سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
رئیس موسسه شرق شناسی شیکاگو از تهدید ترامپ شوکه شد

رئیس موسسه شرق شناسی شیکاگو از تهدید ترامپ شوکه شد

تور مسافرتی: یک کارشناس فرهنگِ ایرانی در امریکا می گوید که از تهدید دونالد ترامپ – رئیس جمهور کشورش – درباره حمله به ده ها مکان فرهنگی ایران شوکه شده است.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، بعد از ترور و شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای مقاومت، رئیس جمهوری آمریکا در توییتی ایران را در صورت مقابله به مثل، این طور تهدید کرد: «ایران با جسارت زیاد درباره حمله به منافع آمریکا سخن می گوید، اگر ایران به هر آمریکایی یا منافع آمریکایی حمله کند، ۵۲ سایت ایران، با ارزش بالا و با اهمیت برای فرهنگ ایران – به نمایندگی از ۵۲ گروگان آمریکایی که سال ها پیش توسط ایران گروگان گرفته شدند- هدف قرار می گیرند.»
او کمتر از ۲۴ ساعت بعد تهدید خودرا در حالی در ادامه ی توییت های خود در فضای مجازی تکرار کرد، که بنا به شواهد موجود در توییتر و صفحه ی شخصی رئیس جمهور آمریکا در این فضا، بنظر می رسد توییتی که تهدید را تکرار کرده حذف گردیده است و از طرف دیگر پس از گذشت چند روز بامدادان چهارشنبه – ۱۸ دی – به وقت تهران، رویترز آگاهی داد «دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با عقب نشینی از تهدیدهای چند روز پیش خود اظهار داشت که از مقررات بین المللی در خصوص اجتناب از هدف قرار دادن مراکز فرهنگی در حملات نظامی تبعیت خواهدنمود.»
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، متیو استولپر – رئیس موسسه شرقی دانشگاه شیکاگو – که در کنار سال ها تحقیق و تدریس، بارها و بارها به ایران سفر کرده است تا به کاوش در محوطه باستانی تخت جمشید – که در سال ۱۹۷۹ میلادی در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت گردید – بپردازد.
استولپر با بیان این که من نمی دانم این محوطه ها چیست. اما مطمئناً، همه ما که در زمینه میراث فرهنگی کار می نماییم، نسبتاً به این تهدید شوکه هستیم، افزود: تاریخ فرهنگی ایران هزاران ساله است که در نتیجه ی تعامل نخستین تمدن های منطقه از ۱۲۰۰۰ تا ۱۰، ۰۰۰ سال پیش از میلاد شکل گرفته است، مکانی که در ضمن قرن ها خاستگاه دانشمندان، شاعران و فیلسوفان بوده است و به دوره امپراتوری پارسی بزرگترین موجودیت سیاسی زمان خود باز می گردد که بزرگترین امپراتوری از زمان امپراتوری روم بوده است.
او اشاره کرد: حمله به اماکن فرهنگی و تاریخی خیلی از قوانین جنگ بین المللی را نقض می کند. همچون معاهده بین المللی بعد از جنگ جهانی دوم و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در سال ۲۰۱۷ که “تخریب غیرقانونی میراث فرهنگی” را محکوم می کند.
استولپر با بیان این که تاریخ این منطقه نه تنها برای مردم ایران بلکه برای سایر جهان مهم می باشد، اظهار داشت: این کشورِ مردمی است که همه اشعار کلاسیک را می شناسند و همه می دانند که به چه مواردی اشاره دارد. فکر می کنم تخریب محوطه ای مانند پرسپولیس برای آنها و برای سایر جهان چیزی قابل مقایسه با سوزاندن کلیسای نوتردام است.

منبع: