سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
دهه ۳۰ ایران از نگاه یک باستان شناس منتشر شد وقتی که بچه بودم

دهه ۳۰ ایران از نگاه یک باستان شناس منتشر شد وقتی که بچه بودم

تور مسافرتی: «اسماعیل یغمایی» – عتیقه شناس پیشکسوت -، یادآوری خاطرات و اتفاقات تاریخی دهه ۳۰ کشور که دوران کودکی او نیز رقم خورده است، کتاب «وقتی که بچه بودم…» را تالیف و منتشر نمود.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، «اسماعیل یغمایی» در کتاب خود با نقبی به اتفاقات تاریخی دهه ۳۰ ایران به حوادثی مانند «روزهای سخت مصدق در زندان»، «اعتراضات مردم در بلوای نان دوران حکیم الملک»، «زندگی در عزلت ملک الشعرا بهار» و «روزهای پرشکوه انتشارات امیرکبیر» اشاره می کند، اتفاقاتی که با زندگی او گره خورده و تالیف این خاطرات آنها را زنده می کند.
وی در این کتاب نگاه صادقانه و صمیمانه ای به مردانی چون «صادق هدایت» دارد و از نخستین و آخرین دیدار کوتاهش با این نویسنده و تاثیر این برخورد در زندگی اش می نویسد.
وی در پشت جلد کتاب، درباره ی این اثر خود نوشته است: «… وقتی در کوچه پس کوچه های خاکی ان روزهای دو پرسه می زنم و به یاد وقتی که بچه بودم می افتم، هنوز هم نمی دانم سیاه بودند یا سپید. آن موقع ها دلم می خواست مثل همه ی بچه ها بازی کنم، سینما بروم، مسخره بازی دربیاورم و با آنها از ته دل بخندم… بعضی جمعه ها با پدر و مادرم بروم خانه ی فامیل پا توی بیابان های شاه عبدالعظیم بدوم و الک دولک بازی کنم. اما همه ی این آرزوهای بچه گانه بیش از سه یا چهار بار پیش نیامد و همه ی آنها به رویا پیوست. اما همان روزها بی آن که بخواهم توانستم، ببینم استاد بهار را که برای کبوترهایش دانه می ریخت، دکتر مصدق را که سرم داد می زند؛ بچه برو کنار، برو گمشو! و کف دست های زرد و بی روح صادق هدایت را با آن خط های صاف؛ و از ترس این که باغبان حکیم الملک مرا به کلانتری نبرد، ساعت ها یک گوشه قایم شدم. شاید…»
از این باستان شناس، تا کنون کتاب های «داستان پیامبران»، «بررسی های دیرینه شناسی در منطقه ایوه-با پرفسور هنری رایت»، «امامزاده های تهران، ری و شمیران»، «شوش، شهر پانزدهم»، «کاخ بردک سیاه»، «آرایه های زینتی در ایران باستان»، «گیسوان هزارساله» و کتابی در حوزه کودکان با نام «خانم پنگوئن و آقای کانگورو» انتشار یافته است.
این کتاب با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و به قیمت ۴۴۰۰۰۰ ریال، در ۱۴۸ صفحه با عکسهایی از آن دوران تاریخی از طرف انتشارات «دادکین» انتشار یافته است. این انتشارات برای جلوگیری از شیوع کرونا، اخیرا صفحه ای در اینستاگرام به آدرس dadkinpublisher به وجود آورده است و علاقمندان می توانند سفارش خودرا به صورت غیرحضوری در این صفحه ثبت کنند. ارسال به تمام نقاط کشور رایگان است و توزیع کتاب حتی در تعطیلات نوروز نیز انجام می شود.

منبع: