سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
در پی پیشنهاد اقامت بیماران کرونایی در هتلها عدم استقبال هتلها از پذیرش بیماران بهبودیافته

در پی پیشنهاد اقامت بیماران کرونایی در هتلها عدم استقبال هتلها از پذیرش بیماران بهبودیافته

تور مسافرتی: دولت برای اقامت بیماران بهبودیافته از ویروس کرونا در معدود هتل هایی که آمادگی داشتند، پیگیری لازم را انجام نداد از سویی هتلهای بخش خصوصی با نگرانی از برند هتل، استقبال چندانی از آن نکردند.

به گزارش تور مسافرتی به نقل از مهر، به دنبال شیوع ویروس کرونا سعید نمکی وزیر بهداشت اعلام نمود: بیماران بعد از ترخیص از بیمارستان در محلی دیگر غیر از خانه باید نگهداری شوند و یکی از این فضاهای بینابینی هتل و فضاهای گردشگریست که در اختیار بخش خصوصی قرار دارد که بر همین مبنا مبادرت به پیش خرید خدمت از بخش گردشگری بعنوان پشتوانه مراکز درمانی می نماییم.
اما از آن زمان به بعد نه از طرف ستاد مبارزه با کرونا پیگیری های لازم انجام شد و نه از طرف بخش خصوصی استقبالی صورت گرفت. در این میان تنها بعضی از هتل ها و برخی از مراکز دولتی آمادگی خودرا اعلام نمودند.
یک واحد اقامتی بخش دولتی متعلق به سازمان همیاری شهرداری برای قرنطینه و استراحت کادر درمانی بیمارستان های معین شهرستان ارومیه اعلام آمادگی کرد. در استان گلستان چهار هتل و هتل آپارتمان بخش خصوصی جهت استفاده در دوران نقاهت به استانداری پیشنهاد شده ولی تا کنون از این مکان ها استفاده ای نشده است. در بخش دولتی نیز یک هتل آماده افتتاح تجهیز و در اختیار بیماران برای دوران نقاهت قرار گرفته است.
مهمانسراهای ورزشکاران شهرهای دامغان سمنان و گرمسار و ورزشگاه تختی سمنان نیز در اختیار دبیرخانه کرونا قرار گرفته است در استان کرمان نیز دو هتل و در زاهدان نیز یک هتل در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار گرفت. بعضی از اتاق های یک واحد از هتل های یزد و یک هتل در استان خراسان شمالی برای استراحت کادر درمانی اختصاص داده شده است.
اما از آنجائیکه این مساله هیچ گاه جدی گرفته نشد سازوکارهای مربوط به آن نیز شفاف بیان نشد همچون اینکه آیا هزینه اقامت بیماران بر عهده وزارت بهداشت است و یا مبتلایان باید آنرا بپردازند. از طرفی چه هتل هایی با چه درجه و ستاره باید به این کار اختصاص پیدا کند؟ با این وجود در همان هتل هایی هم که آمادگی لازم اعلام شده بود، بیماری مستقر نشد.
در این باره، شهرام شیروانی نایب رییس جامعه هتلداران کشور به خبرنگار مهر اظهار داشت: در تصمیمی که در ستاد مبارزه با کرونا گرفته شد، به برای کمک به بخش سلامت کشور و باتوجه به خالی شدن هتل ها از مسافر در دوران پیک سفر، پیشنهاد شده بود هتل هایی که تمایل دارند آمادگی خودرا جهت پذیرش بیمارانی که نیاز به گذراندن دوره نقاهت دارند، اعلام کنند. در این میان تعداد کمی از هتل های بخش خصوصی تمایل نشان دادند. با این وجود درخواست های بعدی از طرف دولت داده نشد.
بنا بود تا وزارت بهداشت با هتل هایی که آماده هستند، طرف قرارداد شود ولی تا کنون اعلام نیاز نشده است. شاید به این دلیل که تخت های بیمارستانی و کمک های نیروهای مسلح جوابگو خواهد بود.
وی اظهار داشت: نحوه پرداخت هزینه ها توسط بیمار و یا دولت و یا نرخ اقامت و غیره بستگی به قراردادی داشت که اداره بهداشت آن استان باید با هتل می بست. طبیعی است که باید قسمتی از این هزینه ها توسط دولت پرداخت می شد.
شیروانی با اعلان اینکه از طرف بخش خصوصی و هتلداران نیز استقبالی از این پیشنهاد نشد توضیح داد: ممکن بود به دنبال اقامت بیماران بهبود یافته در هتل تبلیغات منفی برای آن مرکز اقامتی ایجاد شود و آن هتل مسافران خودرا از دست بدهد چون تا مدتها مردم ممکنست به ایمن بودن آن از نظر نبود ویروس تردید داشته باشند. در واقع این اتفاق برای برند هتل خوب نبود.

منبع: