سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
مهر بررسی می کند؛ برف بخشی از گنبد شیخ لطف الله را سفید نکرد!

مهر بررسی می کند؛ برف بخشی از گنبد شیخ لطف الله را سفید نکرد!

به گزارش تور مسافرتی برفی که اخیرا در اصفهان باریده، روی بخش مرمت شده گنبد مسجد شیخ لطف الله ننشست.

به گزارش تور مسافرتی به نقل از مهر، برفی که اخیرا در اصفهان باریده، روی بخش مرمت شده گنبد شیخ لطف الله ننشست. این تصویری بود که در چند روز اخیر بعد از بارش برف در استان اصفهان بین تصاویر کاربران فضاهای مجازی و رسانه ها انتشار یافته بود و تعجب کاربران را برانگیخت.
هر چند یکی از کارمندان روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، تصویر انتشار یافته از گنبد شیخ لطف الله را فتوشاپ و غیرحرفه ای دانست، اما تصاویر دیگر از زوایای مختلف نشان داده است که این تصویر نه تنها فتوشاپ نیست بلکه تصویری واقعی از اثرات یک مرمت پر از سوال و جنجال است.
مرمتی که چند وقت پیش انجام شده بود و دقیقاً همین بخش از گنبد را با رنگی متفاوت از بخش های دیگر به نمایان گذاشت. مرمت انجام شده از دید مسؤلان در رابطه با میراث فرهنگی در وزارتخانه مذکور تأیید شده بود و از دید کارشناسان خارج از این وزارتخانه رد می شد.

تا اینکه حالا در روزهایی که برف گنبد را سفیدپوش کرده، می شود اثر مرمت ها را ملاحظه کرد. کارشناسان در رابطه با مبحث مرمت آثار تاریخی نظرات متفاوتی در اینباره اعلام نموده اند.
حبیب مشکین فام فرد پژوهشگر عایق های رطوبتی نانو گفته است شاید از عایق های رطوبتی نانو یا پوشش های آب گریز استفاده شده باشد که در این صورت برای نانو مواد، تفاوتی نمی کند آجر جدید یا قدیمی باشد و در هر صورت تاثیر آب گریزی خویش را خواهد گذاشت اما مبحث این است که الان در سطح مرمت شده، حتی روی لعاب کاشی ها هم مات است، درحالی که مواد نانو سطح لعاب کاشی را به این صورت که مشاهده می شود، کدر نمی کند و ازاین رو عایق های رطوبتی نانو عامل مات و کدرشدن کاشی نیست ولی با عنایت به ترکیب های مختلف موجود در بازار، امکان دارد سطح رنگ سطح آجر را هم تغییر دهد.
حسین رایتی مقدم از مرمت گران با سابقه هم در گفتگو با خبرنگار مهر این مورد را رد کرد و اظهار داشت: استفاده از نانو، با هر مزیتی که امکان دارد داشته باشد، مورد تأیید نیست. چون نانو اثر موقت دارد و مرتب باید تکرار شود پس تاثیرش مناسب نمی باشد. مهمتر آنکه باید ۵۰ سال بگذرد تا بفهمیم چه تأثیری داشته است. ازاین رو چنین آزمایش هایی را نمی توان روی آثار جهانی انجام داد.
امکان استفاده از نمک و نفت یا الکل
محمدحسن محبعلی استاد پیشکسوت مرمت و مشاور عالی پروژه گنبد شیخ لطف الله هم که اخیرا از این گنبد بازدید کرده، به خبرنگار مهر اظهار داشت: اینکه برف روی این بخش از گنبد ننشسته خیلی عجیب است. احتمالاً زیرسازی انجام شده، اشتباه است چون متوجه شدم کاشی ها پس از مرمت بلند شده اند. در صورتیکه کاشی ها سالم هستند. احتمالاً از نانو یا مواد شوینده یا الکل ۱۰ درصد یا بنزین و نفت و شاید هم نمک برای تمیز کردن کاشی ها استفاده شده و این مواد هستند که سبب شده اند برف روی کاشی نماند.
وی اظهار داشت: این که برف روی گنبد نباشد شاید اتفاق خوبی است ولی باید علت را پیدا کرد. اگر این مواد و یا اقدامات دیگر مرمتی سبب پیشگیری از تنفس بنا شده باشد و یا به مرور زمان صدمه بزند، اشتباه بزرگی است و باید آنرا حل کرد. چون این مصالح باید بتوانند رطوبت را پس بزنند؛ نه اینکه حفظ کنند.
این استاد مرمت درباره تغییر رنگ بخش های مرمت شده نسبت به بقیه بخش های گنبد هم اظهار داشت: در طول سال های زیاد، آلودگی روی کاشی ها و آجرهای گنبد نشسته است. مرمت گران کاشی های این بخش را تمیز کرده اند و این آلودگی حذف گردیده است. برخی تصور کردند که کاشی ها یا جدید هستند و یا از مصالحی استفاده شده که این تغییر رنگ را به وجود آورده است. در صورتیکه این طور نیست.
محبعلی اظهار داشت: من بعنوان مشاور عالی انتخاب شدم و به رئیس پایگاه میراث نقش جهان گفتم که باید چند گمانه در این بخش بزنید تا متوجه شوید چرا کاشی ها برآمده اند تا علت آنرا در زیرسازی ها پیدا نماییم. باید داربست ها را به این منظور باردیگر وصل کنند. حالا دو ترک از ۱۶ ترک گنبد مرمت شده است و امیدوارم برخی بدسلیقگی ها در ادامه کار ایجاد نشود.