سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
در هم اندیشی حفاظت از اموال فرهنگی مطرح شد؛ مخالفت ایکوموس آمریکا با نظر ترامپ

در هم اندیشی حفاظت از اموال فرهنگی مطرح شد؛ مخالفت ایکوموس آمریکا با نظر ترامپ

به گزارش تور مسافرتی رئیس ایکوموس ایران از پاسخ ایکوموس آمریکا به نامه اعتراضی او درباره تهدید ۵۲ مکان فرهنگی و غیرفرهنگی ایران توسط ترامپ آگاهی داد و اظهار داشت: ایکوموس آمریکا مخالف این تهدید است.

به گزارش تور مسافرتی به نقل از مهر، نشست هم اندیشی حفاظت از اموال فرهنگی ملت ها و میراث فرهنگی قبل از ظهر روز دوشنبه ۷ بهمن در سالن همایش های کتابخانه ملی با حضور سفرای کشورهای خارجی، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و سخنگوی وزیر امور خارجه، بدون حضور وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اجرا شد.
مهدی حجت رئیس ایکوموس ایران و یکی از بنیانگذاران سازمان میراث فرهنگی در ذیل پنل تخصصی حفاظت از میراث فرهنگی که در این جلسه برگزار شد، اظهار داشت: کنوانسیون ها و اسنادی که از نظر حقوقی تهیه می شوند، نیز جزو میراث معنوی بشر هستند. ما بعد از اعلام تهدید ۵۲ مرکز همچون مراکز فرهنگی در ایران توسط ترامپ، نامه ای برای ایکوموس بین الملل نوشتیم و حتی نسخه ای از آنرا نیز برای همه کمیته های ملی جهان ارسال کردیم.
وی اضافه کرد: این کمیته ها مانند «ایکوم» و «ایکوموس» اعلام نمودند که باید از میراث فرهنگی ایران حفاظت شود ولی جواب کشور ایرلند برای ما بسیار جالب بود که نوشت: «هر کمکی بخواهید ما به شما خواهیم کرد». حتی اسپانیا نیز پاسخ داد که «اگر کارشناس لازم داشته باشید، ما همه نوع همکاری انجام خواهیم داد». جالب تر از همه پاسخ ایکوموس آمریکا بود که نوشت «مطلقاً حرف رئیس جمهور آمریکا را قبول نداریم. ما با شما هم رأی هستیم و اگر هر اقدامی در جهت صیانت از میراث فرهنگی ایران لازم باشد، انجام خواهیم داد». من نگران تعرض نظامی به میراث فرهنگی ایران یا حتی جهان نیستم چون آن قدر این حرف رئیس جمهور آمریکا را عجیب و احمقانه می دانم که تصور نمی کنم کسی بتواند به غیر از حالت مستی، چنین حرفی بزند.
سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه نیز در این پنل تخصصی اظهار داشت: دولت ها بعنوان مهمترین بازیگران عرصه بین الملل، گاهی رفتارهایی نشان می دهند که برگرفته از هویت آنهاست. اگر ایران منادی گفت وگوی تمدن هاست و پیشنهاددهنده جهان عاری از افراط گرایی است، این از پیشینه قوی آن ریشه می گیرد. دیپلماسی ایران نیز مبتنی بر همین هویت تاریخی و فرهنگی است. من از اینکه ترامپ چنین تهدیدی کرده، تعجب نکرده ام چون از طرف کشوری اعلام شده که یک بیستم تاریخ ۷۰۰۰ ساله ما را هم ندارد و این فرد جز در کاباره و با پول، تعاملی با دنیا نداشته است. او را چه به هویت تاریخی و درک اماکن فرهنگی! من حق می دهم که چنین حرف هایی را نفهمد و این صحبت ها را به زبان خودش بگوید.
همچنین در این برنامه اسدی متخصص امور بین الملل و استاد دانشگاه اظهار داشت: می توانیم به آن چه در جنگ ها اتفاق افتاده، نگاهی بیندازیم. علاوه بر این که به مردم و اموال غیرنظامی حمله می کردند، اهدافی هم در نظر داشتند که نتیجه آنها، حمله به هویت و ارزش های یک ملت بوده است. آن چه امروز بعنوان اموال فرهنگی می شناسیم، تصویر بزرگی دارد و شامل اماکن مذهبی، موزه ها و کتابخانه ها نیز می شود. تجربه زیستن، ما را به این رسانده که هرآنچه ارزش تاریخی و فرهنگی دارد، همه را بعنوان اموال فرهنگی مورد شناسایی قرار داده و به آنها احترام بگذاریم. هرگونه تعرض به حق فرهنگ یا هویت، می تواند در مفهوم مشخص، ایجاد مسئولیت بین المللی کند؛ آن هم برای دولتی که چنین اقداماتی را انجام داده است.
وی در ادامه اظهار داشت: ما تعرض به فرهنگ و اموال فرهنگی را مصداق تهدید مقابل صلح و امنیت بین المللی تلقی می نماییم. اگر قصدی در نابودی یک فرهنگ وجود داشته باشد، می توان از آن بعنوان نسل زدایی فرهنگی یاد کرد. نسل زدایی تنها کشتار آدم ها نیست بلکه نابودی فرهنگ ها نیز می تواند باشد. حمله به مراکز فرهنگی، مصداق جنایات جنگی است. حقوق بین الملل پاسخ کافی برای مقابله با چنین تهدیدهایی را دارد اما آنچه ما درباره آن حرف می زنیم، خود تاریخ و فرهنگ است. سوئیسی ها می گویند «اگر کسی به اموال فرهنگی حمله کند، گویی دشمن بشریت است».

منبع: