سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
واکنش سازمان شیلات به خبر خطر اخراج قشم از یونسکو جدی شد

واکنش سازمان شیلات به خبر خطر اخراج قشم از یونسکو جدی شد

به گزارش تور مسافرتی معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران به مبحث خطر خروج ژئوپارک قشم از لیست جهانی یونسکو و مباحث مطرح شده در مورد عملیات ساخت مرکز پروش میگو و مجوزهای صادر شده برای این اقدام واکنش نشان داد.

حسین علی عبدالحی در واکنش به خبر روز گذشته ایسنا، با عنوان “خطر اخراج قشم از یونسکو جدی شد”؛ اظهار نمود: به استناد قانون حفاظت از منابع آبزی جمهوری اسلامی ایران و قانون نظام جامع دامپروری و آئین نامه های صدور مجوزهای تولید دام طیور و آبزیان، هرگونه صدور مجوز برای فعالیتهای تکثیر و پرورش آبزیان (میگو، ماهی و…) نیازمند استعلام از مراجع هشت گانه به استناد ماده ۱۱ دستورالعمل اجرایی ماده ۵ قانون جامع دامپروری و تبصره های ۱ و ۲ مربوطه از اداره کل محیط زیست استان و یا شهرستان، شرکت آب و فاضلاب استان و یا شهرستان، شرکت توزیع نیروی برق استان و یا شهرستان، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان و یا شهرستان، مدیریت امور اراضی استان و یا شهرستان، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان و یا شهرستان، بنیاد مسکن و شرکت مخابرات است.

وی افزود: برپایه تبصره ۱ هم مسئولیت نظارت بر رعایت ضوابط مربوط به هر یک از دستگاه های مذکور توسط متقاضی بر عهده همان دستگاه است. همینطور برپایه تبصره ۲ با عنایت به خصوصیت ها و شرایط استان ها، استعلام از سایر دستگاه هایی که از آنها ذکر نام نشده است با تایید ستاد هماهنگی امکان پذیر است.

معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران خاطرنشان کرد: برحسب تبصره ۱ هر یک از دستگاه های فوق الذکر در صورت مغایرت قانونی با موازین ملی، منطقه ای و بین المللی مجاز به قبول یا رد استعلام (درخواست مجوز فعالیت) خواهند بود.

به گفته وی، از سال ۱۳۹۱ با ابلاغ قانون نظام جامع دامپروری توسط وزیر جهاد کشاورزی و دستورالعمل ها و آئین نامه های مربوطه، صدور مجوزها برای دام، طیور و آبزیان از راه سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و برپایه استعلام های فوق الذکر صورت می پذیرد و سازمان شیلات ایران هیچگونه مجوزی را صادر نمی کند.

عبدالحی در انتها اظهار داشت: بدیهی است مجوزهای صادره پیش از سال ۱۳۸۵ ( تاریخ تایید اعلام منطقه ژئوپارک توسط یونسکو)، مشمول مبحث نخواهد بود و عملا از مباحث مطروحه مستثنی خواهد بود.

به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، مدتی است واگذاری اراضی در محدوده طولانی ترین غار نمکی جهان به مرکز پرورش میگو و صدور مجوز برای این اقدام، بعنوان تهدید جدی برای ژئوپارک قشم و خروج آن از یونسکو اعلام و مباحث زیادی در مورد صادرکنندگان مجوز این طرح هم مطرح گردیده است.

این مبحث به حدی بود که روز گذشته (یکشنبه) علیرضا امری کاظمی ـ مدیر ژئوپارک جهانی قشم و سرپرست مدیریت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قشم – در گفت گو با ایسنا، با بیان این که تخریب حریم میراث طبیعی ملی و جهانی «غار نمکی» قشم طبق مستندات قانونی جرم است، گفته بود که با وجود پیگیری ها و مکاتبات قضایی مختلف برای پیشگیری از این تخریب، عملیات ساخت مرکز پروش میگو نه تنها متوقف نشده، بلکه همچنان ادامه دارد و خطر خروج ژئوپارک قشم را از لیست جهانی یونسکو، جدی کرده است.