سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
سفر هواداران ایرانی در المپیک ۲۰۲۰ باز هم به حاشیه می کشد؟

سفر هواداران ایرانی در المپیک ۲۰۲۰ باز هم به حاشیه می کشد؟

به گزارش تور مسافرتی با آن که فروش تورهای المپیک ۲۰۲۰ ژاپن از اوایل تابستان امسال شروع شده و بخشی از بلیت بازی ها در سایت جهانی فروخته شده، اما وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اخیرا درباره اعزام هواداران به ژاپن، اعلام مسؤولیت کرده است.
به گزارش ایسنا، ژاپن بیشتر از یک سال است که تبلیغات بازی های المپیک را شروع کرده و با عنایت به انضباط و سختگیری ساختاری و افزایش قیمت ها به این مناسبت، از آژانس های مسافرتی خواست یک سال زودتر خدمات مورد نیاز هواداران و گردشگران را در این کشور رزرو کنند و حتی سفارش کرد سه ماه پیش از آغاز المپیک با هتل ها تسویه شود.
هتل های توکیو از حدود یک سال قبل نرخ خدمات خویش را دو تا سه برابر افزایش داده اند، برای مثال، هتل های کپسولی در شرایط عادی ۲۰ دلار قیمت داشتند که در زمان المپیک هزینه یک شب اقامت در آنها به بیشتر از ۱۰۰ دلار می رسد. ضمن این که توکیو در حالت عادی یکی از گران ترین شهرهای ژاپن به حساب می آید.
سید عباسعلی امامیه، فعال گردشگری در ژاپن که مسؤولیت دفتر نمایندگی اطلاع رسانی گردشگری ایران را در این کشور به عهده داشت، خردادماه ۱۳۹۸ یک همایش توجیهی درباره حضور گردشگران و هواداران ایرانی در المپیک ۲۰۲۰ در تهران برگزار کرد که با اشاره به افزایش قیمت ها در توکیو، تجربه پرحاشیه ایران در المپیک ۲۰۱۶ و سرگردانی خیلی از هواداران ایرانی در آن رویداد را که موفق نشدند بلیت بازی ها را تهیه کنند و یا در هتل های نامناسبی اقامت داده شدند، خاطرنشان کرد و اظهار داشت که اگر از همین الان تمهیداتی اندیشیده نشود، باز هم به مشکل برمی خوریم.
با وجود چنین سفارش ها و هشدارهایی درحالی که همچنان بیم تکرار سرنوشت رویدادهای بین المللی ورزشی قبلی می رود، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اخیرا در نامه ای درباره سامان دهی تورهای المپیک اعلام نظر کرده که هرچند محتوای آن هم خیلی کلی و غیرشفاف است و همچنان این وضعیت را در حالتی مبهم نگه داشته است.
در این نامه که به دست تمام تشکل های گردشگری رسیده است، پرهام جانفشان ـ مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران عطف به نامه مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری مورخ ۹۸/۹/۲۰ درباره المپیک ۲۰۲۰ توکیو که در بازه زمانی ۳ تا ۱۹ مردادماه ۱۳۹۹ در کشور ژاپن برگزار می شود، با توجه به عضویت وزارت متبوع در کمیته فرهنگی و هنری کمیته ملی المپیک در نظر است اعزام هواداران در قابل یک فرآیند از جانب این اداره کل صورت گیرد.

حرمت الله رفیعی ـ رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران ـ در این رابطه به یکی از رسانه ها گفته که «کمیسیون گردشگری در کمیته ملی المپیک فعال شده و سه آژانس فعال در حوزه برگزاری تورهای ژاپن با حضور در این جلسات درباره کم و کیف شرایط رزرو هتل در ژاپن و برگزاری تور المپیک اطلاعاتی در اختیار مجموعه قرار دادند. »
این درحالی است که فروش تورهای المپیک ـ بدون بلیت بازی ها ـ ماه ها است از جانب برخی آژانس های مسافرتی شروع شده و پیشتر از این هم اعلام شده بود در صورت اقدام دیر هنگام برای ررزو هتل امکان مواجهه با کمبود جا و قیمت بالا وجود دارد، همان جریانی که تورهای هواداران و گردشگران را در دوره های قبلی المپیک و جام های جهانی را به حاشیه کشاند. هرچند که نحوه فروش و واگذاری سهمیه بلیت بازی ها به آژانس ها در کنار خدمات مسافرتی مهم ترین عامل سرگردانی و شکایت گردشگران و هواداران ایرانی در رویدادهای ورزشی بین المللی در دوره های قبل بود، وضعیتی که در المپیک ۲۰۲۰ ژاپن همچنان برای گروه هواداران و گردشگران نامشخص است.