تهران

بوی عید در زمستان تهران

تور مسافرتی: کریسمس جشن زادروز عیسی مسیح است؛ پیامبر مهر، عشق و صلح. مسیحیان سراسر دنیا این روزها، گرد خانه ها را می تکانند، درختان پرنور کریسمس را برپا و خودرا برای دورهمی ها و شام و شیرینی آماده می کنند.
مسیحیان ایران نیز مشابه هم کیشان خود در تدارک جشن زمستانه کریسمس هستند.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، در تهران این روزها خیابان میرزای شیرازی بعنوان محله ای که برخی از ساکنان آنرا هموطنان ارمنی تشکیل می دهد، مطابق سیاق چند سال گذشته، به بازار کریسمس تبدیل گشته است.
درختان کاج، گوی های رنگی رنگی، ریسه ها و چراغ های ماه و ستاره ای ریز و درشت، بابانوئل های لاغر و چاق، آدم برفی های شال گردن قرمزی، رنگ شادی به این خیابان پاشیده است.

بازار کریسمس تقریباً از ۱۵ آذر تا ۱۵ دی ماه هر سال داغِ داغ است؛ به ویژه شب ها و روزهای تعطیل.
مهرنوش، یکی از هموطنان مسیحی که برای نخستین بار به همراه دوستش، سری به خیابان میرزای شیرزای زده و حسابی میخ کوب چراغانی یکی از ویترین ها شده، کریسمس را نماد و نشانه صلح، عشق و شادی می داند. موقع حرف زدن، چشمانش برق می زند. با خنده بزرگی که روی لب دارد، می گوید: «در این خیابان به خاطر بابانوئل و درختان کریسمس همه خوشحالند و لبخند می زنند. آرزو می کنم همه جای ایران مثل این خیابان رنگی و شاد باشد و همه مردم به هم مهر بدهند و همدیگر را دوست داشته باشند.»

اینجا واقعا انگار همه مهربان تر شده اند، به هم لبخند می زنند. برای شادی هم دست به دست داده اند. حبیب مسلمان است اما برای هموطنان مسیحی اش، آواز «بوی عیدی، بوی توپ، بوی کاغذ رنگی» سر می دهد تا سوز سرمای زمستانی این روزها را از جان عابران بگیرد.
مغازه دارهای بازار کریسمس میرزای شیرازی این شب ها، سرشان نسبتا شلوغ است. البته خیلی هایشان وقتی اسم گزارش، خبر و رسانه می آمد از هر گپ و گفتی اجتناب می کنند. دلیلش را دقیق متوجه نشدیم اما گویا ترجیح می دادند هیچ اسم و آدرسی ازشان نباشد.
یکی از مغازه دارها به اسم سعید، که دلش حسابی از شرایط اقتصادی پر بود، در حالی که جنس های جدید را در قفسه های می چید، به زمین و زمان بد و بیراه می گفت و از وضعیت بد بازار گله می کرد. می اظهار داشت: «امسال جنس جدید زیاد نیاوردیم. همه چیز گران شده. ماشین ۲۰ هزار تومانی شده ۱۷۰ هزار تومان. یک جعبه گوی رنگی که ۱۰ هزار تومان ارزش دارد، ۹۰ هزار تومان فروخته می شود. راستش را بخواهی، این جنس ها برای آدم های خاص است. کلا کریسمس برای دهک بالای جامعه است نه برای کارمند و کارگر و…
امسال مشتری ها هم کمتر بودند. مشتری ما بیشتر مسیحیان هستند، البته هتل دارها و رستوران دارهای بزرگ هم برای خرید وسایل تزیینی کریسمس می آیند. می خواهند به مناسبت کریسمس رنگ و روی مغازه یا هتلشان را عوض کنند».

سعید البته “ایشالله” کشداری می گوید و آرزو می کند، روزی بیاید که پایین شهر و بالاشهر وجود نداشته باشد و همه بتوانند در جشن مشارکت داشته باشند و حال دل همه مان خوب باشد. می گوید، من خودم مسلمانم اما معتقدم که کریسمس بهانه خوبی برای شادی مردم است. هر چیزی که موجب شادی مردم باشد، خوب است، فرقی هم ندارد که برای کدام فرهنگ یا مذهب باشد.
این روز و شب ها غیر مسیحی ها هم برای دیدن و گاه خرید عروسک های جورواجور و نمادهای کریسمسی رنگارنگ سری به میرزای شیرازی می زنند. مثلا پسربچه پنج، شش ساله ای بود که خودش را بابانوئل معرفی می کرد. البته بگفته خودش، اسمش بابانوئل بود و فامیلی اش محمدرضا!
او که با لباس بابانوئلی تنش، حسابی شبیه بابانوئل های واقعی شده بود، می گفت عاشق بابانوئل است، چون به همه هدیه می دهد. بابانوئل محمدرضا هم یک جعبه کادویی آبی رنگ کوچک با پاپیونی صورتی در دست داشت که می خواست به عروسش (!) هدیه بدهد.

در بین قدم زدن در خیابان میرزای شیرازی، یکی دو نفر از همکارهای رسانه ای را هم دیدیم که برای ثبت و ضبط حال و هوای خوب این خیابان آمده بودند اما از تصویربرداری منع شده بودند. شنیدیم که دوربین یکی از عکاسان دیشب ضبط شده است. این هم از سختی کار بچه های رسانه ای است که گاه با وجود داشتن مجوزهای لازم از نهادهای متولی، باز هم با مشکلاتی از این دست روبه رو می شوند.

یکی از مغازه دارها در یک گپِ درِ گوشی می اظهار داشت: پس از گران شدن بنزین و اعتراضات آبان ماه، کمی مردم ناراحت و افسرده هستند. من هم راستش دوست نداشتم مغازه را بچینم. باورت می شود وقتی دکور را می چیدم گریه ام گرفته بود؟ آرزو می کنم شادی همیشه برای همه مردم باشد.
بابانوئل های درازقد و کاج های چراغانی شده میرزای شیرزای که بیرون مغازه ها ردیف شده اند، بهانه عابران خسته اند تا برای لحظاتی هم شده، به ریش سفید بابانوئل لبخند بزنند و سلفی های رنگارنگشان را در اینستاگرام پست کنند.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی کند.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4

منبع: