سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
سردار رحمت اللهی اعلام کرد کشف ۳۰ هزار قلم آثار باستانی

سردار رحمت اللهی اعلام کرد کشف ۳۰ هزار قلم آثار باستانی

به گزارش تور مسافرتی فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور اقدامات یک ساله این یگان را امسال تشریح و از کشف ۳۰ هزار قلم آثار باستانی اطلاع داد.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از پایگاه خبری پلیس، سردار امیر رحمت اللهی در تشریح اقدامات یک ساله یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار نمود: این یگان در انجام وظایف ذاتی خود در حوزه مبارزه با جرایم ضد میراث فرهنگی، نگاهی دانش محور داشته و در حوزه پیشگیری خصوصاً پیشگیری اجتماعی هم فعالیتی چشم گیر دارد.
وی اضافه کرد: در همین راستا سال قبل کتابی با عنوان پیشگیری اجتماعی در حفاظت از آثار تاریخی و فرهنگی تدوین و با حمایت دانشگاه علوم انتظامی امین ناجا به چاپ رسید که حالا بعنوان منبعی علمی برای دانشجویان به حساب می آید.
فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خاطرنشان کرد: جذب میراث بانان افتخاری از دیگر اقدامات ارزشمند این یگان به حساب می آید که در جهت پیشبرد اهداف این وزارتخانه بعد از طی فرایند حقوقی و پیشنهاد طرح تدوین مربوط به آن به صورت نمادین در همایش تقدیر از میراث بانان برتر از آنها رونمایی گردید.
وی همینطور با بیان صدور ۲۷۰۰ برگ اخطاریه به مجرمان و متخلفان حوزه میراث فرهنگی اظهار داشت: از این تعداد صرفاً ۴۰۰ مورد منجر به تشکیل پرونده قضائی و ۲۳۰۰ مورد ناآگاهی مردمی از قوانین و مقررات حاکم بر میراث فرهنگی بود که با تذکرات پیشگیرانه منتفی شد.
سردار رحمت الهی با اشاره به برقراری ارتباط با سامانه برخط رصد فضای مجازی معاونت قضائی دادستانی کل کشور از فیلترینگ ۱۲۰ سایت متخلف اطلاع داد و اظهار داشت: با رصد سایت های اینترنتی غیرمجاز و متخلف در حوزه های مختلف میراث فرهنگی با هرگونه تبلیغات خرید و فروش دستگاه های فلزیاب به شدت برخورد می شود.
سردار رحمت اللهی عنوان کرد: به منظور بهره گیری مناسب از ظرفیت ارگان های مختلف، تعامل گسترده ای با سرمایه های اجتماعی شامل بسیج، دانشگاه ها، مدارس، شوراها، دهیاری ها و … برای پیشگیری از وقوع هرگونه جرایم ضد آثار تاریخی – فرهنگی و حفاری های غیر مجاز امسال صورت پذیرفته است.
این مقام انتظامی در تشریح سایر اقدامات این یگان اظهار داشت: با عنایت به گستردگی و وسعت جغرافیایی در مجاورت روستاها در سراسر کشور ضمن انجام تعاملات سازنده با شوراهای اسلامی روستاها و دهیاری ها توسط یگان های تابعه و به منظور نظارت بر حوزه سرزمینی و رصد تحرکات بزهکاران، بالغ بر هزاران جلسه تعاملی توسط یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در جهت جلب مشارکت های اجتماعی برگزار شده است.
وی با اشاره بر اهمیت ارتقا دانش و مهارت حرفه ای نیروها، برگزاری دوره آموزش مدیریت استرس و خشم با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران و خانه بهداشت شمیرانات برای ۲۳۵ نفر و دوره مدیریت بحران با همکاری دانشگاه مالک اشتر و سازمان آتش نشانی شهرداری تهران برای ۶۰ نفر از کارکنان یگان حفاظت ستاد مرکزی و استان تهران را همچون دوره های آموزشی و کاربردی ویژه کارکنان عنوان نمود.
فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور کشف ۳۰ هزار قلم آثار باستانی و توقیف ۳۲۰ دستگاه فلزیاب و همینطور سایر آلات و ادوات حفاری های غیرمجاز را از اهم اقدامات و فعالیتهای عملیاتی این یگان امسال دانست.