سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
گزارش مهر از وضعیت گردشگری در سال ۹۸ تیر آخر به گردشگری با کرونا

گزارش مهر از وضعیت گردشگری در سال ۹۸ تیر آخر به گردشگری با کرونا

به گزارش تور مسافرتی ویروس کرونا تیر آخر بر پیکر صنعت توریسم ایران بود حالا دیگر گران شدن نرخ ارز و تهدید آمریکا و تحریم ها و سقوط هواپیما و لغو تورها به اندازه ویروس کرونا اهمیت ندارند.

به گزارش تور مسافرتی به نقل از مهر، اوایل سال سیل باعث شد تا بسیاری از ایرانیان به سفر نروند. پس از آن آژانس های مسافرتی و مسافران از بالا و پایین شدن نرخ ارز اظهار نگرانی می کردند و از اینکه ارز مسافرتی در اختیارشان قرار نمی گرفت ناراضی بودند و می گفتند که عوارض خروج از کشور خیلی زیاد است و چرا به آن مالیات هم اضافه شده است آن هم با وجود تهدیدهای آمریکا و تحریم های آن و لغو پروازهایی که به واسطه سقوط هواپیمای اوکراینی به وجود آمد.
اما حالا همه این مسائل فراموش شده و آنچه که در شروع سال ۲۰۲۰ و آخر سال ۹۸ رخ داد، ورود میهمان ناخوانده ای به نام کرونا به ایران بود. همان ایرانی که شعار زنده باد چین موفق باش ووهان را سر می داد حالا گرفتار همین ویروسی شده که مشخص نیست کی از کشورمان بیرون برود.
به سفر نروید
این ویروس که در حال سفر به استان های مختلف کشور است سبب شده تا خیلی از ایرلاین های خارجی سفرهای خویش را به مقصد ایران یک مرتبه دیگر کنسل کنند. ترکیه که در زمان حملات تروریستی همچنان مسافر از ایران می گرفت، گرجستانی که به واسطه حضور ایرانیان در چند سال گذشته شاهد رشدی در صنعت توریسم بود؛ همگی به همراه ایرلاین هایی مانند امارات و … لغو پرواز کردند و کشورهای دیگر هم مانند عراق، کویت، ارمنستان، ترکمنستان، تاجیکستان و عمان هم برای سفر ایرانیان محدودیت ایجاد کردند.
پس از شیوع ویروس کرونا توسط مسافران استان قم به سایر شهرها و قرنطینه نبودن شهر، اخطار «از سفرهای غیر ضرور پرهیز کنید» به اخطار جدی «به سفر نروید» تبدیل شد.
به مردم گفته شد که سفر نکنید از طرفی عده ای دیگر راه شمال کشور را در پیش گرفتند به نحوی که استاندار گیلان اعلام نمود که در مدت یکی دو روز اخیر ۲۰ درصد از بار ورودی به استان گیلان بیشتر شده است. این درحالی بود که طبق بررسی های انجام شده، استان گیلان پس از استان قم از لحاظ درگیری بیماری، در مقام دوم قرار دارد.
از طرف دیگر بعضی از استان ها مانند ایلام با پدیده گرد و غبار رو به رو شد و برخی دیگر از استان ها باز هم درگیر سیل شدند مانند لرستان. حالا همه فعالان گردشگری چه آنها که به خارج از کشور مسافر می بردند و چه آنها که در داخل تور می گذاشتند مستاصل از وضعیت کنونی شده اند.
شرکت های ریلی و هواپیمایی حق دریافت خسارت کنسلی ندارند
بحث کنسلی تورهای گردشگری داخلی و خارجی بعد از اعلام پرهیز از سفر به وجود آمد که در اینباره محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی با صدور ابلاغیه ای اعلام نمود: اگر مسافران از ترس ابتلاء به ویروس کرونا، بلیت قطار یا هواپیما را لغو کنند، شرکت های ریلی و هواپیمایی حق دریافت خسارت کنسلی ندارند.
وی اضافه کرد: باآنکه مردم به راحتی می توانند بلیت های خریداری شده را بدون پرداخت هزینه، کنسل کنند، اما کسی نباید از این مورد نگرانی داشته باشد؛ به این معنا که اگر مسافران نمی خواهند بلیت خویش را کنسل کند، می توانند آنرا به بلیت اوپن تبدیل نموده و هر زمانی که بخواهند، با همان بلیت به سفر بروند.
این وسط هتلداران گفتند که تا وقتی دولت و شورای تأمین امنیت اعلام شرایط ویژه نکند، همچنان جریمه کنسلی از مردم گرفته می شود. این در حالی بود که معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی بعد از چند روز سکوت درباره شرایط به وجود آمده اعلام نمود: چنان چه از تاریخ اول اسفندماه سال جاری تا اطلاع ثانوی، گردشگری درخواست انصراف از سفر داشته باشد، کلیه تأسیسات گردشگری و دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری بدون هیچ گونه جریمه ای نسبت به استرداد وجوه دریافتی از گردشگران اقدام می کنند.
پس از آن انجمن دفاتر خدمات مسافرتی هم از وزیر میراث فرهنگی درخواست اعلام شرایط فورس ماژور را کرد. حالا سفرهای نوروزی خیلی از ایرانیان در سال ۹۹ از الان کنسل شده است. بسیاری از مردم بنا به سفارش مسؤلان تصمیم گرفته اند که در نوروز هم به سفر نروند مانند نوروز سال ۹۸ که با سیل همراه بود. خیلی از تورهای نوروزی هم کنسل شده اند.